Інтерв’ю голови Бершадської райдержадміністрації Івана Стефанцова з нагоди професійного свята працівників культури та майстрів народного мистецтва) Материали із офіційного сайта Бершадської РДА

007

(Інтерв’ю голови Бершадської райдержадміністрації Івана Стефанцова  з нагоди професійного свята працівників культури та майстрів народного мистецтва) Материали із офіційного сайта Бершадської РДА
 9 листопада відзначається Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва – це свято стосується кожного з нас, адже всі ми є носіями традицій  і звичаїв своїх родин, сіл і міст, де народились, зрештою, України. Іване Васильовичу, як на Бершадщині розвивається ця галузь?
Бершадщина – багатий на культурну спадщину край, який гармонійно розвивається в умовах сьогодення, як  культурний  та туристичний  центр. Майже 60 тисяч населення  Бершадського  району – це велика родина, пов’язана культурними традиціями та  прагненням зберегти і примножити свою самобутність.
Галузь культури багатогранна, у її складі клубні заклади, музична школа, бібліотечна мережа,  музеї, професійні та аматорські колективи. Кожен напрямок є важливим та потребує самовіддачі і творчості.
Районна державна адміністрація спільно з органами місцевого самоврядування створює належні умови для культурного розвитку району, збереження культурної спадщини,  сприяє реалізації творчого потенціалу дітей та молоді,  розкриття творчих здібностей самобутніх особистостей. Про це свідчать проведенні в районі культурно-мистецькі заходи, перемоги бершадчан в Міжнародних, Всеукраїнських, регіональних, обласних конкурсах та фестивалях.
Впевнено можу стверджувати, що діяльність галузі культури з кожним роком стає цікавішою і змістовнішою, а про талановитих бершадчан, самобутніх майстрів, творчі колективи можна говорити довго і захоплено.
 Зараз у багатьох  галузях відбуваються реформи, яку концепцію розвитку галузі культури Ви підтримуєте?
Насамперед, ми повинні бути в контексті всеукраїнських процесів та реформ. В минулому році Кабінетом Міністрів України прийнято  Стратегію розвитку української культури, яка передбачає  проведення конструктивних реформ у сфері культури, створення умов для сприяння творчій активності громадянина і формування в Україні громадянського суспільства європейського рівня. Реформа державної політики у сфері культури визначена  Стратегією сталого розвитку “Україна – 2020», яка затверджена Указом Президента України”.
Щодо концепції розвитку галузі вважаю, що насамперед необхідно зберегти існуючу матеріально-технічну базу та заклади культури, які є невід’ємною частиною громад. На даний час у мережі закладів культури Бершадського району 46 клубних  установ,  38 бібліотек,  3 музеї, 1  музична школа. В галузі  працює 188 фахівців. Це люди, які за велінням  серця дарують духовний хліб, опираючись на запалену Богом іскру свого таланту.
Єдину правильну модель реформ у творчій галузі віднайти неможливо. Потрібне окреме бачення і унікальний підхід.

 Галузь культури завжди потребує значної фінансової підтримки. А яка ситуація нині з фінансуванням культури у районі? 
Влада району усіх рівнів  переймається проблемами галузі, цього року освоєно 1030,8 тис. грн.  на проведення  заходів щодо зміцнення матеріально – технічної бази закладів культури району,  забезпечення належних умов праці, ефективного використання комунального майна та енергоресурсів. Завдяки чому проведено ремонти, замінено вікна, двері  у будинках культури  сіл Голдашівка, Михайлівка, Серединка, Ставки, Тернівка та у Бершадській дитячій музичній школі. Завершується капітальний ремонт глядачевої зали будинку культури с. Флорино.  Виготовлено проектно-кошторисну документацію на проведення ремонтних робіт у будинках культури Сумівки, Лісничого, Осіївки.  Для якісного технічного забезпечення концертної діяльності за бюджетні кошти для районного будинку культури придбано ноутбук та музичну апаратуру,  за кошти місцевих бюджетів в Устянський будинок культури  та Луговацький клуб придбано акустичну апаратуру  та меблі, Голдашівський  будинок культури – сценічні костюми, М’якохідський  будинок культури –ігровий майданчик. Завдяки спонсорам придбані радіомікрофон для Кошаринецького будинку культури та сценічні костюми для Бершадського міського клубу. В повному обсязі забезпечено видатки на заробітну плату працівників та  на оплату енергоносіїв. В цьому році музей села Баланівки  прийняв участь у ХІV-му обласному конкурсі проектів розвитку територіальних громад із проектом “Збережемо пам’ятку історії для майбутніх поколінь” завдяки чому розпочато капітальний ремонт приміщення.
