День відкритих дверей в Бершадській центральній районній бібліотеці

З нагоди Всеукраїнського дня бібліотек у Бершадській центральній районній бібліотеці відбувся День відкритих дверей для всіх користувачів та нових відвідувачів

DSCN9691

В бібліотеці оформлені тематичні виставки та відповідний святковий декор

DSCN9693

Книжково-ілюстративна виставка “Бібліотеки – це скарбниці всіх багатств людського духу”

IMG_20190930_095714 (1)

 

“Ось такий смачний торт із книг створений руками бібліотекарів читальної зали”

 

IMG_20190930_095621 (1)

 

“Бібліотечна пані” вітає читачів читальної зали

DSCN9694 (1)

Книжкова виставка у відділі з обслуговування дітей “Бібліотека – добрий чарівник, у ній багато гарних книг”

“Бібліотека – це моє життя”

розповідь Директора Бершадської центральної  районної бібліотеки Наталії Леви

 

Я не мріяла стати бібліотекарем. Так склалося моє життя, але я з дитинства дуже любила читати. Скільки себе пам’ятаю – я з книгою. В мене в дитинстві були улюблені книги, які я могла відкрити на любій сторінці і не відриваючись читати, читати, читати… Книга для моєї родини завжди мала велике значення, ми читаюча родина. Любов до книги, до читання, була привита мені з молоком матері.  І я добре засвоїла, що книга – це одне з найбільших чудес, створених людиною. З тих пір, як людина навчилися писати, всю свою мудрість вона довірила книгам. Книги відкривають нам світ, допомагають уявити минуле, заглянути в майбутнє. ЇЇ величність Книга, в її традиційній формі, може тільки потіснитись, але ніколи не втратить своїх провідних позицій.

Книга і бібліотека невід’ємні. В нашому розумінні бібліотека — це  колекція книг або приміщення, де зберігаються книги. Насправді ж книгозбірня має дещо глибше значення. Це чарівне місце — це простір, з особливою енергетикою, настроєм, затишком. Ніщо не може замінити спілкування з книгою.

Мало хто знає, але бібліотека – це місце,  де людина може знайти себе, пізнати світ або навіть змінити свою долю. Навіть, не встигши переступити поріг, відчуваєш запах історичної культури та таємниць, які приховують в собі книги. Якщо ж говорити про мене, то бібліотека – це місце, де я відпочиваю душею. Тут час плине повільніше і все навколо здається таким таємничим. Зараз осінь, час жовтогарячого листя, похмурого неба і сильного вітру. Але в бібліотеці в цей час чарує зовсім інша атмосфера. Саме восени у книгозбірні по-особливому затишно, тихо і тепло. Ця атмосфера чарує всіх.  Я обожнюю це місце, адже не тільки книга може розповісти історію, але й  сама бібліотека може зацікавити читача своїми таємницями.

Народна мудрість каже, що людина може вічно дивитися на три речі: як сяють зорі, як горить полум’я і як тече вода. У кожному з цих явищ є щось магічне, привабливе, чарівне. З яким із них можна порівняти роботу бібліотекаря? Гадаю, що вона схожа на вогнище, яке горить уночі. Це полум’я і освітлює, розганяючи темряву, і зігріває того, хто потребує тепла. А хіба ми не розганяємо морок незнання та неуцтва полум’ям своїх сердець і розуму? Хіба не зігріваємо теплом дитячі душі в години, коли віра у власні сили полишає маленького читача?

Декому здається, професія бібліотекаря полягає в тому, щоб просто взяти з полиці книжку і видати її читачеві. В більшості своїй люди вважають, що в бібліотеці зможе працювати кожен. А тому щиро дивуються з того, що бібліотечна професія вимагає багато знань. Треба бути справжнім психологом у відношенні з читачами, бо кожен відвідувач – це своєрідна особистість зі своїми поглядами, характером, вимогами і потребами. А нагородою за це є вдячність читачів та їхні успіхи. Приємно бачити колишніх “дітей-читачів”, які ведуть до бібліотеки вже своє чадо.

