Іполит Зборовський – краєзнавець і громадський діяч

 Бершадська публічна бібліотека презентує виставку-хронограф, присвячену 149-й річниці від дня народження Іполита Чеславовича Зборовського – громадського, культурного та музейного діяча, краєзнавця.

Народився Іполит Зборовський 25 серпня 1875 у селі Яланець в родині дрібного шляхтича. Непростий життєвий шлях судився Іполиту Чеславовичу. Його ім’я відоме не лише на Поділлі, але й по всій  Україні та за її межами. У 1906 році він організував перші кооперативи в рідному селі: споживчий, кредитовий. 1915 року обраний членом правління Подільського губернського кредитного союзу. У рідному селі за власні кошти було побудовано Український народний дім.

Зборовський постійно займався просвітницькою роботою, збирав пам’ятки історії та культури Поділля. Проживаючи з родиною у Києві, працює адміністратором у газеті «Нова Рада». В 1917 році його обирають головою Ольгопільської народної управи та делегатом до Української Центральної Ради від Української партії соціалістів-революціонерів. У коло інтересів входило вивчення історії та етнографії краю, археологія, мистецтво. Зборовський особисто збирав пам’ятки старовини та народної творчості, які згодом передав у Бершадський та Тульчинський музеї, які сам же і заснував.

Вперше Іполит Чеславович був засуджений до розстрілу 1918 року за доносом рідного дядька, про те вирок було скасовано. У 1929 році знову заарештований і засланий до Архангельська. Після відбуття покарання деякий час жив у Чернігові. 4 серпня 1937 року заарештований втретє, 8 серпня того ж року за звинуваченням в антирадянській агітації засуджений до розстрілу. Реабілітований 1959 року. Вшановуючи пам’ять видатного земляка, його іменем названо вулиці у місті Бершадь та селі Яланець. На фасаді Бершадського краєзнавчого музею встановлено меморіальну дошку в пам’ять про Іполита Чеславовича.

  Кандидат історичних наук, почесний краєзнавець України Валерій Рекрут видав монографію «Іполит Зборовський (1875-1937). На перехрестях двох епох» в якій висвітлив постать Зборовського та його громадську, науково-краєзнавчу, музейну та просвітницьку діяльність. 

Бершадська публічна бібліотека пропонує більш детально ознайомитись із творчістю видатного земляка, переглянувши матеріали виставки.