Батьківська  хата у Пятківці – чепурне біленьке диво між деревами

      Пятківка – одне із небагатьох сіл нашої громади, де до сьогодні збереглась стара українська хата, під соломою, маленькими вікнами і  садом із скрипучими деревами. Вона неначе музей, де живуть своїм життям стара піч, стіл, ослони, скриня, мисник та вишиті рушники.  Тут уже ніхто не живе, не справляють весіль, не народжуються діти, але хата і досі несе енергію добра та українства. Завідувачка Пятківською сільською бібліотекою Оксана Тюхтій підготувала відео презентацію у рамках проекту «Коли хати ще говорили», яка на кілька хвилин перенесе  глядача у стару хатину, де і досі на миснику у ряд стали старі миски, макітри, глечики, що чекають  на смачний борщ, вареники в сметані та засипану капусту…

   У давнину українці хату називали  Берегинею , бо вона оберігала не лише від холоду, від зла, але й берегла чистоту людської душі. Тут кожна деталь має  своє символічне значення. Піч символізує родинне вогнище і була священна, як мати. У народі казали: яка піч – така і господиня, не змащена в хаті піч – все одно що не вмита дівчина. Найсвятішим місцем у хаті була покуть. Там висіли ікони, прикрашені рушниками і пахучими травами. Прикрашали хату  настінними малюнками, які служили ще й  оберегами. Малюнками розписували піч, припічки, вкладаючи свій талант у колоритні орнаменти.

   Під іконами стояв великий стіл, розрахований на численну родину: на ньому завжди мала лежати прикрита рушником паляниця. Біля стола попід  стіною стояла довга дерев’яна лава, а збоку велика скриня, куди складався одяг, рушники тощо.

   Хата стояла – наче чепурне біленьке диво між деревами, обсаджена соняшниками та калиною. Навколо хати двір – господарські споруди, город, сад, відгороджені тином.

  Долівка українського житла була переважно глиняною. Збивали її переважно з червоної глини. Щосуботи і перед святами «землю» змащували замішаною глиною,  а  коли вона висихала, застеляли пахучим різнотрав’ям: татарським зіллям, м’ятою, чебрецем, і в хатині стояв приємний запах трав.

 Запрошуємо переглянути відео презентацію та відчути аромат змащеної долівки, притрушеної м’ятою, чебрецем, зіллям…