Сьогодні працювати у бібліотеці набагато цікавіше. Зараз бібліотека повинна вижити і довести, що вона необхідна суспільству. Бібліотечна професія знаходиться в тій точці людського буття, в якій повсякденно стикаються скупість і щедрість, минуле, сьогодення і майбутнє, світ книг і світ людей. Де одне переходить в інше. Бібліотека – це головне джерело інтелекту.

На питання “Якою я бачу сучасну бібліотеку?” хочу відповісти словами американського бібліотекознавця Мелвіла Д’юї: “Якщо стара книгозбірня була джерелом, до якого йшли всі спраглі знань, то нова – це водогін, що розносить живильну вологу по домівках”.

Сучасна бібліотека – це комфортний, привітний центр, обладнаний новою технікою. Центр, що має безліч ресурсів для робочих та повсякденних справ, дозвілля всієї родини. Це також місце, де можна поспілкуватися з друзями, провести ділову зустріч, взяти участь у культурних заходах для дітей та дорослих. Це інтерактивний центр громади, де книги як носії інформації переплітаються з використанням новітніх технологій. Бібліотека має бути центром дозвілля, місцем, куди б хотілося приходити знову й знову. Адже кожного разу на вас чекає щира усмішка бібліотекаря, обізнаного та досвідченого, який може допомогти у вирішенні, проблеми. Тепер з використанням комп’ютерної техніки та Інтернету бібліотека стає потужним інформаційним центром громади, де можна дізнатись, куди піти вчитись, де знайти роботу, як купити – продати автомобіль, повчити уроки та отримати безкоштовні консультації щодо роботи на ПК. Місце, де тебе зустрінуть нові люди, де ти можеш отримати психологічну підтримку і проведеш цікаво дозвілля, місце затишне і тихе, але водночас бурхливе та живе –і все це наша сучасна бібліотека, двері якої завжди відкриті для всіх користувачів міста та району. Бершадська ЦРБ йде в ногу з часом, поєднавши в собі всі форми роботи ставши не тільки інформаційним центром, а й центром розвитку творчих здібностей, центром спілкування, центром організації сімейного дозвілля.

Багато людей приходить в бібліотеку і кожен знаходить щось своє, за своїми інтересами, статтю і віком. Вже кілька років поспіль в читальному залі районної бібліотеки діє читацьке об’єднання «Співрозмовник». Об’єднує людей віком 50+, які є відвідувачами нашої бібліотеки. Метою його є інтелектуальне спілкування, надання можливостей емоційного розкріпачення, психологічної розрядки, отримання додаткових знань для повноцінного існування в сучасному світі (як то – освоєння комп’ютерної грамотності), розкриття нереалізованих талантів , дає змогу обмінятися думками про прочитане і т. Ін.  В цьому році до нього приєднались слухачі Університету третього віку. Часто-густо засідання  – це і змістовний відпочинок , і задушевне спілкування. На таких зустрічах перевага надається активним формам роботи. на абонементі з обслуговування дорослих читачів майже два з половиною роки діє клуб за інтересами «Господарочка». Він об’єднує активних читачів бібліотеки, жінок різного віку і професій. Завдяки клубу вони, спілкуючись,обмінюються  досвідом у веденні домашнього господарства, квітникарства, рукоділля.