 Іван Васильович,  які  основні здобутки галузі  культури Бершадщини Ви б відзначили?
Є досить серйозні досягнення в галузі, але слід найперше відзначити  всіх керівників народних та зразкових колективів. Мистецька діяльність  чотирнадцяти аматорських народних та чотирьох аматорських зразкових  колективів Бершадщини заслуговує на шану та слова вдячності.  Адже вони не лише сприяють творчому розвитку, а оберігають культурну нематеріальну спадщину Бершадщини. Скільки автентичних творів ми почули і ще почуємо у їх виконанні, з якими гордими очима дивляться батьки, коли виступають діти із зразкового ансамблю естрадного танцю «Мрія».  Особливо слід  зазначити, що у кожному колективі приймають участь аматори сцени, які співають, танцюють не за матеріальну винагороду, їх  мотивація – любов до пісні, танцю. Це надзвичайні, талановиті  ентузіасти.
Виконуючи  завдання  районних  галузевих  програм    за  сприяння  органів   місцевого  самоврядування  були виділено кошти в сумі 100 тис. грн. для участі у конкурсах та фестивалях. Впродовж 2017  року  творчі  колективи та сольні виконавці  презентували аматорське  мистецтво  району на  міжнародних, всеукраїнських, обласних, регіональних  конкурсах і   фестивалях  та неодноразово  здобували  почесні  звання  лауреатів, дипломантів,  отримували  Гран-Прі.
Наш край здавна славиться ткацтвом, гончарством, вишивкою, різьбою по дереву, лозоплетінням, випіканням короваїв, багатий своїми чудовими самобутніми майстрами народного мистецтва. Таких умільців  своєї справи в районі близько 200.
У  Бершадської дитячій музичній школі ім. Р.А.Скалецького музичному, хореографічному та художньому мистецтву навчається 340 учнів. Вихованці музичної школи приймають участь у проектах, конкурсах, фестивалях, де здобувають відзнаки найвищого рівня. Діяльність бібліотек спрямована на інформатизацію населення. Доступ  до мережі Інтернет мають 14 бібліотек району, з них 13 сільських книгозбірень. Для районної бібліотеки, згідно програми соціально – економічного та культурного розвитку цього року  передбачено кошти в сумі 20 тис. грн  на придбання нових книг.  В  бібліотеках району презентовано 260 тематичних виставок, проведено ряд соціокультурних заходів.
Музеї району – це культурно-освітні та науково-дослідні заклади, осередки пам’яток матеріальної та духовної культури. Існує думка, що музейна справа – це рутинна, одноманітна наукова робота, але наші професіонали доводять, що музей – це погляд в минуле через призму сучасності. Впроваджуються нові форми: інтерактивні екскурсії, екскурсії-подорожі.
Особливим і самобутнім є  музей культури села та галереї Прокопа Колісника  у с. Поташня, основний  акцент в якому зроблено на історію села: звичаї, традиції, життєві та творчі шляхи відомих земляків, трагічні сторінки історії.
 Які завдання сьогодні стоять перед виконавчою владою району для розвитку галузі культури?
Звичайно головним завданням є забезпечення в межах наданих повноважень реалізації державної політики у сфері культури, сприяння зростанню професійного рівня за усіма  напрямками діяльності та покращення  умов для розвитку всіх мистецьких, аматорських жанрів  шляхом вирішення питання проведення необхідних капітальних ремонтів закладів, оновлення їх матеріально-технічної бази, значну частину якої становлять музичні інструменти, сценічні костюми, світлове та звукове обладнання  Пріоритетом вважаю продовження роботи з грантовими проектами в напрямку залучення інвестиційних коштів, як на заходи з енергозбереження, так і з метою удосконалення роботи  закладів.
