Бібліотека в умовах сучасності і конструювання майбутнього

 

 Директор КЗ «Бершадська бібліотека» Людмила Німчук взяла участь у  ІУ науково-практичній конференції «Бібліотека в умовах сучасності і конструювання майбутнього», яка відбулася 27 вересня 2023 року. Професійні, ґрунтовні, цікаві виступи, досвід, ідеї, плани на  майбутнє розглянули учасники конференції. Людмила Німчук поділилася досвідом роботи бібліотек Бершадської міської територіальної громади у віртуальному просторі.  

  Сучасна візія публічної бібліотеки: бути цікавою, активною, впевнено працювати у обраному напрямку, просувати українську книгу і не лише у своїй  громаді,  допомагати їй займати гідне місце серед українства. І зробити це треба, ступаючи в ногу з часом, не забуваючи старого, класичного, суто бібліотечного, адже інноваційні процеси розвитку  суттєво позначилися на  свідомості користувачів і діяльності бібліотек.

      Сьогодні книга і комп’ютер підсилюють та доповнюють один одного. На жаль, лише книгою, навіть цікавою, новою, сучасною, трендовою у бібліотеку важко заманити користувачів, особливо молодь. Маємо бути на хвилі сучасності, і  робота бібліотек у віртуальному просторі дедалі більше потребує нашого часу, знань, креативу .

       Людмила Німчук зазначила, що «виконуючи свою головну місію, публічні бібліотеки Бершадської міської територіальної громади  визначили для себе важливим трендом у просуванні стратегії читання – проведення цікавих нових форматів бібліотечних активностей, спрямованих на популяризації історії краю, традицій і звичаїв, забутих подій та дат, цікавих людей, визначних постатей через книгу. А віртуальне бібліотечне середовище, допомагає створювати продукти, які є рецептами нового сприйняття бібліотек у громаді.

    Сайти, блоги, сторінки у соціальних мережах сьогодні не новинка, а звична справа, без якої навряд чи можливе якісне надання бібліотечних послуг. Публічна бібліотека просто таки зобов’язана мати свій власний офіційний сайт та сторінки у соціальних мережах.

      КЗ «Бершадська бібліотека»  створила сайт у березні  2010 року. З часом він змінювався, структуризувався, ставав більш цікавим, наповнювався  корисним контентом і зрештою зростав його індекс популярності. Лише  у минулому році наш сайт відвідали майже 33000 користувачів, при цьому кількість фізичних відвідувань бібліотек громади склала 67375 відвідувань.

     Офіційний сайт бібліотеки  – це практично цифровий архів подій, проектів, заходів з промоції читання, тут пишеться новітня історія бібліотеки. Зважаючи на вимоги сьогодення  цьогоріч ми дещо змінили структуру сайту додавши нові рубрики, серед яких: Наша команда, Партнери і благодійники; Герої Бершадщини; Методична скарбничка тощо. Це дає змогу користувачам зручно обирати цікавий та корисний контент. Важливою є рубрика історія, де можна ознайомитись з історією населених пунктів та бібліотек громади. Два роки поспіль бібліотека реалізовує ряд онлайн та офлайн проектів, тому  додали рубрику  Бібліотечні проекти та акції. Серед найцікавіших народознавчі онлайн та офлайн проекти  «Скарби бабусиної скрині», «Етнодень у бібліотеці»  В рамках меморіального онлайн-проекту «Земляки, які загинули за Україну» у 2022-2023 роках підготовлено  8 відеоспогадів. До речі відео спогади набрали найбільшу кількість переглядів та коментарів на сайті, в соцмережах, ютюбі. Дитячий онлайн-проект «Озвучимо дітям казку» щомісяця збирає найменших читайликів, які слухають розповіді бібліотечного котика Мудруна.

     Соціальні мережі є важливою  частиною діяльності бібліотек громади. Представлення бібліотек в СМ дає змогу оперативно повідомити великій аудиторії про надходження нових видань, заплановані заходи та поширити цю інформацію далі. Іншими словами, це – майданчик для реклами бібліотек і послуг. Усі 24 бібліотеки Бершадської міської територіальної громади зареєстровані у соціальних мережах. Крім основної мети – інформування користувачів про бібліотечний фонд і роботу бібліотеки, у соціальних мережах,  є можливість відслідкувати як працює бібліотека, бо що б там не казали, якщо про захід проведений у бібліотеці  написати у соціальній мережі, то про нього дізнається в сотні разів більше користувачів, крім того користувач ознайомиться із іншими дописами бібліотеки, а це вже інформування на велику аудиторію.

Доречно тут згадати відомі слова Білла Гейтса: «Якщо вас немає в Інтернеті, вважайте, що ви не існуєте». І дійсно, в сучасних умовах масової інтеграції в мережу Інтернет робота бібліотеки не повинна залишатись осторонь інновацій. Існує доволі влучна констатація факту: «Якщо захід було проведено і ніде про нього не написано – вважайте, що його не було, а якщо захід не проведено, але про нього написано – він відбувся».    ЗМІ не завжди можуть надати інформаційну підтримку, а соціальні мережі дають можливість оперативно анонсувати діяльність бібліотеки широкому колу онлайн-користувачів.