Особлива увага приділяється роботі з дітьми та юнацтвом.    При абонементі з обслуговування юнацтва Бершадської центральної районної бібліотеки працює гурток «Юна Леді»,в якому приймають участь дівчатка віком від 15 до 17 років. Під час засідання гуртка вони обговорюють питання на різну тематику, які на даний час хвилюють молодь. Це і медичні теми, такі як догляд за собою, своїм обличчям, волоссям, тілом, як зробити красивий макіяж, як підібрати відповідний одяг.  Гурток не оминає теми ,які стосуються здоров я ми обговорюємо проблеми ,які стосуються здорового способу життя: куріння, алкоголю та проблеми наркоманії. Адже найкрасивіша молодь це здорова молодь. Проводяться зустрічі – консультації з лікарем, викладачем медичного коледжу Гунько В.Є. та майстер класи  на різні теми.

В нашому розумінні бібліотекарі – це і психологи, і няні, і вихователі, і люди, котрі йдуть в ногу з часом. Ми несемо людям радість спілкування з книгою та її автором.

Наші юні читачі вже добре знають, що тиша в бібліотеці сьогодні явище не обов’язкове. Ми хочемо бачити нашу бібліотеку такою, якою її бачать користувачі. Адже при спілкуванні з нашими відвідувачами ми черпаємо бачення саме “їхньої” бібліотеки, бібліотеки їх мрії, куди є бажання прийти та отримати все, чого недостатньо в світі нових гаджетів, – поринути в світ книг та отримати задоволення від спілкування. Приємно усвідомлювати, що наша бібліотека – це те місце, куди приходять спочатку самі, а потім приводять своїх друзів, з часом – своїх дітей.

Саме для таких дітей, які шукають спілкування, в Бершадській ЦРБ є відділ з обслуговування дітей, який обслуговує користувачів-дітей дошкільно-навчальних закладів, шкіл міста та району, вихователів, вчителів та батьків. Працівники відділу з обслуговування дітей проводять заходи з популяризації літератури: організовують книжкові виставки, флешмоби, літературні та патріотичні години, презентації, ігрові програми, дні письменників.

При відділі діє театральна студія «Буратіно», в якій займаються діти , що мають акторські здібності та люблять театр. Члени студії беруть участь у постановці лялькових вистав, демонструють свій талант глядачам, розвивають дикцію, фантазію та пам’ять.

Також при  відділі з обслуговування дітей Бершадської центральної районної бібліотеки   діє гурток «Веселий олівець» (заняття проводить художник Бершадської ЦРБ Сергій Мазуренко). Діти навчаються основам малюнку та, відкривають талант до образотворчого мистецтва. Під час творчих процесів д використовується папір, гуаш, акварель, фломастери та кольорові олівці, ластик. Вихованці гуртка – активні читачі бібліотеки.

Нещодавно у  бібліотеці почала діяти послуга «бібліоняня».Тепер батьки – жителі міста і сіл – мають можливість залишити у бібліотеці свою дитину на деякий час.  Працівники радо зустрічають своїх маленьких читачів, з якими вони готові проводити чимало часу, розповідати і показувати все цікаве і корисне на світі, а також робити для них багато добрих справ.

При читальному залі Бершадської центральної районної бібліотеки  діє дитячий гурток « Веселковий вулик» для дітей молодшого шкільного віку. Його мета – розвивати художні та творчі здібності у дітей, формувати її художньо-естетичну компетенцію, сприяти подальшій успішній адаптації  та творчій самореалізації в нових умовах дорослого життя.

Гурток відвідують діти молодшої та середньої ланки. Відповідно до віку дітям пропонується завдання. Молодші школярі залюбки виготовляють паперові саморобки, які широко друкують у дитячих журналах. На засіданнях гуртка діти залюбки малюють, шиють м’які іграшки, виготовляють аплікації  також грають у вікторини . Останнім часом стала популярною робота з кульковим пластиліном Bubble Clay. Не менш цікавою є робота в техніці модульного оригамі, квілінгу, виготовлення виробів із паперових кульок  та аплікації з круп на насіння.

