Бібліотека:  на часі мислення не проблемами, а можливостями

                               Шановні мешканці громади!

    Пропонуємо переглянути основні орієнтири та акценти діяльності публічних бібліотек Бершадської міської територіальної громади у  2024 році. Бершадська книгозбірня це сучасна бібліотечна інституція, її послугами користуються 14000 користувачів, бібліотека має свої 23 філії.

    Бібліотека місце де переплітається не тільки мудрість і досвід цілих цивілізацій. Бібліотека – місце де зустрічаються, спілкуються, навчаються і розвиваються. Місце зустрічі бібліотека – це не лише цікаво, але і корисно.

    Щоб працювати у бібліотеці потрібні особливий характер, ентузіазм і щира любов до книги. Якщо людина багато років працює у бібліотеці, то це означає, що  бібліотека у неї в крові.   Зберігаючи найкращі традиції та виконуючи гуманітарну місію, бібліотечний колектив ніколи не шкодував сил для становлення книгозбірні, як  центру інформації, комунікації, дозвілля. При цьому найвищою нагородою для бібліотекарів завжди залишатиметься вдячність користувачів та їхні успіхи.      Все, що ми робимо це для залучення  користувачів до бібліотеки, де цікаво, корисно, затишно, пізнавально. Бібліотека тепер не лише інформує та забезпечує книгою, а проводить багато заходів з особистісного розвитку, причому для кожної вікової категорії у нас свої цікаві проекти, клуби, ідеї.

         Завдяки налагодженим комунікаціям Бершадська бібліотека дуже активно і ефективно співпрацює із закладами освіти. Це для наших ліцеїстів та учнів ми шукаємо нові і цікаві формати роботи.  Наші етнодні, квести, конкурси, лялькові вистави  та інші цікаві речі відвідують сотні  здобувачів освіти Бершадщини.

      Майстер-класи і бібліочаювання, уроки  медіа грамотності та інформаційної гігієни, а ще поетичні дайджести   і   мовні викрутаси – все це наше спілкування з Університетом ІІІ віку.Бершадська публічна бібліотека – це неповторна атмосфера, нові цікаві книги і широке коло читачів та щирих вірних друзів.       Бібліотека – це скарбниця не лише для розуму, а й для душі та серця

    Для  підвищення рейтингу  бібліотеки у соціумі увага приділялась налагодженню співробітництва бібліотек  громади з партнерськими організаціями, в плані проведення спільних соціокультурних заходів.   Важливо, що є розуміння і підтримка  місцевої влади, а це спонукає працювати і творити.   

  Бершадська публічна бібліотека в своїй діяльності органічно поєднує традиційні і новітні інформаційні технології, використовує накопичені інформаційно-документні ресурси, забезпечує доступ до інформації світових мереж, сприяє формуванню знань, особистісному розвитку та покращенню ментального здоров’я.

      Виконуючи свою головну інформаційну та просвітницьку місію Бершадська публічна бібліотека проводить активну діяльність із збереження етнокультурної та історичної спадщини територіальної громади, акумулює краєзнавчу  інформацію і забезпечує доступ до неї.

      Головні цілі і пріоритети бібліотечної діяльності Бершадської міської територіальної громади зосереджені на створення в бібліотечному просторі місця сучасної культури, життя громади, нових відкриттів, простору з певною атмосферою, платформою для розвитку і спілкування. Тренд публічної бібліотеки стає соціально орієнтованим на людину, це так зване третє місце після роботи і власного помешкання,  де кожен охочий може провести вільний час.