Культура  Бершадщини  має бути національно-патріотичною, зі своїм власним обличчям, базована на глибоких надбаннях минулого, а  митці  цікавими.
Втілення будь-яких творчих ініціатив та задумів потребує фінансового забезпечення та матеріальної підтримки,  районна влада  прагне  не залишити без уваги жоден заклад культури,колектив, підтримати кожного виконавця, артиста, митця.
Ситуація в нашій країні далеко не проста, наскільки змінилось культурно-мистецьке життя нашого краю під час трагічних подій на сході?
Справедливо підмічено: пісня, художнє слово допомагають і жити, і будувати, а я б ще додав – і боротися. Коли гримлять гармати, музи не можуть мовчати. Високопатріотичні пісні і мелодії додають віри, надії, впевненості у власній силі. Сьогодні роль працівників культури у зміцненні національно-патріотичного духу особлива і знакова. Культурно-патріотичні акції вже знайшли відгуки у серцях бершадчан, відповідним чином організували свою роботу клубні установи,  досить таки активно працюють бібліотеки, музеї, робота яких,   в першу   чергу   спрямована  на  формування   високої  духовної  культури  і моральних  якостей,  вірності  традиціям  українського  народу. В районі  проводяться  заходи,  що  пропагують  українську  державність  та формують  високосвідомий патріотизм.
 Ваші побажання з нагоди свята   працівників культури та аматорів народного мистецтва.
Сердечно вітаю всіх тих, хто присвятив себе благородній справі – зберігати, розвивати і відтворювати безцінні духовні скарби нашого народу. Організовані Вами мистецькі заходи, виставки народної творчості, унікальні музейні експозиції, конкурси, літературні читання, зустрічі, концертні програми стали культурною візитівкою Бершадського району.  Тож хай Ваша клопітка праця, щоденні старання та ентузіазм будуть гідно пошановані, викликають щирі усмішки, захоплення та оплески!
Щира подяка усім за високе служіння обраній справі, невтомний творчий пошук, професіоналізм, добро і щедрість душі. Нехай  здійснюються найсвітліші мрії та сподівання, а гармонія і краса, яку ви творите, наповнюють наші серця вірою в краще майбуття Української держави і процвітання рідної Бершадщини.
 9 листопада відзначається Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва – це свято стосується кожного з нас, адже всі ми є носіями традицій  і звичаїв своїх родин, сіл і міст, де народились, зрештою, України. Іване Васильовичу, як на Бершадщині розвивається ця галузь?
Бершадщина – багатий на культурну спадщину край, який гармонійно розвивається в умовах сьогодення, як  культурний  та туристичний  центр. Майже 60 тисяч населення  Бершадського  району – це велика родина, пов’язана культурними традиціями та  прагненням зберегти і примножити свою самобутність.
Галузь культури багатогранна, у її складі клубні заклади, музична школа, бібліотечна мережа,  музеї, професійні та аматорські колективи. Кожен напрямок є важливим та потребує самовіддачі і творчості.
Районна державна адміністрація спільно з органами місцевого самоврядування створює належні умови для культурного розвитку району, збереження культурної спадщини,  сприяє реалізації творчого потенціалу дітей та молоді,  розкриття творчих здібностей самобутніх особистостей. Про це свідчать проведенні в районі культурно-мистецькі заходи, перемоги бершадчан в Міжнародних, Всеукраїнських, регіональних, обласних конкурсах та фестивалях.
Впевнено можу стверджувати, що діяльність галузі культури з кожним роком стає цікавішою і змістовнішою, а про талановитих бершадчан, самобутніх майстрів, творчі колективи можна говорити довго і захоплено.
 Зараз у багатьох  галузях відбуваються реформи, яку концепцію розвитку галузі культури Ви підтримуєте?
Насамперед, ми повинні бути в контексті всеукраїнських процесів та реформ. В минулому році Кабінетом Міністрів України прийнято  Стратегію розвитку української культури, яка передбачає  проведення конструктивних реформ у сфері культури, створення умов для сприяння творчій активності громадянина і формування в Україні громадянського суспільства європейського рівня. Реформа державної політики у сфері культури визначена  Стратегією сталого розвитку “Україна – 2020», яка затверджена Указом Президента України”.
