Літературний зорепад

 

 

 

 
  Меир_Альбертон   Альбертон Меїр Йосипович

        Меєр Йосипович Альбертон (1900, Бершадь, Подільської губернії , Чкалов, нині        Оренбург) – єврейський радянський письменник і драматург. Писав на ідиші.

  Син рабина Йосипа Альбертон з Бершаді. Випускник Дніпропетровського гірничого інституту    (нині Національний гірничий університет (Україна)). Працював гірничим інженером.

 У травні 1928 відправився з першим ешелоном переселенцем на Далекий Схід, в Біробіджан.

У роки Великої Вітчизняної війни і після еë закінчення жив в Оренбурзі, був кореспондентом Радінформбюро, публікувався в альманасі “Степові вогні” і оренбурзької друку.

Помер 20 листопада 1947.

Меєр Альбертон - автор художньо - документальних книг, збірок оповідань , романів, книг репортажів . Основні теми творів - самовіддану працю шахтарів , історія єврейських переселенців на Далекому Сході СРСР, освоєнні ними далекосхідних тайгових просторів , прагнення єврейської містечкової молоді стати шахтарями в Донбасі, події Другої світової війни та Голокосту .
Дебютував в 1927 оповіданням «Федір Зубков». В кінці 1920 -х рр . - Член Дніпропетровської організації письменників.
Автор першого белетристичного твори на ідиш на біробіджанську тематику (книги подорожніх нотаток « Біробіджан », присвяченого першим єврейським переселенцям. Першим ввів в рідну літературу виробничу тематику.
• « Шахтес » (« Шахти » , роман , 1927)
 • « Біробіджан » (збірка подорожніх нотаток , 1929 )
• «Роман цат » (п'єса , 1930 ) • « Ніт ойсгетрахт » (« Без вимислу », збірка нарисів , 1941)
• «Нариси » (1947)
 • « Аф Бейді брегес » (« На двох берегах» , роман , 1947, не закінчено )
Твори Альбертон виходили також у перекладі на українську мову.

   Андроник Катерина ІванівнаАндроник

Народилась 13 жовтня 1960 р. в с. Ставки

Журналістка, поетеса. Закінчила 1985 р. факультет журналістики Київського    університету імені Т.Г.Шевченка. Працювала в районній газеті «Чорноморець» у м.   Скадовську на Херсонщині, викладала іноземну мову в школі. Працювала в    районній газеті «Бершадській край». Захоплювалась поезією ще з шкільних років.  Друкувалась в різних періодичних виданнях. В 1995 у м. Вінниця вийшла збірка  віршів «Калина над Бугом» Лірика Катерини Іванівни переважно медитативна,  відзначається щирістю, глибиною почуттів, образною мовою. Провідні мотиви її  творчості – любов до України, природи, твердження краси рідного слова, духовного  багатства народу.

 

 

 

Гейзер Матвій Йосипович   Матвій Мойсейович Гейзер (нар. 1 940 , Бершадь , Українська РСР) – літератор і публіцист ,    журналіст , педагог, театрознавець, літературознавець. Заслужений вчитель Російської Федерації (   1991), доктор філологічних наук ( 2001 ) .

Автор кількох книг, присвячених , в основному, єврейську культуру та долю російського єврейства. Також автор безлічі есе , статей, досліджень , нарисів , опублікованих як в російських , так і зарубіжних видавництвах (деякі під псевдонімом – Мойсей Матвєєв ) .

 

Матвій Гейзер народився в містечку Бершадь Вінницької області України в сім'ї вчителя єврейської школи . Після зайняття румунськими та німецькими військами разом з батьками був інтернований в гетто Бершаді , де загинули його батько і інші родичі.
Після звільнення з гетто жив у Білгороді-Дністровському . Закінчив математичний факультет Бельцкого педагогічного інституту. Працював учителем математики, потім директором педагогічного коледжу № 13 в Москві
Кандидатську дисертацію захистив у 1996 році за темою « Біблія у творчості російських поетів XIX - початку XX ст . ( А. С. Пушкін, С. Я. Маршак ) » в Московському державному відкритому педагогічному інституті. Докторську дисертацію за темою « Російсько- єврейська література XX століття » захистив у 2001 році.
З 2004 року Матвій Гейзер співпрацює з видавництвом «Молода гвардія» - пише для серії ЖЗЛ біографії діячів російської культури єврейського походження . У серії видані його книги: « Соломон Міхоелс », « Маршак », «Леонід Утьосов » і «Фаїна Раневська ». Опублікував книги про єврейському гетто в Трансністрії ( «Сім свічок » , 1999; «Подорож в країну Шоа », 2004) та історії єврейської культури на ідиш в СРСР (« Плач Іереміі », 2009) .
З режисером Юхимом Гольцманом поставив документальну стрічку « Актори убієнного театру» ( 2008 ) про Московському ГОСЕТі .