   Провідне  завдання бібліотекарів Бершадщини: зберегти  та передати наступним поколінням наші звичаї і традиції, друковане слово, історію. Тому бібліотеки громади провели у 2024 році проведи ряд народознавчих, меморільних,   інформаційних  та культурно – освітні проектів. Кожен із цих проектів приніс багато неймовірних  знахідок для бібліотекарів, користувачів і відвідувачів сайту  бібліотеки.  Бібліотечні етно-проекти – ресурс для усної історії, такою була акцентована тема виступу директора бібліотеки на  ІХ Міжнародній науково-практичній конференції   «Усна історія: пізнавально- документальний потенціал і громадська архівістика»

   Наймасовішими були загальнобіблотечні проекти: онлайн-проект «Світлописи минулих літ» та офлайн-проект «Коли хати ще говорили».  В етнофотопроекті «Світлописи минулих літ» бібліотечні заклади громади презентували події, колективи, заходи, установи через світлини.  Старі пожовтілі світлописи затаїли пам’ять про події сторічної давнини. В них  життєва стійкість, світогляд,  мудрість, автентичність і вічно жива душа нашої нації.

    «Коли хати ще говорили» — унікальний проєкт-мандри  в етнохату. Бібліотекарі зібрали цікаві розповіді, спогади, фотографії, провели презентації та створили  відеоролики. Завдяки проекту віднайдено старі хати у деяких селах громади, відтворено звичаї і традиції родин.

Бібліотекарі  реалізували низку корпоративних бібліотечних проектів. Зокрема:

-меморіальний проект «Земляки, які загинули за Україну»

-народознавчий звичаєвий проект «Етнодень в бібліотеці»

– пізнавальний проект  «Надзвичайна і гостинна наша славна Україна»

– інклюзивний проект «Цифровий детокс»

– гендерний проект «Бібліотечні зустрічі.  Я жінка»

– проект з промоції читання  «Читай і пізнавай»

 Кожен із цих проектів став справжньою родзинкою бібліотечної соціокультурної діяльності.

Три  роки поспіль бібліотекарі  Бершадської публічної бібліотеки  реалізовують онлайн-проєкт «Озвучимо дітям».  Бібліотечний кіт Мудрун для малят читає книги, оповідання, казки та запрошує завітати у бібліотеку.     Бібліотечний ляльковий театр «Казкарик», яким керує бібліотекар Світлана Єгорова, відкриває  свої куліси для найменших читайликів в оновленому просторі бібліотеки, де створено Казкову бібліотечну кімнату.

     Волонтерська діяльність бібліотечних працівників Бершадської територіальної громади  протягом року відбувалася під гаслом «Гуртуємось для  нашої омріяної перемоги!». Бібліотекарі організовували та брали участь у  благодійних ярмарках, плели маскувальні сітки, донатили на користь ЗСУ. Всього  протягом  2024 року бібліотекарі зібрали та передали ЗСУ 37000  грн.

    Працівники Бершадської публічної бібліотеки та сільських бібліотек громади взяли участь в  ХІ Всеукраїнському благодійному фестивалі «Мамина весна».   У перший день відбулася зустріч з матерями загиблих захисників України. Вклонятися їх величчі і  їх болю ми маємо щодня, адже саме ці жінки народили та виховали героїв, які полягли за Україну  і за кожного з нас. Бібліотекарі підготували фотовиставку загиблих та відеоролик «Земляки, які загинули за Україну».

     Важливим є напрямок бібліотечної  діяльності з організації  роботи клубів та об’єднань за інтересами. Адже бібліотека має бути  – місцем для зустрічей, занять цікавими  справами,     захоплень, розвитку інтересів мешканців громади, як третє місце у місцевому просторі.    У бібліотечних закладах функціонують клуби, гуртки, об’єднання за інтересами. Зокрема в Бершадській публічній бібліотеці функціонують клуби та об’єднання «Господарочка», «Мова – ДНК нації», «Ріднокрай», «Юний художник», молодіжний  клуб «БібліоHAUSE», фахове об’єднання «Бібліо – Профі»,  активно працює дитячий ляльковий театр «Казкарик». У сільських бібліотеках працюють гуртки «Весельчата», «Юні друзі книги», «Лікарня для книжок» та ін.

    Протягом року    проведено цикл  патріотичних годин мужності «Нескорені. Незламні. Незабутні»,  для різних вікових груп користувачів.