Щодо концепції розвитку галузі вважаю, що насамперед необхідно зберегти існуючу матеріально-технічну базу та заклади культури, які є невід’ємною частиною громад. На даний час у мережі закладів культури Бершадського району 46 клубних  установ,  38 бібліотек,  3 музеї, 1  музична школа. В галузі  працює 188 фахівців. Це люди, які за велінням  серця дарують духовний хліб, опираючись на запалену Богом іскру свого таланту.
Єдину правильну модель реформ у творчій галузі віднайти неможливо. Потрібне окреме бачення і унікальний підхід.

 Галузь культури завжди потребує значної фінансової підтримки. А яка ситуація нині з фінансуванням культури у районі? 
Влада району усіх рівнів  переймається проблемами галузі, цього року освоєно 1030,8 тис. грн.  на проведення  заходів щодо зміцнення матеріально – технічної бази закладів культури району,  забезпечення належних умов праці, ефективного використання комунального майна та енергоресурсів. Завдяки чому проведено ремонти, замінено вікна, двері  у будинках культури  сіл Голдашівка, Михайлівка, Серединка, Ставки, Тернівка та у Бершадській дитячій музичній школі. Завершується капітальний ремонт глядачевої зали будинку культури с. Флорино.  Виготовлено проектно-кошторисну документацію на проведення ремонтних робіт у будинках культури Сумівки, Лісничого, Осіївки.  Для якісного технічного забезпечення концертної діяльності за бюджетні кошти для районного будинку культури придбано ноутбук та музичну апаратуру,  за кошти місцевих бюджетів в Устянський будинок культури  та Луговацький клуб придбано акустичну апаратуру  та меблі, Голдашівський  будинок культури – сценічні костюми, М’якохідський  будинок культури –ігровий майданчик. Завдяки спонсорам придбані радіомікрофон для Кошаринецького будинку культури та сценічні костюми для Бершадського міського клубу. В повному обсязі забезпечено видатки на заробітну плату працівників та  на оплату енергоносіїв. В цьому році музей села Баланівки  прийняв участь у ХІV-му обласному конкурсі проектів розвитку територіальних громад із проектом “Збережемо пам’ятку історії для майбутніх поколінь” завдяки чому розпочато капітальний ремонт приміщення.
 Іван Васильович,  які  основні здобутки галузі  культури Бершадщини Ви б відзначили?
Є досить серйозні досягнення в галузі, але слід найперше відзначити  всіх керівників народних та зразкових колективів. Мистецька діяльність  чотирнадцяти аматорських народних та чотирьох аматорських зразкових  колективів Бершадщини заслуговує на шану та слова вдячності.  Адже вони не лише сприяють творчому розвитку, а оберігають культурну нематеріальну спадщину Бершадщини. Скільки автентичних творів ми почули і ще почуємо у їх виконанні, з якими гордими очима дивляться батьки, коли виступають діти із зразкового ансамблю естрадного танцю «Мрія».  Особливо слід  зазначити, що у кожному колективі приймають участь аматори сцени, які співають, танцюють не за матеріальну винагороду, їх  мотивація – любов до пісні, танцю. Це надзвичайні, талановиті  ентузіасти.
Виконуючи  завдання  районних  галузевих  програм    за  сприяння  органів   місцевого  самоврядування  були виділено кошти в сумі 100 тис. грн. для участі у конкурсах та фестивалях. Впродовж 2017  року  творчі  колективи та сольні виконавці  презентували аматорське  мистецтво  району на  міжнародних, всеукраїнських, обласних, регіональних  конкурсах і   фестивалях  та неодноразово  здобували  почесні  звання  лауреатів, дипломантів,  отримували  Гран-Прі.
Наш край здавна славиться ткацтвом, гончарством, вишивкою, різьбою по дереву, лозоплетінням, випіканням короваїв, багатий своїми чудовими самобутніми майстрами народного мистецтва. Таких умільців  своєї справи в районі близько 200.