Вся робота працівників бібліотеки виствітлена на офіційному сайті Бершадської центральної районної бібліотеки, сторінці у соціальній мережі Фейсбук, та на сайті Бершадської РДА,

Але ця робота була б непосильною без допомоги справжніх друзів бібліотеки, для яких бібліотека це трохи більше ніж книгозбірня. Саме вони доповнюють працю бібліотекарів, надихають їх на нові творчі ідеї, цікаві зустрічі та інше. І за це ми їм щиро дякуємо: рукодільницям, за цінні майстер класи з різних видів рукоділля: писанкарства, вишивки, в’язання та інші. Велика вдячність за співпрацю і надання безкоштовних юридичних порад для користувачів бібліотеки юристу з «Бюро правової допомоги» Зеленюк Людмилі Володимирівні. Особлива вдячність нашим поетам, письменникам,  краєзнавцям – особливим друзям бібліотеки, за подаровані книги, теплі вечори –зустрічі. Велика вдячність нашим читачам, закоханим в книгу, які приходять до нас, діляться своїм потаємним, своїми радостями і тривогами, своєю любов’ю до читання і своїми книгами – дарунками для бібліотеки.

Щиро дякуємо керівництву Бершадської РДА, районної ради, депутатам, благодійникам та меценатам за фінансову підтримку районної бібліотеки.

В нашому колективі немає “сторонніх людей”. Дуже добре, коли один починає фразу, а інший її продовжує, тобто наш колектив – це колектив однодумців. Кожен фанат своєї справи, яку з натхненням і радістю виконує. Завдяки цьому наша бібліотека стає більш привабливою дня наших друзів-читачів і не тільки… В очах наших користувачів бібліотекарі – це втілення цілої бібліотеки. Кожен, хто проходить до нас, знає, що ми його вислухаємо і почуємо, адже деякі користувачів прагнуть теплих і дружніх стосунків, деякі бажають вирішувати всі питання дуже оперативно, не відхиляючись від тем; декому потрібно пояснити все методично, крок за кроком.

Я люблю наш колектив. І від усієї душі хочу привітати колег  з Всеукраїнським днем бібліотек, з сторічним ювілеєм створення бібліотеки в місті Бершадь. Хочу побажати їм здоров’я, сімейного затишку,  творчої наснаги, натхнення та удачі у всіх починаннях, змін в кращу сторону і бажання бути краще. Нехай всі ваші будні стануть продуктивними і вдалими!

І пам’ятайте: наше кредо – “Задоволені користувачі – успішна бібліотека!”

 

Цікаво знати, що…

9 листопада – День Книги рекордів Гіннеса. Відзначати цей день почали лише у 2005 році, коли був проданий 100-мільйонний екземпляр. Книгу рекордів створив британський інженер і власник пивоварні Х’ю Бівер. У листопаді 1951 р. він вирушив з друзями на полювання. Увечері в барі між чоловіками виникла суперечка, який з диких птахів найшвидший. Чоловіки переглянули декілька довідників, але відповіді не знайшли. Тоді Бівер вирішив створити книгу, в якій будуть зібрані всі рекорди. Назвав він її на честь своєї пивоварні. Сьогодні Книга рекордів Гіннеса є книгою з найбільшим тиражем з усіх книг, захищених авторським правом.

Важко сказати, що стало мотивацією для створення Книги рекордів України, проте у 2002 р. вийшла з друку книга саме з такою назвою. Її автор – Георгій Маценко – зумів зібрати багато звичайних і незвичайних, але цікавих і дивовижних фактів про все “най-най” в Україні. То ж цікаво дізнатись, що:

– На території України найдавнішою була бібліотека Ярослава Мудрого – перша бібліотека Київської Русі. Час її заснування невідомий. Уперше про неї згадується під 1037 р. Віддаючи належне Ярославу Мудрому, літописець після розповіді про користь книг, які “суть реки наполняющие вселенную”, говорить, що “Ярославль же сей якоже рукохом, любил бе книги, много написав и положи в святей Софии церкви”. Цим і вичерпуються літописні джерела про першу бібліотеку Київської Русі. Подальша її доля невідома.