      Чим частіше користувач буде бачити в Інтернеті інформацію про діяльність бібліотеки, чим цікавіша та актуальніша вона буде, тим більше ймовірності того, що він стане користувачем бібліотеки або хоча б підписувачем у блогах чи соціальних медіа. Обов’язкова умова – наповнення сайту бібліотеки, блогу чи сторінки в соціальних мережах захоплюючим контентом.

      Бібліотеки є інформаційними центрами громади, наші сторінки дивляться, читають, коментують.  У Facebook – можна сміливо спілкуватись, ставити запитання, отримувати відповіді та поради з будь-яких питань. Єдиний мінус – соцмережі забирають наш дорогоцінний час. Але працювати у СМ ми повинні. Адже саме завдяки бібліотечній діяльності у віртуальному просторі бібліотекарі мають можливість проводити промоцію читання для віддалених користувачів, проте наша мета, щоб віртуальний користувач став звичайним.

      З 2023 року КЗ «Бершадська бібліотека» започаткувала     віртуальний звіт перед громадськістю «Зима в бібліотеці», Весна в бібліотеці, «Літо в бібліотеці» «Осінь в бібліотеці», коли бібліотека збирає та формує у презентацію свої  найяскравіші заходи та інформує громадськість про свою діяльність. Є можливість показати роботу, нагадати про найбільш вдалі активності та зацікавити потенційних користувачів завітати до бібліотеки.

      Для наповнення цікавим, корисним, привабливим контентом сайту та соціальних мереж, розробляються та реалізовуються  невеликі  бібліотечні онлайн-проекти, які створюють систематичні інформаційні приводи для написання релізів та створення відео і слайд-презентацій.  Влітку цього року Бершадська  бібліотека розпочала онлайн-проект для молоді  «Читай CINEMA!» У рамках даного проекту бібліотекарі прагнуть показати молоді новинки бібліотечного фонду, зацікавити підлітків до цікавого і корисного читання. «Читай – CINEMA!»  – це серія атмосферних молодіжних буктрейлерів на книги для підлітків та молоді, які привертають увагу до книг та читання, тут віртуальна діяльність бібліотеки спрямована на зацікавленість молоді читанням та книгою, а відтак бібліотекою. Є уже перші результати, коли молоді люди приходять на абонемент з обслуговування юнацтва та діляться враженнями від бук трейлерів, від переглянутих фільмів і беруть книги для читання,  або ж навпаки читають книги та переглядають фільми.

     В чому суть популярності віртуального простору. Перше це діджиталізація суспільства, але і виклики часу серед яких світова пандемія ковіду, а з минулого року війна, змусила змінити наші звички, уподобання, плани. Бершадські бібліотекарі розробляють віртуальні вікторини, дайджести, квести. Наразі плануємо онлайн-квест «Драйвові мандри з бібліотекою». Це той випадок,  коли онлайн заходи перетікають в офлайн-активності. Як на мене віртуальний простір – це велика допомога бібліотеці класичній у реалізації стратегії читання, бо онлайн-повідомлення, відео візитівки, презентації, спонукають потенційного користувача завітати у бібліотеку, де кожен має відчувати себе особливим, важливим, захищеним. Нам дуже потрібна безпека і книгозбірня – це найбезпечніше місце, де панують комфорт, розуміння, повага та книга.

   Але для ефективної роботи у віртуальному просторі бібліотекар має бути не лише фахівцем в галузі бібліотечної справи, а як мінімум просунутим користувачем ПК та Інтернет, володіти відповідним програмним забезпеченням, та бути справжнім журналістом. Сайт сам по собі ненаповнений цікавим контентом залишиться просто сайтом, з низьким індексом популярності.  Також написані бездарно і безграмотно прес-релізи та статті  не викликатимуть бажання завітати у бібліотеку. Тобто бібліотечна журналістика тут дуже доречна і ми беремо участь у школі бібліотечної журналістики, де можна багато чого навчитися та поділитися власним досвідом.

    Процес створення віртуальної інформаційної продукції  вимагає високої професіональної підготовки бібліотекарів, серйозної матеріально-технічної бази самої бібліотеки, інформаційної грамотності користувачів. Але зацікавленість користувачів бібліотекою вартує наших зусиль.

    Підсумовуючи, варто зазначити, що в сучасних умовах віртуальна бібліотечна діяльність стає ефективним інструментом забезпечення доступу до інформації для всіх категорій користувачів. Завдання бібліотеки полягає в тому, щоб користувач не просто блукав Інтернетом, а як можна частіше відвідував саме бібліотечні сторінки в мережі, черпав на цих сторінках корисну, цікаву, достовірну інформацію, включався в діалоги, залишаючи коментарі до постів, висловлюючи свої судження з різних питань,  і зрештою, завітав у бібліотеку…»