Медіаграмотність – це сукупність знань, навичок та умінь, що дозволяють людям аналізувати, критично оцінювати і створювати різноманітні повідомлення для різних типів медіа. Це також знання і вміння безпечної поведінки в медіапросторі.
Кожного дня ми дивимось телевізор, слухаємо радіо, читаємо газети, переглядаємо різні відео в соціальних мережах, багато часу проводимо в інтернеті. Із джерел, які називають «медіа», ми черпаємо інформацію.
Проте в інтернеті на вас постійно чатує інформаційна небезпека. Адже важко впізнати особу, з якою спілкуєшся. Є дуже багато випадків, коли себе видають за інших, приписуючи собі гарну зовнішність, риси вдачі, захоплення тощо. До основних загроз інтернету можна віднести: крадіжки особистих даних, віруси, спам, хакерів, шахрайство, контакти з незнайомцями.
Для того, щоб уникнути цих небезпек потрібно бути медіаграмотними.
Бути медіаграмотним означає бути спроможним знайти те, що ми шукаємо, вибрати те, що нам потрібно, й визначити, наскільки надійною є ця інформація. Бути медіаграмотним означає бути здатним оптимально використовувати відповідну інформацію, зберігаючи її розумно, й ділитися нею з іншими.
При читанні, прослуховуванні та перегляді будь-якого медіапродукту пам’ятайте, що іноді медіа спеціально подають матеріал неправдиво, намагаються нав’язати певну думку, обдурити. Таку неправдиву інформацію називають «фейком».
Нині фейками називають: фотографії, підроблені за допомогою графічних редакторів (наприклад, фотошопу), відеоролики, змонтовані у відеоредакторі або зняті не на місці подій, а в інший час; фальшиві новини, які не всі здатні відрізнити від правдивих;
сторінки в соцмережах, створені від імені інших (зазвичай відомих) людей.
Тому під час сприйняття інформації завжди ставте собі питання:
• Хто підготував цей матеріал?
• На кого він розрахований?
• Кому вигідна ця інформація?
• Чи подано джерела інформації?
Навчитися медіаграмотності, як розрізняти фейки та орієнтуватися в морі інформації, ви зможете навчитися на курсах з комп’ютерної грамотності, які проходять в читальній залі «Бершадської публічної бібліотеки» при нашому офіційному хабі «Дія. Цифрова освіта». Де ми завжди з радістю вас приймемо і надамо потрібну допомогу.