У  Бершадської дитячій музичній школі ім. Р.А.Скалецького музичному, хореографічному та художньому мистецтву навчається 340 учнів. Вихованці музичної школи приймають участь у проектах, конкурсах, фестивалях, де здобувають відзнаки найвищого рівня. Діяльність бібліотек спрямована на інформатизацію населення. Доступ  до мережі Інтернет мають 14 бібліотек району, з них 13 сільських книгозбірень. Для районної бібліотеки, згідно програми соціально – економічного та культурного розвитку цього року  передбачено кошти в сумі 20 тис. грн  на придбання нових книг.  В  бібліотеках району презентовано 260 тематичних виставок, проведено ряд соціокультурних заходів.
Музеї району – це культурно-освітні та науково-дослідні заклади, осередки пам’яток матеріальної та духовної культури. Існує думка, що музейна справа – це рутинна, одноманітна наукова робота, але наші професіонали доводять, що музей – це погляд в минуле через призму сучасності. Впроваджуються нові форми: інтерактивні екскурсії, екскурсії-подорожі.
Особливим і самобутнім є  музей культури села та галереї Прокопа Колісника  у с. Поташня, основний  акцент в якому зроблено на історію села: звичаї, традиції, життєві та творчі шляхи відомих земляків, трагічні сторінки історії.
 Які завдання сьогодні стоять перед виконавчою владою району для розвитку галузі культури?
Звичайно головним завданням є забезпечення в межах наданих повноважень реалізації державної політики у сфері культури, сприяння зростанню професійного рівня за усіма  напрямками діяльності та покращення  умов для розвитку всіх мистецьких, аматорських жанрів  шляхом вирішення питання проведення необхідних капітальних ремонтів закладів, оновлення їх матеріально-технічної бази, значну частину якої становлять музичні інструменти, сценічні костюми, світлове та звукове обладнання  Пріоритетом вважаю продовження роботи з грантовими проектами в напрямку залучення інвестиційних коштів, як на заходи з енергозбереження, так і з метою удосконалення роботи  закладів.
Культура  Бершадщини  має бути національно-патріотичною, зі своїм власним обличчям, базована на глибоких надбаннях минулого, а  митці  цікавими.
Втілення будь-яких творчих ініціатив та задумів потребує фінансового забезпечення та матеріальної підтримки,  районна влада  прагне  не залишити без уваги жоден заклад культури,колектив, підтримати кожного виконавця, артиста, митця.
Ситуація в нашій країні далеко не проста, наскільки змінилось культурно-мистецьке життя нашого краю під час трагічних подій на сході?
Справедливо підмічено: пісня, художнє слово допомагають і жити, і будувати, а я б ще додав – і боротися. Коли гримлять гармати, музи не можуть мовчати. Високопатріотичні пісні і мелодії додають віри, надії, впевненості у власній силі. Сьогодні роль працівників культури у зміцненні національно-патріотичного духу особлива і знакова. Культурно-патріотичні акції вже знайшли відгуки у серцях бершадчан, відповідним чином організували свою роботу клубні установи,  досить таки активно працюють бібліотеки, музеї, робота яких,   в першу   чергу   спрямована  на  формування   високої  духовної  культури  і моральних  якостей,  вірності  традиціям  українського  народу. В районі  проводяться  заходи,  що  пропагують  українську  державність  та формують  високосвідомий патріотизм.
 Ваші побажання з нагоди свята   працівників культури та аматорів народного мистецтва.
Сердечно вітаю всіх тих, хто присвятив себе благородній справі – зберігати, розвивати і відтворювати безцінні духовні скарби нашого народу. Організовані Вами мистецькі заходи, виставки народної творчості, унікальні музейні експозиції, конкурси, літературні читання, зустрічі, концертні програми стали культурною візитівкою Бершадського району.  Тож хай Ваша клопітка праця, щоденні старання та ентузіазм будуть гідно пошановані, викликають щирі усмішки, захоплення та оплески!
Щира подяка усім за високе служіння обраній справі, невтомний творчий пошук, професіоналізм, добро і щедрість душі. Нехай  здійснюються найсвітліші мрії та сподівання, а гармонія і краса, яку ви творите, наповнюють наші серця вірою в краще майбуття Української держави і процвітання рідної Бершадщини.