Естафету презентацій проведених бібліотечних мандрів у стару хатину продовжує Катерина Бабій – завідувачка Яланецькою сільською бібліотекою. Разом з найактивнішими користувачами бібліотекар мандрувала старими хатами рідного села. Хата є одним із символів України, це не лише місце, де мешкають люди, – це святиня українського роду. Вона завжди була прибрана, помазана, оздоблена витинанками, розмальована глиною, утикана квітами, пахучими травами.
В Україні був такий звичай: закінчували будівництво хати і першим заносили до неї застелений стіл, на якому лежав хліб. Стіл також має магічну силу, символізує достаток родини, на нього кладуть хліб-сіль, ставлять ритуальні страви. Назва стіл походить від стародавнього звичаю стелити рушник або обрус (пізніше — скатертину), щоб на них класти їжу. Звичай застеляти стіл притаманний українцям з давніх-давен. Незастелений стіл — символ бідності або жадібності господарів. Обід чи бенкет за одним столом об’єднував людей і встановлював добрі стосунки
Ще в праслав’янські часи з’явилася традиція трапезувати за одним столом на знак взаємного миру та дружби. Стіл – святе місце хати. Він стояв на покуті. Під образами, навпроти печі. Тут працювали, відзначали урочистоті, сумували. Над столом або на ньому завжди вечорами горіло світло лампи або каганця. На покуть – почесне місце за столом – невдовзі після народження клали немовля: щоб росло здоровим і в достатку.
Стіл – символ єдності, родинної міцності, злагоди. Стіл – «годувальник» сім’ї. Їли обережно, підставляючи раз по раз окраєць хліба під повну ложку, щоб не впала жодня крапля, не згубилась крихта. Тиха розмова смакувала до страви. Право першим сідати за стіл і умочати ложку в страву надавалося господарю оселі – батьку.
Часто на столі лежав хліб. «Хоч в день, хоч вночі, ніколи не прибирайте хліб з столу» – говорили в народі До столу ставилися із повагою.
Іван Франко записав обрядову пісню:
«Прошу, гостоньки, та до світоньки,
Засаджу я вас та за стіл тисовий.
За тисовий стіл, за лляний обрус».
А в одній із народних весільних пісень до столу звертаються як до живої істоти:
«На добраніч, столи й лави.
Ще й стіни мальовані».
Стіл використовувався як обрядовий предмет. На Святий вечір на нього клали сіно, хліб-сіль, часник, який мав охороняти людей і худобу від захворювань.
Є весільний обряд. Молода обов’язково подавала хустку через стіл нареченому. Це означало «давати руку».
При цьому співалося:
Крикнули лебеді на воді,
Заіржали кониченьки на стайні,
Били чолом за двором,
Подавали рученьки за столом.
Здавна покуття – де сходяться лави – найпочесніше місце в хаті. Немовля відразу після народження загортали у кожух і клали на покуття, щоб було багате.
Великим гріхом було покласти на стіл шапку. «До столу добре сісти, коли на ньому є що їсти» -, говорили в народі.
Запрошуємо на гостинну до батьківської хати, де свіжоспечений хліб на столі зустрічає гостей. І нехай завжди ваш стіл домашній буде повен достатку, щоб вашій родині було добре до нього сідати.