Запали вогник толерантності

      На абонементі обслуговування юнацтва КЗ «Бершадська бібліотека» відбулась дискусійно-пізнавальна зустріч  із здобувачами освіти 10 класу  Бершадського ліцею №1 ім. Анатолія Матвієнка,  класний керівник Олена Резнік.  Тема зустрічі: «Запали вогник толерантності».

    Бібліотекарі Ольга Дашківська та Алла Іванчишина поінформували про основні принципи  толерантності, які були прийняті у  1995 році за рішенням ЮНЕСКО. В ухваленій   Декларації  йдеться про рівність усіх людей, незалежно від віросповідання, етносу або кольору шкіри. Ці принципи закріпили у Загальній декларації прав людини, що проголошує неприйняття усіх форм дискримінації, недопущення геноциду і покарання за нього. Спочатку учасники  всі разом  створили  асоціативний ряд «Толерантність», під час якого  називали характеристики людини, що асоціюються з поняттям толерантності .

    Далі  моделювали різні ситуації, як поступити толерантно у тому чи іншому випадку, складали толерантне доміно, висловлювали думки щодо проявів толерантності у політиці, медицині, віросповіданні, освіті, психології тощо. Цікавим та наочним став тренінг із звичайним аркушем паперу, який згинали та відривали всі однаково, але в результаті у кожного вийшов свій візерунок, бо немає на світі двох однакових людей, кожен з нас є унікальним за своїми психологічними та моральними якостями.  Був також змодельований так званий «суд моралі і доброти», під час якого виникло багато дискусій та різних думок,  адже розглядали досить таки проблемну і багатосторонню ситуацію.

    Молодь  віртуально подорожувала поїздом та обирала кому  із пасажирів віддала б перевагу у якості сусідів по купе та з якими пасажирами  і чому не хотіли б їхати в одному купе. Найважливішими тут були пояснення учасників ситуативної гри, зрештою найбільше наші учасники були готові подорожувати  із солдатом у військовій формі, глухонімим хлопчиною,  темношкірим студентом  та чоловіком середнього віку на милицях. Після цього обговорили головні визначальні фактори вибору сусідів по купе та  стереотипи, що є у свідомості кожної людини.

Запропонована бібліотекарями вправа «Ліміт людяності»  викликала  активне обговорення, особливо щодо гендерної рівності, тут дівчата  наполегливо доводили  свої рівні права та обовязки.  Завершилася  зустріч загальним тестуванням,  результати якого показали рівень толерантності кожного учасника.

Спілкування бібліотекарів і молоді було цікавим, невимушеним, щирим.  Кожного дня маємо бути толерантними та поважати інших людей, проявляти милосердя, доброту, співчуття. Щоб  стати толерантним потрібно залишитися самим собою, бачити й аналізувати власні помилки, дотримуватися основних правил толерантного спілкування – бути уважним  і гуманним; не ображати співрозмовника; вміти аргументувати свою думку.  А нульову толерантність  проявляти тільки до наших злісних ворогів, нападників  і насилля.

На завершення  організували традиційну бібліораптівку та щасливі, задоволені і поінформовані поверталися до своїх звичних справ. Бібліотека – це територія толерантності для всіх хто любить і шанує книгу, газету, журнал, інформацію, цікаве спілкування та корисне дозвілля.