Найстаріша діюча бібліотека – наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка, заснована у 1608 р. при колегії єзуїтів. Але науковці вважають вік цього унікального зібрання книг значно заниженим, адже в його основу лягли видання з реформованих монастирських бібліотек, хронологія  яких починається  з XV ст.

Найдовговічніший підручник. У 1618 р. вперше вийшов друком підручник з мови “Граматіка славенская…”, створений українським письменником-полемістом Мелетієм Смотрицьким, який довгий час був єдиним підручником з мови. Учні українських, російських і білоруських шкіл за цією “Граматікою…” навчалися майже 150 років.

Найкоротша назва книги. У 1968 р. Київське видавництво “Веселка” випустило окремою книжкою українську народну казку  “Хо”, обсягом 20 сторінок.

Найдовша назва книги. У 1798 р. в Миколаєві, в Чорноморській адміралтейській друкарні, побачила світ книжка обсягом 353 сторінки П. М. Захар’їна “Новый синопсис, или Краткое описание о происхождении славянорускаго народа, владычествовании всероссийских государей в Нове Городе, Киеве, Владимире и Москве, с подробным повествованием поражения страшнаго татарскаго войска полководца Мамая от Дмитрия Иоановича, великого князя московского и о последующих по нем великих князях и царях, до вступления на престол государя Имп. Петра Великого, из разных повестописателей собранное и дополненное поручиком Петром Захарьиным”. 60 слів! Що ж до нашого часу, то в 1997 р. у Києві було видано книжку обсягом 110 сторінок під  назвою “Типові норми часу і виробітку  на основні види робіт з управлінською документацією та документами особливого походження на паперових носіях, що виконуються державними архівними установами”. 24 слова!

Найбільш багатосторінкова книга. У 1998 р. Київський інформаційно-видавничий цент “Спектр” випустив довідник “Україна – 98: промислові ресурси” з даними про 67 тис. підприємств, їх послуги і продукцію. Видання має 1094 сторінки. Однак це  ще  не рекорд. У 1999 р. Львівське видавництво “Каменяр” випустило книгу Дмитра Блажейовського “Київська церква у діаспорі (1751-1988)” обсягом у 1335 сторінок. Проте усіх перевершило київське видавництво “Ірина”, де побачив світ універсальний словник-енциклопедія “Усе” – 1552 сторінки!

Найважчий стародрук. В експозиції Державного музею  книги і друкарства у Києві можна побачити “Євангіліє”, видруковане в Москві 1689 р. форматом 64х40х11 см. Книга має 620 сторінок, визолочену оправу з карбованими накладними клеймами на золотому тлі. Важить 21,5 кг.

Умільці багатьох країн створили низку надмініатюрних книжок, але книжка “Кобзар”, створена українським майстром М. Сядристим, – найменша у світі: її площа – 0,6 кв. мм. Це майже у 20 разів менше від найменшої японської книги. Незважаючи на мікроскопічні розміри, на сторінках “Кобзаря” ніде не порушена архітектоніка віршів, немає жодного переносу рядка. Товщина літер у середньому 0,0035 мм. У книзі 12 сторінок, на кожній 8 віршованих рядків. Дві сторінки з ілюстраціями: портрет Тараса Григоровича Шевченка і копія малюнка “Батьківська хата”. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком волоска. Зшито книжку павутинкою, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. З цією книгою може зрівнятись хіба одна, створена українським умільцем М. Маслюком: це збірка віршів О. Пушкіна розміром 0,8х0,4х0,2 мм та обсягом 0,064 куб. мм. А це означає, що в одній маковій зернині вмістилося б більше 15(!) таких книжок. Обкладинка книжки виготовлена із золота, на її лицьовому боці вигравіюваний портрет поета.