   У  Бершадській публічній бібліотеці відбувся вечір пам’яті Володимира Івасюка «Я для тебе горів і співав, український народе».   Алла Іванчишина та Ольга Дашківська розповіли слухачам про коротке, але таке яскраве життя композитора і співака. Присутні насолоджувались піснями Володимира Івасюка у виконанні працівників Будинку культури.

    У фокусі уваги книгозбірні організація простору для спілкування і творчості її користувачів. Бібліотеки створювали умови для рівних можливостей користувачів, підтримуючи при цьому вразливі групи населення, гарантуючи дотримання людських прав на інформацію, освіту та дозвілля. Бібліотеки Бершадської громади переважно розміщені на ІІ поверсі будівель, ліфтів немає у жодній бібліотеці, тож для інклюзивного обслуговування  людей з обмеженими можливостями, реалізовується проект «Бібліотека просто неба».  Це наближення бібліотечних послуг до усіх користувачів,  а ще гарна реклама для  створення позитивного іміджу бібліотеки.

   Важливою є робота з молоддю та юнацтвом. Ця категорія користувачів потребує особливої уваги та цікавих бібліотечних активностей. Молодь вибаглива, розумна,  діджиталізована На абонементі для юнацтва функціонує   молодіжний  клуб «БібліоHAUSE». Щоквартально  відбувалися тематичні  засідання.  Під час зустрічей учасники клубу обмінюються відгуками про сучасні молодіжні книжкові тренди,  мандрують в історію розвитку моди,   захоплюються цікавими народними віруваннями і звичаями. Для молоді проведено годину спілкування «Майстерня дружби та гарного настрою». У важкий воєнний час проблема ментального здоров’я та гарного настрою серед молоді  є важливою, адже  нелегко  бути оптимістом та шукати позитив.

    Бібліотекарі Ольга Дашківська та Алла Іванчишина провели урок волонтерства для молоді. Захід відбувся за ініціативи  Міністерства молоді та спорту України у партнерстві з громадською організацією «Українська Волонтерська Служба» та Корпусом миру США в Україні, які розробили методичні матеріали та рекомендації з проведення уроків волонтерства.

      Яскравий, смачний, автентичний і сучасний етнодень відбувся у Бершадській публічній бібліотеці. День борщу «Іди, іди дощику, зварим тобі борщику»  підготували і провели Олена Струтинська та Світлана Єгорова. Діти брали участь у конкурсах та вікторинах, розгадували кулінарний кросворд, збирали інгредієнти українського борщу та називали інші національні страви, бо не лише борщем багата українська кухня. Наприкінці свята щасливі діти і дорослі смакували борщем, насолоджувалися спілкуванням та ділилися враженнями.

    Заходи з покращення ментального здоров’я та бібліотечне обслуговування людей з обмеженими можливостями – актуальний напрям діяльності.  Для покращення ментального здоров’я у  міському сквері бібліотекарі читальної зали Людмила Печенога та Наталія Лева  організували  книжкову дегустацію з присмаком кави.  Мета цього заходу полягала в тому, щоб познайомити відвідувачів з новими літературними шедеврами та створити затишну атмосферу для читання просто неба.  Бібліотекар Бершадської публічної бібліотеки Олена Струтинська  разом із читачами шукаючи літньої прохолоди здійснили інтелектуальні мандри до міського скверу.

     Краєзнавча робота стала не декларованим, а насправді пріоритетним напрямком діяльності бершадських бібліотек. Зміст, форми та методи роботи бібліотек з краєзнавства протягом року були досить різноманітні. Проведено більше  30 краєзнавчих бібліотечних активностей. Бібліограф- краєзнавець Юлія Маршук веде постійну роботу зі збору та систематизації інформації про загиблих земляків захисників України. Організований куточок пам’яті «Нескорені. Незламні, Незабутні», де презентується фотоальбом, відео презентація та біографії загиблих земляків.

    Інформатизація охоплює усі сфери суспільного життя, що змінює погляди на роль і функції бібліотеки, висуває нові вимоги до діяльності бібліотекаря. Пріоритетними завданнями є формування інформаційної  культури, культури читання, медіа грамотності серед користувачів.

