70 – річчя визволення Бершадщини від німецько – фашистських загарбників

визв1
Виставка – хроніка До Дня визволення Бершадщини (14.03) “Воєнні грози над Південним Бугом” в читальній залі районної бібліотеки

З нагоди 70 – річчя визволення Бершадщини від німецько – фашистських загарбників 13 березня у ЗОШ №1 для учнів 10 Б класу( класний керівник Паламарчук Т,М,) працівниками Бершадської районної бібліотеки Настенко В.І. та Бабій О.С. була проведена літературна година “Пам’ять заради майбутнього” та оформлено тематичну викладку ” Славна весна не згасне повік”.

Інформаційна довідка естафети пам’яті «Слава визволителям України»

Весна визволення прийшла на Бершадщину в березні 1944 року в результаті Умансько – Ботошанської операції війська другого Українського фронту 52-ої армії 4-ї –гвардійської; 27-ї та 2-ої і 5-ої танкових армій переборюючи опір противника, розпочали стрімкий наступ на Правому березі ріки Південний Буг.
Після розгрому великого угруповання гітлерівців в Корсунь-Шевченківській операції могутній стратегічний наступ продовжувався.
Другий Український фронт повинен був завдати удару з фронту Кіровоград-Звенигородка-Шпола в загальному напрямку на Умань із завданням розбити уманське угруповання противника й оволодіти рубежем Ладижин, Гайворон, Ново-Українка. Надалі війська фронту повинні були розвивати наступ і вийти на Дністер.
11 березня маршал Конєв віддає наказ військам фронту переслідувати розбитого ворога на підходах до Південного Бугу та стрімко, щоб він не встиг закріпитися на правому березі ріки. Вже цього ж дня буди визволені перші населені пункти Бершадського району: с.Тернівка, Березівка, Серединка, Серебрія – військами 52-армії якою командував генерал К.А.Коротаєв.
В складі цієї армії брали участь у визволенні району війська 62-стрілецької дивізії, якою командував генерал-майор Д.А.Дричкін, уроженець с.П’ятківки Бершадського району.
На підступах до Тернівки гітлерівці чинили впертий опір нашим воїнам, часто контратакували, щоб дати можливість своїм основним силам закріпитися на зручних для оборони нових рубежах. В бою за Тернівку у складі 2-ї танкової армії хоробро билися з фашистами танкісти 8-го окремого гвардійського полку. Вони звершили багато подвигів під час наступу, а командир роти Віктор Іванович Мельников виявив особливий героїзм за що посмертно удостоєний високого звання Героя Радянського Союзу.
Дякуючи передовим загонам 2-ї танкової армії з десантом стрільців і саперів на танках, який мав завдання перехопити міст через Південний Буг у районі безпосередньо на південний захід від Джулинки, о 23 годині 11 березня вийшов до ріки. В цей час по мосту переправлялися відступаючі частини противника.
Розстрілюючи фашистів, котрі стовпилися біля переправи танк Федора Мехніна перший вийшов на міст і під ударами ворожої артилерії був підбитий і потонув у водах ріки. Весь екіпаж, в тому числі і герой форсування ріки Мехнін загинули. Йому посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу. 12 березня було визволено села Джулинку, Шляхову, Теофилівку, Тирлівку, Дяківку, Хмарівку, Чернятку, Крушинівку, Сумівку.
14-березня на ділянці Завадівка-Шумилово-Берізки по відновленому мосту були переправлені головні сили 2-ої танкової армії, що підійшли , і розпочали переправу військ 52-ї армії.
14 березня 1944 року було визволено від німецько-румунських загарбників місто Бершадь, а вже 15 березня останні населенні пункти району: Кидрасівку, Голдашівку, Михайлівку та Романівку.
Наша Бершадська земля стала місцем Подвигу десятків кращих синів Вітчизни. За мужність на Бершадській землі, за справжній героїзм 13 вересня 1944 року присвоєно звання Героя Радянського Союзу мужнім воїнам:

Мельникову Віктору Івановичу (посмертно)
Мехніну Федору Миколайовичу (посмертно)
Буц Андрію Федоровичу
Короленко Григорію Федотовичу
Лялько Григорію Григоровичу
Нєсветайлову Володимиру Івановичу
Нікітіну Івану Мойсеєвичу
Островерх Івану Григоровичу
Пономаренко Віктору Івановичу
Рибалко Олександру Гавриловичу
Туфтову Івану Микитовичу
Майже 17 тисяч бершадців в роки Великої Вітчизняної війни боронили рідну землю від ворога в лавах Червоної Армії, в партизанських загонах і підпільних групах. За бойові подвиги багатьох з них нагороджено орденами і медалями Радянського Союзу. А семеро – Д. А. Ковальчук, П. Л. Лещенко, М. О. Воронцов, А. Г. Наконечний, Г. Л. Івашко, П. І. Ніколаєнко, С. І. Бойко — за безприкладний героїзм удостоєні високого звання Героя Радянського Союзу.
Мужню боротьбу на території району вели два партизанські загони С.О.Печеного, Б.Г.Сарана та М.С.Корнійчука, в яких перебувало більше 400 бійців.
Розпочалось післявоєнне відродження : провідним підприємством району є Бершадський цукровий завод. Після проведення генеральної реконструкції його щодоби тут переробляється 25-30 тисяч тонн цукрових буряків. Крім того, в місті працюють завод металовиробів, молочноконсервний комбінат, меблева та швейна фабрики, філіал Київського заводу реле й автоматики, ряд будівельних організацій, а також заводи продтоварів, спиртовий, пивзавод та інші підприємства.
Сьогодні через багато років після визвольних боїв, серед безліч справ вдячні нащадки минулих і прийдешніх поколінь пам’ятають про всіх тих, хто визволяв нашу землю, хто пройшов війну.

75

77

82