27 січня Міжнародний день пам’яті жертв голокосту

2До Міжнародного дня памяті жертв Голокосту (27.01) Бершадська центральна районна бібліотека оформила тематичну інформаційну викладку.

Кожен народ має свої героїчні та трагічні сторінки історії. Старші покоління українців на собі відчули, що таке війна, голодомор, голокост… І ніколи не викреслити із пам’яті ті страшні роки, коли 6 млн. євреїв (з них 1,5 млн. в Україні) були знищені лише тому, що були євреями. Це найкривавіша трагедія в історії єврейського народу.

На Бершадщині у період війни загинуло майже 26 тис. євреїв, яких зігнали сюди з Бессарабії, Буковини, Івано-Франківщини, навколишніх районів. На території району сьогодні споруджено пам’ятники та пам’ятні знаки жертвам голокосту за сприяння місцевої влади та за кошти закордонних  єврейських громадських  організацій, громадян зарубіжних країн, які були самі, або їхня батьки жертвами трагедії. На даний час у населених пунктах району встановлено 4 пам’ятники та 15 памя’ятних  знаків жертвам голок осту. Жителям району, які у ті роки рятували  дітей або допомагали євреям присвоєно звання «Праведник України» – Тартачним Юхиму Онуфрійовичу та Мотроні Яківні (посмертно) та їхній доньці Тетяні Юхимівні.

Довідково. 30 грудня 2004 року Єврейська Рада України, Фонд «Пам’ять жертв фашизму в Україні» присвоїли почесне звання «Праведник України» Тартачній Мотроні Яківні і Тартачному Юхиму Онуфрієвичу (посмертно), та їх доньці Тартачній Тетяні Юхимівні за виявлене християнське милосердя та доброту, які, незважаючи на ризик, втратити власне життя та життя власної родини, рятували євреїв, які були приречені на загибель.

Указом президента України від 26 вересня 2008 року N 861/2008 «Про відзначення державними нагородами України» за мужність і самопожертву, виявлені у роки Великої Вітчизняної війни у врятуванні осіб єврейської національності від фашистського геноциду, збереження пам’яті жертв Голокосту нагороджено жительку с. Флорине Бершадського району Тартачну Тетяну Юхимівну.
Українці, як ніхто інші, розуміють трагедію голокосту, якому передував інший геноцид – голодомор 1932-1933 рр.,  що забрав життя  кожного п’ятого українця.  Та і самі страшні слова “голодомор”, “голокост” звучать подібно, а два пам’ятники цим жертвам у місті Бершаді  стоять поряд. Це спільна трагедія єврейського, українського та інших народів. Пам’ятники жертвам голокосту – це знак, виклик забуттю. Він пронесе крізь століття біль трагедії, буде пересторогою нащадкам від страшних помилок в майбутньому. У відкритті пам’ятників жертвам голок ості брали участь керівники району, представники закордонних місій, міжнародних та всеукраїнських організацій.
Бершадь… Гетто, обнесене колючим дротом… Сюди зігнали десятки тисяч євреїв. Ні в чому не винних людей привели на смерть від холоду, голоду, епідемії тифу. Не багатьом вдалося втекти. Тих, хто врятувався, бершадці переховували, ділилися з ними чим могли, адже українські селяни, які пережили голодомор, знали важкі дні геноциду.
Фашисти знищили на Україні 1,5 млн. євреїв, було втрачено сотні єврейських громад, які впродовж сторіч збагачували національне життя України. Бабин Яр – ця трагедія, яка  фактично повторювалася у всіх населених пунктах, де проживали євреї. Необхідно пам’ятати про всіх закатованих, замучених. Пам’ять про них – свята.

http://www.bershad.ua/b/history/bershvvv/bershadske_hetto/28787.html

За матеріалами відділу з питань внутрішньої політики, зв’язків з громадськими організаціями та ЗМІ апарату райдержадміністрації