У бібліотечному проекті «Візерунки»  художник  фіш-арт-мистецтва Василь Рябоконь

    Бібліотечні працівники Бершадської публічної бібліотеки, реалізовуючи цьогорічний загально бібліотечний проект «Візерунки» знаходять все нові і нові імена майстрів Бершадщини, які дарують світу красу свого таланту. Завідувачка Красносільської філії Іванна Євграфова у рамках проекту знайомить користувачів із фіш-арт-мистецтвом. Це надзвичайно цікава техніка створювати картини з риб’ячих кісток, яка  має давнє коріння,що сягає в ті часи,коли люди виготовляли  знаряддя праці,зброю і прикраси з кісток.

   У давнину люди навчилися обробляти кістки одразу після дерева(наприклад,перша голка викопана з кістки,археологи знаходять намистини з риб’ячих хребців).

    Цей напрямок відносно новий у сучасному мистецтві.  Вчитель трудового навчання Василь Оникійович Рябоконь із села Красносілка створює картини із риб’ячих кісток. Майстер фіш-арту один із небагатьох в Україні.  Народився майстер 1959 року в селі Нова Ободівка Тростянецького району Вінницької області в родині вчителів. Закінчив Вінницький державний педагогічний інститут ім.М.Коцюбинського за спеціальністю учитель трудового навчання та загальнотехнічних дисциплін.

   Працює вчителем у Красносільському ОЗЗСО з 1985 року, вчитель вищої категорії, періодично друкується у фахових журналах,співпрацює з Вінницької академією безперервної освіти (ВАБО).

Василь Рябоконь має різносторонні здібності. Він добре володіє технікою різьблення по дереву та випалювання по дереву,має талант до музики.

 Створювати картини із риб’ячих кісток майстер почав років десять тому. Зацікавився цим видом спонтанно. Усі нюанси цього мистецтва опановував самотужки. Побачив публікацію в інтернеті, йому сподобалося і він вирішив спробувати і собі.

 Василь Оникійович завзятий рибалка. Ловить рибу, а кістки збирає. Для картин потрібні білі кістки,найкраще підходять з вареної риби.

 Перед початком роботи їх треба промити,почистити кожну кістку зубною щіткою із содою, просушити, посортувати та покрити звичайним лаком для нігтів, бо кістки під впливом сонячних променів мають властивість жовтіти.

 Для картин використовують різні кістки: і хребет, і скелетні, особливо цінною є риб’яча голова. Найкраще підходять кістки з коропа, товстолоба та сома.

   Технологія фіш-арту досить проста. Інструменти майстра: пінцет, окуляри і фантазія. Тлом для картин слугує оксамитова тканина. За допомогою пінцету кожна кістка викладається на чорний оксамит і приклеюється звичайним клеєм ПВА. Ефект виходить за рахунок поєднання чорного та білого кольорів. Часу для виготовлення такої картини треба багато:від кількох днів до кількох місяців.

   Це дуже кропітка робота, яка вимагає великої зосередженості та терпіння. Важко повірити,що ці витончені роботи виготовлені з такої банальної сировини.  Всього у майстра понад 30 картин. Він їх не продає,лише дарує та зберігає у власній колекції.  Всі роботи Василя Рябоконя-результат його фантазії. Вони ексклюзивні, індивідуальні.   Василь Оникійович неодноразово мав персональні виставки : у Вінниці, у Бершаді, у Тростянці та на різних тематичних ярмарках та виставках.

   Учні, яких майстер навчає в школі, також пробували створювати такі картини, але на це треба багато часу. Тому вони опановують інші ремесла: різьблення по дереву та випалювання про дереву.

   Виготовлення картин із риб’ячих кісток-це чудова терапія, яка допомагає відволіктися. За цим заняттям  йде весь негатив дня,і в той же час дає можливість зосередитися на створенні прекрасного.

   Запрошуємо переглянути відео презентацію  та поринути у чарівний світ фіш-арт-мистецтва.