Виставку хроноскоп «Мандрівка в минуле з Северином Наливайком» презентовано в Бершадській публічній бібліотеці.
5 жовтня 2024 року минає 430 років відтоді як у м. Брацлав почалося антифеодальне повстання під проводом козацького ватажка Северина Наливайка. Що нам відомо про цього українського гетьмана, ім’я якого у різних джерелах варіюється у широкому діапазоні – Павло, Шимон, Семен, Северин, Семерин, Семерій. Місцем народження українського лицаря вважається містечко Гусятині на Західному Поділлі, на Тернопільщині у родині ремісника.
Першою великою драмою для майбутнього отамана стала нагла смерть тата. Із власної праці трудовими мозолями звичайний ремісник перетворився на заможного міщанина. Проте польський магнат Мартин Калиновський відібрав батькову землю. А за опір панській сваволі слуги шляхтича закатували ремісника на смерть.
Северин Наливайко проковтнув гіркі ліки й навіть судитися з паном не став. У пошуках кращої долі молодший син, котрий здобув початкову освіту, із матір’ю перебрався до стародавнього та славетного міста Острога.
В Острозі, під пильним оком старшого брата Северин продовжив навчання. Наливайко-молодший тяжів до військової справи, історії козаччини. Був членом Острозького братства. Викладав в Острозькій школі, прийняв духовний сан і став придворним священиком князя Костянтина Острозького.
У 1594 році цей освічений і багато обдарований чоловік покинув блискучу кар’єру, зібрав на Брацлавщині загін нереєстрових козаків, зв’язався із Січчю й запропонував спільно вести боротьбу з польською шляхтою і турецько-татарськими набігами. Восени того ж року повсталі селяни із загонами Наливайка перемогли на Південному Бузі польське військо, а в наступному році виступили в похід проти турків у Молдавію та Угорщину. Наприкінці 1595 року повстання охопило не лише Брацлавщину, але й Білорусію та Галичину. У 1596 році Северина Наливайка було обрано козацьким гетьманом.
11 квітня 1597 року Наливайка після жорстоких катувань було привселюдно страчено у Варшаві. Повстання під його керівництвом стало драматичним прологом до великої визвольної війни українського народу за незалежність, що спалахнула в наступному столітті.