Найдавніший засіб боротьби з книгокрадіями. Колись у бібліотеках Західної Європи найцінніші книги приковували до своїх місць ланцюгами. Та одним з найцікавіших був засіб, що широко практикувався в Україні. На полях книги чи на початку її писалося міцне закляття або лайка до того, хто захотів би цю книгу привласнити. Ось зразки таких записів:

“Хто хотів би віддалити цю книжку з цього місця, той буде мати зі мною справу перед Божим судом”.

“Хай ця книга перебуває у цій церкві вічно, а хто її візьме, хай буде проклятий, хай буде засуджений на невгасимий вогонь і хай точить його невсипущий черв’як”.

На одному рукописі XVIII ст. стояв навіть такий двовірш: “Хто би мав сю книгу красти, тому сім літ свині пасти”.

Пам’ятний знак на честь бібліотеки. В 1969 р. у Софійському монастирі в Києві встановлено пам’ятний знак на честь заснування Ярославом  Мудрим першої на Русі бібліотеки. Скульптор – Іван Кавалеріддзе.

Цікаві моменти із життя бібліотек світу:

    * Місцева влада Мадрида відкрила на восьми станціях метро так звані філіали BiblioMetro. Це невеличкі кіоски, що нагадують бібліотеки. У кожному знаходиться близько 500 книг. Подорожній може підійти і вибрати собі одну зі списку, а потім безкоштовно користуватися нею до 15 днів.

*Бельгійські бібліотеки, щоб принадити до читальних залів відвідувачів, обіцяють їм романтичне побачення. Влаштовують масову зустріч, на якій присутні можуть познайомитися, а потім за допомогою книг запросити одне одного на побачення.

* В Японії створили робота, який дає можливість читати книги, не заходячи в бібліотеку. Він нагадує коробку 50 на 45 см на колесах, оснащену цифровою відеокамерою і особливою механічною рукою. Керування ним здійснюється через Інтернет. Машина здатна вибрати книгу і своїми механічними пальцями перегортати сторінки, передаючи вміст на дисплей користувача. Робот створений для людей, які не мають часу ходити до бібліотеки. Також його перевагою є те, що він може «обслуговувати» читачів навіть уночі.

* Людина замість енциклопедії – саме так можна охарактеризувати нову послугу однієї із бібліотек Голландії. Той, хто цікавиться культурою чи звичаями, наприклад, мусульман, циган, може за гроші орендувати на годину «живу енциклопедію» – представника того чи іншого народу і таким чином отримати потрібну інформацію.

* У  центрі Нью-Йорка існує готель «Бібліотека», призначений спеціально для книголюбів. У номерах розміщено більше шести тисяч книг. Замовляючи номер, потрібно вказати шифр за бібліотечно-бібліографічним каталогом, завдяки чому працівники підготують спеціально для відвідувача підбірку відповідної літератури.

* Жителі британського селища Уестбері-саб-Мендіп зробили з телефонної будки найменшу у світі бібліотеку. Вона працює цілодобово. Принцип роботи простий – відвідувачі кладуть на полицю уже прочитану книгу і беруть нову.

*  У Фінляндії працює 197 бібліобусів. Вони протягом дня відвідують школи, дитячі садочки, лікарні, будинки для пристарілих, а також тих, кому важко надовго вийти з дому. Внутрішня наповнепість книгами бібліобуса змінюється залежно від типу тієї соціальної групи, яку він має відвідати.

 

 

Цікаві факти про книги

Історія виникнення книги бере свій початок з тих часів, коли створивши писемність, людство починає шукати способи матеріалізувати свої думки, передати наступним поколінням накопичені століттями знання та досвід. До винайдення Йоганом Гутенбергом (1400 – 1468) книгодрукування, книжки були рукописні, наприклад книга-сувій із текстом «Іліади» Гомера, довжиною близько … 150 метрів.

