Піч – хатня святиня та берегиня

До загальнобібліотечного проекту Бершадської   міської територіальної громади  «Коли хати ще говорили»  доєднується Поташнянська сільська бібліотека. Завідувачка сільською бібліотекою Юлія Халіна  запрошує у краєзнавчі мандри етно-хатами рідного села.  Стара  хата є частиною культури нашого народу. Вона це  втілення вірувань, уклад життя та взірець естетичних вподобань.

    Один із народних оберегів  є  українська піч. Адже хата не називалась оселею до тих пір поки в печі не спалахував вогонь.

   Піч у хаті – як мати у сім’ї. Саме вона годувала, гріла й лікувала. Спали і на ній, і коло неї – на припічку, лежанці. До печі ставилися, як до святині – такого собі хатнього вівтаря.

   Піч — це насамперед вогонь, вогнище. А воно в оселі ві­дігравало роль не лише осередку тепла, а й духовну, згуртовуючу. Звідси метафора: родинне вогнище.

   При печі, як і при жінці чи дитині, як і перед образами, не можна лихословити («Сказав би, та піч у хаті»).

  Традиційна сільська піч поступово відходить в історію. Хід цивілізації нестримний і, мабуть, невідворотний, тому нев­довзі про неї дізнаватимуться тільки з художніх творів. Та генетична пам’ять завжди повертатиме нас до доброго вог­ню в печі родинної хати, біля якого народжувались і ви­ростали цілі покоління наших предків.

 Зазирніть у стару хату, де ще жевріє вогонь у печі, тут пахне справжнісіньким українським борщем та свіжим хлібом.