Етно-проект   «Скарби бабусиної скрині»  – презентує Голдашівка

У Голдашівській сільській бібліотеці  відбулася презентація етнопроекту  «Скарби бабусиної скрині», яку  провели  бібліотекар  Олександра Рекечинська та  директор СБК Лідія Порхун.

Голдашівська скриня вишукана, мальована, красива, наче квітка. Скриня – святиня роду. Скриня представлена у презентації належить родині Войтенків із села Голдашівка. Власницею її є Войтенко Ольга Михайлівна, 1953 року народження, а їй перейшла у спадок від дідуся  Войтенко Кузьми Мойсейовича, 1920 року народження.

Скриня здавна була важливим елементом в оформленні українського житла. Скільки цікавих речей ми знайдем у ній. Тут зберігалося святкове вбрання, повсякденний одяг,  скатертини на столи, ковдри для ліжка, наволочки та накидки на подушки, домотканні доріжки.  Одяг неперевершеної краси : вишиті сорочки, запаски, нижні та верхні спідниці, різноманітні хустки і рушники. А в прискринку (маленькій шухлядці вгорі, уздовж бічної стіни) – гроші, прикраси та інші цінні предмети.

    Голдашівська скриня презентує доріжки ручної роботи, виткані в домашніх умовах на верстаті з різнокольорових ниток. Хідники та доріжки, а  також рядна були  поширеними  в Україні з давніх-давен. Вони слугували оберегом, ними вкривали підлогу, лавки, скрині  та вішали на стіни. Техніка виконання майстра, його настрій, та творчий задум робив кожен  виріб особливим та неповторним. Здебільшого такі доріжки містили в собі етнічні орнаменти того краю, де виготовлялися. Чудовий колоритний орнамент надає доріжкам вигляду оригінальності та неповторності нашого краю. Доріжку рідко  використовували для покриття долівки,  більше  для прикраси стола, ліжка, лавки, нею прикрашали в кімнатах  підвіконня. 

   Прядінням і ткацтвом споконвіку займалися жінки, дівчата й підлітки. Ткацький верстат був у кожній українській оселі – виготовляли полотно, рушники, хустки, налавники, доріжки, килими. Згідно з тра­дицією, жінка зобов’язана була вміти виконувати ткацькі робо­ти. Займатися цим видом промислу можна було протягом усього тижня, крім п’ятниці. Копіткі процеси ткання, відображені в на­родних повір’ях і обрядах, дійшли до наших днів.

   Отож запрошуємо  зазирнути до бабусиної скрині, де на вас чекають справжні скарби українського народу.