Яскравий, зелений, запашний етнодень відбувся у бібліотеці

    

      КЗ «Бершадська бібліотека» продовжує реалізовувати народознавчий проєкт «Етнодень в бібліотеці».  Бібліотекарі запросили насвяткування одного з найвеличніших православних свят – святої Трійці  за народною назвою «Зелені свята». Бібліотеку уквітчали м’ятою, татарським зіллям, вербою, любистком, мелісою, шавлією та іншими травами і квітами. На етнодень  завітали наші користувачі, слухачі Університету ІІІ віку, працівники культури, провідний спеціаліст відділу культури, молоді, туризму та охорони культурної спадщини Бершадської міської ради Лариса Ющенко.

 Ведучі Ольга Дашківська та Алла Іванчишина повели присутніх у мандрівку традицій і звичаїв  святкування Зелених свят  на Поділлі. Назва «Зелені свята» дуже стародавня, в її основі лежить культ дерева, культ квітів. Зі святами пов`язані барвисті та поетичні народні обряди і звичаї.

   На Трійцю прийнято збирати лікарські трави, бо люди вірять, що після освячення вони набувають особливої сили і мають цілющі властивості. В основному на Зелені свята прийнято освячувати чебрець (тим’ян), м’яту, мелісу, волошки, аїр, гілки дерев, смородини. Із цих рослин роблять букети і несуть до церкви. Вважається, що освячена зелень захищає від пожежі, недугів та злиднів. А ще вірять, що кожна рослина на Зелені свята має своє сакральне значення, яке бере початок із дохристиянських часів.

Хоч Зелені свята пов`язані з теплою погодою, але в народі застерігали: «До Святого Духа не кидай кожуха». Та що б там не було, а Зелені свята таки відчиняли ворота красному літу. «Трійця, – казали, – трьома святами багата: квітами, травами і рум`яним літом». Природа, сягнувши в червні зеніту квітування, ніби стверджує, що життя вічне, невмируще. І кожне людське серце в унісон з природою переймається цією вірою. У ці свята ми вдовольняємо одвічну потребу людської душі – спілкуватися з живою природою.

    Присутніх,  українськими народними піснями вітали  учасники народних колективів «Козачка»  – керівник Ніна Гончарук та «Подоляни» – керівник Сергій Коренюк  комунального закладу  «Бершадський Будинок культури» .

Народна пісня “Зеленеє жито”
Народна пісня “Прилетіли гуси”
Народна пісня “Ой чий то кінь стоїть”

 Учасники дійства дізнавалися про прикмети  Зелених свят та вгадували мелодії українських пісень, пов’язаних із нашими рослинами – оберегами. А на завершення всіх пригостили святковими «зеленими» пиріжками.  Бібліотекарі отримали вдячність  за  цікаві та приємні миті спілкування та спогади про звичаї і традиції нашого народу від Марії Цимбалюк.

Дякуємо всім, хто завітав на наш бібліотечний етнодень. Нехай на  Святу Трійцю у кожній оселі буде святково й зелено, а в кожній душі – радісно й сонячно! До нових зустрічей.