«Високий політ Василя Кобця»

3 листопада 2023 року в Комунальному закладі «Бершадська бібліотека» з нагоди 80-річного ювілею українського письменника і громадського діяча, Члена Національної спілки письменників України, голови Конгресу української інтелігенції Вінниччини Василя Дмитровича Кобця презентується  виставка-ювілей «Високий політ Василя Кобця».

Народився Василь Дмитрович 4 листопада 1943 року в селі Слободище Іллінецького (колишнього Дашівського) району на Вінниччині в селянській родині. Після закінчення школи працював завідувачем сільського клубу. Служив у танкових військах. Навчався у Львівському державному університеті імені І. Франка на факультеті журналістики.

Працював кореспондентом самбірської міськрайгазети «Червоний прапор» на Львівщині, заступником редактора іллінецької райгазети «Трудова слава» на Вінниччині, кореспондентом обласної газети «Вінницька правда».

Першу поетичну збірку «Жайворонки в серці» видав у 1974 році. З 1975 року – на творчій письменницькій роботі як член Національної спілки письменників України. У 1987 році організував молодіжний десант, який висадився на криголам «Капітан Сорокін» в Арктиці, пройшовши за маршрутом Вінниця – Мурманськ слідами першої полярної експедиції школярів, організованої письменником-земляком Миколою Трублаїні.

Працював у студентських загонах, у розвідувальних геологічних експедиціях Сибіру та Заполяр’я, на будівництві Байкало-Амурської магістралі, в античній Греції. Був учасником міжнародної зустрічі письменників 30 держав Балтійського, Чорного та Егейського морів, які вирішували проблеми мирного співіснування в Європі та розробляли основоположні концепції європейської культури в майбутньому. Був делегатом трьох Всесвітніх форумів українців.

Василь Кобець очолював Вінницьку організацію Національної спілки письменників України, з 1996 року – голова Конгресу української інтелігенції Вінниччини, голова обласного літературно-мистецького об’єднання імені Василя Стуса, головний редактор журналу «Собор».

У доробку письменника – романи «Юрський горизонт», «Не осуди свого кохання», повісті «Осінні дзвони», «Дана, Василько і білий світ», «Незвичайна знахідка в старій хаті, або Житіє «індуса» Тія», «Сини лукавого насіяли кукіль», «Діаманти для апельсинової змії», поетичні збірки «Повнозерниця», «Високе літо», «Свято нашої зустрічі», «Не остання любов, не остання…», «Під знаком Скорпіона», «Болить душа», «Любов, любисток, листо-пад…», «Поранений птах», «Любити ближнього», «Благословіть», книга вибраних поезій «Любов моя, тривога і печаль», «Треба жити і вірити» (вибрані твори) та інші збірки. Автор 12-томного видання вибраних творів (2010–2017 рр.).

Лауреат літературних премій імені Михайла Коцюбин-ського, Михайла Стельмаха, Володимира Забаштанського, Міжнародної премії імені Василя Стуса, Всеукраїнської премії ім. І. Огієнка (митрополита Іларіона) та премії імені Івана Бо-гуна за громадську діяльність, лауреат літературного конкурсу-вернісажу імені Максима Рильського «Троянди й виноград».

Нагороджений орденами Святого Архистратига Михаїла, Святого Володимира Великого, святих просвітителів Кирила і Мефодія, Пречистої Богородиці, Почесною відзнакою «За заслуги перед Вінниччиною».

Меридіани життєвих спостережень поета пролягають через Україну, рідний Подільський край». Талановитий поет мав сміливу громадянську позицію. Василь Кобець – був сином своєї доби, співцем – і творцем доби нової, за яку боровся, яку наближав і словом, і ділом. Провідні мотиви його творчості  – утвердження української національно-патріотичної ідеї.

Для більш детального ознайомлення з творчим доробком поета, запрошуємо завітати до Комунального закладу «Бершадська бібліотека».