   Бершадська публічна бібліотека   продовжує надавати послуги з цифрової освіти  користувачам бібліотеки. Зокрема у читальній залі, на абонементі бібліотеки та у філіях  можна отримати консультації з питань медіаграмотності, використання онлайн-платформи.     

    Офіційний сайт Бершадської публічної бібліотеки  відіграє  особливу роль в довідково-бібліографічному обслуговуванні,  промоції читання  та посилює роль бібліотеки в соціальному просторі. Всі бібліотеки, крім Маньківської та Вовчоцької  філій мають комп’ютерну техніку. Для користувачів обладнано 30  робочих місць з можливістю виходу в інтернет.     Бібліотека забезпечує  інформаційну підтримка безперервної освіти громадян протягом всього життя, вільні зони Wi-Fi для користувачів, зона коворкінгу у читальній залі та ін. форматі. Також бібліотечні працівники організовують віртуальні флешмоби,  вікторини, онлайн-інформації та повідомлення, віртуальні екскурсії; мультимедійні перегляди.

     Інформатизація охоплює усі сфери суспільного життя, що змінює погляди на роль і функції бібліотеки, висуває нові вимоги до діяльності бібліотекаря.  Професія бібліотекаря багатогранна, різнопланова і фундаментальна. Із розвитком інформаційних технологій вимоги до неї постійно змінюються. Ті формули успіху, які діяли ще вчора, сьогодні стають не актуальними. І чим серйозніші зміни, тим більша потреба в підвищенні кваліфікації, безперервному навчанні.  Навчити працівників самостійно мислити, вирішувати комплексні проблеми, працювати в команді – головна мета діяльності фахового об’єднання «БібліоПрофі».   У форматі його роботи проводяться семінари, тренінги, індивідуальні та групові навчання бібліотечних працівників

    Невирішеною залишається проблема ремонту приміщення абонементу для дорослих і юнацтва. Поданий на грантовий конкурс проект не здобув перемоги, тому питання залишилось невирішеним.  Завдяки клопотанню відділу культури, молоді, туризму та охорони культурної спадщини та підтримці місцевої влади  проведений демонтаж старого аварійного сходового маршу та встановлено новий сходовий марш до бібліотеки.    Для осучаснення простору у  2024 році власними силами працівників бібліотеки проведений поточний ремонт приміщення абонементу для дітей Бершадської публічної бібліотеки: фарбування стін, дверей, підлоги, виконаний художній розпис стін,  змінено розташування бібліотечного фонду, оновлення ігрового простору. Також встановлено СМАРТ- телевізор з доступом до мережі Інтернет та два офіс-дивани.

          У наш час бібліотека перестає бути сакральним сховищем книг і перетворюється у багатофункціональний простір, який має бути відкритим та доступним для всіх.   Сьогодні  важливою  є  ефективна комунікація, щоб бути інтелектуальним центром громади та знати громадську думку. Сьогодні успіх приносять насамперед нові ідеї;  на часі мислення не проблемами, а можливостями.

     Важливим моментом є усвідомлення того, що публічна бібліотека належить кожному з нас, це простір, який розвивається за рахунок участі Бершадська публічна бібліотека та її філії  щодня відкривають двері для відвідувачів, пропонуючи бібліотечні послуги, сучасні соціокультурні форми,  вуличні заходи,  бібліотечні посиденьки, тощо.  Адже лише, зрозумівши і переосмисливши потреби  сучасних читачів, знайдемо  безліч інструментів для їх реалізації.

    Бібліотека стала місцем, де народжується і зберігається українська  духовність, культурні та  наукові надбання. Бібліотечні працівники надихають на творчість, підказують нові ідеї, підштовхують особистість до розвитку, єднають світ, бо  тут  є особлива, чарівна «книжкова» атмосфера, що об’єднує однодумців. Наш лозунг: «Книги чекають, бібліотека пропонує – вибір за вами!»