У бібліотеці Індійського міста Адьяр зберігається сотні книжок,що писалися на аркушах, виготовлених з пальмового листя. Сторінки книжок прикрашали золотом, дорогоцінним камінням…

Серед старовинних монгольських і тібетських книг є справжні манускрипти, тексти яких писалися сумішшю золота, срібла, коралів, перлів, бірюзи, глазурі, перламутру, сталі та міді. Є тут також книжки з текстами, вишитими по шовку та сап’яну різнокольоровими нитками… без жодного вузлика.

Ще одна унікальна книжка, сторінки якої зроблені із срібла, а букви «написані» золотом. На виготовлення такого ювелірного шедевру було витрачено більш ніж 50 кілограмів золота та близько 600 кілограмів срібла.

В наші часи з’явилася «металева книга». Виготовив її коваль Костов з болгарського міста Враца. Книга, 22 сторінки якої зроблені із… заліза, важить близько 4 кілограмів, хоча розміри її звичні – 18 на 22 сантиметри.

Серед книжок зустрічаються справжні велетні. Так, одним з найтовcтіших романів, напевно, слід вважати «Кларису» – роман англійського письменника Семюела Річардсона. Він містить 984 870 слів, майже на 200 тисяч слів більше, ніж у Біблії. Роман побачив світ у середині XVIII століття.

Але пальма першості у створенні подібного роману належить японському письменникові XIX століття. Автор працював над ним 40 років. Роман складається із 100 томів по тисячі сторінок у кожному, вага одного примірника 60 кілограмів. У романі налічується майже 32 мільйони слів.

Не менш цікаве і «Диявольське Євангеліє», яке зберігається у королівській бібліотеці в Стокгольмі. Його обкладинка зроблена з дубових дощок товщиною 4 сантиметри, а прикрашають книгу масивні защіпки з кованого заліза. На виготовлення пергаментних сторінок пішло понад 100 козячих шкір.

З виданням «Історії Південної півкулі», що було надруковано у США, можливо знайомитися лише за допомогою спеціального двигуна, адже важить вона 225 кілограмів, в розгорнутому вигляді її ширина дорівнює 2 метри 70 сантиметрів, а висота – 2 метри.

А ось мода на так звані мініатюрні книжки виникла наприкінці XVIII століття, завдяки примхам Марії-Антуанетти, яка забажала носити улюблені книжки в рукавичці. Однак ще задовго до цього робилися спроби виготовлення таких оригінальних видань. Прародителькою їх можна вважати старовинну рукописну мініатюрну книгу, яка зберігається в Єреванському книгосховищі Матенадаран. ЇЇ вага лише – 19 грамів.

Найменша книжка видана у 1896 році в італійському місті Падуя, її розмір 16 мм на 11 мм, що дорівнює приблизно розміру нігтя на великому пальці руки. У цій книзі надрукований лист Галілео Галілея.

Одна з найбільших бібліотек світу – Національна бібліотека конгресу США. Заснована вона у 1800 році. Її книжковий фонд налічує 40 мільйонів примірників.

Найбільша бібліотека в Україні – Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського. Заснована вона у 1714 році.

Найперший у світі буквар з’явився в Англії у 1491 році. Написаний він був латинською мовою.

На стінах храму у Фівах висічений древній літопис. Стіни храму є своєрідною книгою, найбільшою у світі за своїми розмірами, оскільки кам’яні «сторінки» її сягають сорока метрів завширшки.

 

Цікаві факти про книги

 

Станом на 2002 р. найменшою у світі вважалася книга “Хамелеон” А.П. Чехова розміром 0,9 х 0,9 мм. Вона містить 30 сторінок по 11 рядків тексту на кожній, 3 кольорові ілюстрації. Книга була видрукувана і переплетена у 1996 р. у м. Києві.

