У бібліотечному проекті «Світлописи минулих літ» фото зустріч із школою

   Великокиріївська сільська бібліотека запрошує  на ретро-мандри старими світлинами , які розповідають історію становлення та розвитку Великокиріївської гімназії.  Зібрала  світлини і свідчення та підготувала презентацію «Школа –фотозустріч через роки» , завідувачка бібліотекою Наталя Бернацька у форматі загально бібліотечного проекту «Світлописи минулих літ».

    Перші уроки грамотності у с. Велика Киріївка давали місцеві священники   і дяки. Вони виконували належну їм частину служби в церкві, а також займалися навчанням дітей заможних громадян в їх домівках, одержуючи за це відповідну плату. Населення , яке не мало коштів на навчання , залишалося неписьменним. У  1860 році  було відкрито церковнопарафіяльну школу. Школа на той час не мала ні свого приміщення, ні вчителів. Вона знаходилась в одній з кімнат будинку священника, який був побудований на  кошти парафіян. Директором та учителем був священник Сильвестр Виноградський , який навчав дітей Закону Божому та церковнословянській грамоті, а дяк Володимир Ровський письму та арифметиці.

Навчальний рік розпочинався в школі пізньої осені, коли закінчувалися роботи на городах, а на полях лежав сніг і неможливо було пасти худобу. Підручників та паперу для письма в учнів не було. Вони користувалися грифельними дошками, на яких вчилися писати і виконувати завдання з арифметики.  Це була квадратна графітна дощечка , розміром, як стандартний аркуш паперу , товщиною, як лист фанери. Для того, щоб наука краще засвоювалася, а дисципліна була належною, в школі було заготовлено в’язку різок та торбинку із зерном гречки або гороху , які час від часу  знаходили своє призначення.

     Тільки через 37 років , тобто у 1897 році, через дорогу від будинку священника на кошти громадян було збудовано першу церковнопарафіяльну школу села Велика Киріївка. Вона мала всього дві кімнати: для навчання учнів і невеличку кімнату для вчителів. З побудовою нового приміщення школи в село було направлено першу вчительку – Волосевич Ольгу Степанівну , яка була з родини збіднілих дворян , дружина офіцера .  Навчання в школі проводилося церковно – слов’янською та російською мовами.

В 1910 році вже було три групи учнів.

У 1915 році в селі побудовано  школу на кошти земства. Земська школа була побудована через дорогу від церкви . На сьогоднішній день її приміщення не збереглося. В школі було дві великих класних кімнати, для навчання учнів  та дві кімнати на другому поверсі для проживання вчителів. Завідуючим призначено  Макарчука Йосипа Кириловича , а вчителькою Хомицьку Марію Пантелеймонівну . На 1915 рік в чотирикласній школі навчалося 69 учнів , а з початковою освітою в селі вже було майже 200 осіб.  В період з 1917 -1920 років навчання в школі проводилося частково і тільки з встановленням мирного періоду воно відновилося. Церковнопарафіяльна та земська школи перейшли на повне державне утримання.

В 1928-1933рр. збільшилась кількість учителів та учнів. Директором школи на той час була Надобко Марія Іванівна , а в 1933-1936 років  директором було призначено Босого Василя Івановича, при якому школа стає семирічною і обов’язковою для дітей шкільного віку. В школі створюються гуртки : хоровий, драматичний, струнний , військові  , медичний та інші.

Після мобілізації Босого В.І. до армії  , директором школи  призначено Вовка Фоку Логіновича, який перебував на посаді директора до 1938 року. А з 1938 року і до початку Другої світової війни  директором був Чернега Семен Захарович.

В період окупації села 1941-1944 рр. школа працювала з  перервами . Навчання було платним. Після звільнення Великої Киріївки з-під окупації 14 березня 1944 року школа знову почала нормально функціонувати.

В 1961-1962 років збудували нові світлі приміщення восьмирічної школи. До 1988 року побудовано було ще одне приміщення , в якому розмістились бібліотека, майстерня та спортзал.

 Сьогодні у Великій Киріївці функціонує гімназія, де навчаються багато дітей. Очолює освітній заклад Тетяна Соколюк. Колектив учнів та учителів  бережуть кращі освітні традиції минулих літ та крокують у ногу з часом.

   Завітайте на відео презентацію, в бібліотеку  або у гімназію і ви поринете у найкращі шкільні роки юності, де досі пахне крейдою і книгами, де вирують енергія, дружба, знання та любов.  Згадайте своїх улюблених учителів, візьміть у руки книгу, що дала вам путівку в життя. Бібліотека пропонує, а вибір за вами.