 

Пізніше, завдяки бурхливому розвитку нанотехнологій, вчені-фізики з Канади створили книжку розміром 0,07 х0, 1 мм. Називається вона – “Teeny Ted from Turnip Town”. Книга складається з 30 керамічних мікротаблічек, що використовуються замість паперу, а сфокусований пучок променів іонів гелію (діаметром 7 нанометрів) використовувається замість чорнила. І щоб прочитати її, потрібен електронний мікроскоп, здатний збільшувати у 8000 разів.

 

Раніше найбільшою книгою у світі вважалася “Суперкнига”, розміри якої становили 2,74 х 3,07 метра. Вага цієї книги – 252,6 кг і налічуває вона 300 сторінок. “Суперкнига” була видана в Денвері (штат Колорадо, США) у 1976 р. Проте в 2004 р. в Росії видали книгу під назвою “Найбільша в світі книга для малят”. І хоча в ній всього 4 сторінки і 12 віршів для дітей, ця книга має воістину значні розміри. Висота книги становить 6 метрів, ширина – 3 метри, а вага цієї книги-гіганта – 492 кг.

 

Найдорожчою книгою, що належить державі, вважають унікальний «Апокаліпсис», виданий французом Жозефом Форе. Вона оцінена в 100 млн старих франків, виставлена в музеї сучасного мистецтва в Парижі.

 

Найдорожчою книгою, що знаходиться в приватних руках, є так званий “Лестерський кодекс”. Інша її назва – «Трактат про воду, землю і небесні тіла”, створений Леонардо да Вінчі. У 1994 р. її купив за 24 млн доларів знаменитий засновник компанії “Microsoft” Білл Гейтс. Книга являє собою збірник думок, знахідок і висновків Леонардо да Вінчі на різні теми. Сама книга – це всього 18 пергаментних сторінок, скріплених між собою, причому прочитати таку книгу можна тільки за допомогою дзеркала.

 

Дванадцять самих маленьких книг світу вміщаються в одній столовій ложці. Серед них є мініатюрне видання Корану, словник англійської мови на 12 000 слів і Конституція Франції.

 

Стенографія, за допомогою якої можна записати будь-який текст у п’ять разів швидше, ніж за допомогою звичайного алфавіту, була знайдена у 63 році до нашої ери рабинею на ім’я Тіро, яка належала Цицерону.

 

«Єдині та найглибші секрети медичного мистецтва» – таку назву мала книга, знайдена запечатаною серед речей прославленого голландського доктора Германа Бурхаве після його смерті у 1738 р. Книга була продана з аукціону за 10 000 доларів золотом. Після того як печатка була розкрита, виявилося, що сторінки її були чистими. Тільки на титульному аркуші було написано: «Тримай голову в холоді, ноги в теплі, і ти зробиш бідняком кращого лікаря».

Одна з найбільш незвичайних у світі книг – «Божественна комедія» Данте – була написана на аркуші паперу розміром 80 х 60 см ченцем Габріелем Челані. Вона містить 14000 віршів. Якщо подивитися на лист з деякої відстані, то можна побачити барвисту карту Італії. На цю працю Челані витратив чотири роки.

 

Найтовстішою друкованою книгою у світі є WIKIPEDIA. Вона являє собою збірник статей з мережі Інтернет, що її любитель книг Роб Метьюс вирішив надрукувати у вигляді одного тому. Таким чином, паперова версія цієї книжечки склала 5000 сторінок.

 

Італієць Ріо Козеллі збирає колекцію найнудніших в світі книг, в якій налічується близько 10 000 томів. Один італійський поет-невдаха, дізнавшись, що всі його твори знаходяться у Козеллі, мало не покінчив із собою.

 

Відомий комп’ютерний інженер і підприємець Брюстер Кейл збирається відкрити в Британії перший у світі архів всіх друкованих книг. Такою метою він задався через кілька років після створення у 1996 р. першого інтернет-архіву усіх сторінок, коли-небудь опублікованих в мережі.

 

Матеріали підготувала

 бібліотекар з інформатизації Катерина Нагірняк.