Соломон Міхоелс (М., видавництво « Прометей» Московського державного педагогічного інституту , 1990), друге видання під назвою « Міхоелс . Життя і смерть »(М., Агентство « Гласність » Спілки журналістів Російської Федерації, 1998 ), третє видання під назвою « Соломон Міхоелс » в серії ЖЗЛ (М., Молода гвардія , 2004)

• Єврейська мозаїка (М., Прометей , 1993)
• Сім свічок ( Москва - Єрусалим, Гешарим , 1999 )
• Подорож в країну Шоа : записки про незабутній (М., Новини, 2004 )
• Маршак ( ЖЗЛ , М., Молода гвардія , 2006)
• Леонід Утьосов ( ЖЗЛ , М., Молода гвардія , 2008 )
• Плач Єремії (М., Academia , 2009)
• Фаїна Раневська ( ЖЗЛ , М., Молода гвардія , 2010)
• Зіновій Гердт ( ЖЗЛ , М., Молода гвардія , 2012)

 

В-Думанський-В.                                                    Думанський Василь Михайлович

Від самого народження хвороба прикувала його до ліжка. Та одночасно доля        компенсувала фізичну неміч таким глибинним талантом, мудрістю, що навіть по  смерті Василь постійно відкривається читачам новими, досі незнаними гранями  свого непересічного обдарування.

Майбутній письменник народився в сім’ї колгоспників у віддаленому від великих  міст і райцентру Бершаді селі із символічною назвою Серединка. Та радість  батьків від народження сина затьмарилася жорстоким діагнозом лікарів: мієліт — поступова і невідворотна атрофія м’язів… І нічим цій хворобі не можна було  зарадити в 1950-х роках, ані згодом, коли скупе сонце його життя вже заходило за вічний обрій…

Із дитинства хлопець був приречений на нерухомість, недовге існування в чотирьох стінах сільської хати. За силою ж духу і мудрістю хлопець був значно дорослішим від своїх однолітків. Із задоволенням навчався у школі (учителі приходили додому). Одержав атестат про середню освіту. У 1960-х виявилися його уподобання: із задоволенням читав художню літературу, просив батьків купувати книжки, довідники, словники. Так починався шлях до слова, до його пізнання. Це й був його єдиний вибір, який він міг зробити в тих обставинах.

Не зразу прийшло до нього усвідомлення, що слово стане і порятунком для душі, і засобом донести до людей сум’яття своїх думок та почуттів. Почав писати невеликі мініатюри, спостереження за природою й людьми. Шліфував кожну фразу, аби вона дійшла до сердець. Василь вважав своїм обов’язком (це стало одночасно й покликанням) радувати людей своїми мініатюрами, віршами, афоризмами, а тих, хто далеко, — ще й листами, які він ніжно називав «журавками». Як він любив їх писати, як чекав від інших! Кожен його лист — справжній художній твір. Згодом він так напише про листи:

«І хоча писав їх прозою, зате про кожен порух серця. Такі маленькі замальовки пережитого художники називають етюдами, з яких потім складають картини.

Звісно ж, він цілком усвідомлював свою фізичну неміч, але водночас щиро плекав свою нішу, виділену йому Богом на цьому світі:

«Мені пощастило — я зразу був розіп’ятий. Тому не заплутувався в галуззі праведних і неправедних доріг, не піднімав на Голгофу важку ношу і не чинив зла, бо руки були прибиті. Тільки душа іноді поривалася до звичайного людського життя, але від найменшого поруху з ран цебеніла кров. І тоді серце переймалося таким болем, що хотілося негайно вимовити в Бога помилування. Та закинути голову до неба не давала перекладина хреста. Відтак доводилося непорушно терпіти своє страждання, щоб на його тлі була випуклішою радість тих, що ходять по землі…».

На початку своєї літературної діяльності, вже коли в районній газеті з’явився друком його перший вірш, а згодом часто друкувалися етюди, публіцистичні есе, Василь написав лист-відгук на статтю письменниці Наталі Околітенко «Сотвори собі радість» у журналі «Україна». У 22 роки написав: «Про яку радість життя йдеться? Я хворий на спадкову недугу — мієліт, і деградація м’язів уже почалася. Мене чекає принизливе існування й ранній кінець за повної свідомості. А втім, я прагну смерті, щоб не бути тягарем для людей. Бо як жити? Тільки не здумайте радити мені полівітамінне лікування чи щось у такому роді, бо всі потуги медицини сприймаю як глум. А втім, вона не винна, що безсила перед природою або тим, що стоїть над нею».

Наталія Іванівна у своїй відповіді порадила хлопчині спробувати себе в літературній царині, бо побачила в листі ознаки непідробного таланту й запропонувала свою допомогу. Проте на тому й закінчилося. А 1996 року прийшла до неї незнайома жінка й сказала, що уповноважена передати письменниці велике спасибі від Василя Думанського, що наставила його на шлях. І вручила дві скромно видані книжечки цього автора — «Мій день» і «Листопад» з автографами… Наталя Околітенко написала Василеві свого другого листа, а відповідь прийшла вже тоді, коли його не стало…

Багато років його маленькі шедеври друкувалися в газетах, а на схилі його короткого яскравого життя у Вінниці вийшли дві книжки Думанського. Допомогло в цьому місцеве господарство, яке тоді очолював Федір Михайлович Кавун — аристократ духу, як назвав його Олег Чорногуз. Естафету благодійності батько передав своєму синові Олександру, який уже понад десять років директорує у ТОВ «Прогрес», продовжуючи традиції славетної хліборобської династії Кавунів. Чимало зусиль доклав для того, щоб книжки було надруковано, голова Вінницької обласної організації Національної спілки журналістів України Володимир Лисенко. Він випустив спеціальний випуск журналістської газети, шапкою для якої використав слова Василевої матері: «Спасибі, люди, що почули, як б’ється його серце».

…Коли вийшла його перша книжка — «Мій день», у сільському будинку культури провели презентацію. І це було незабутнім святом. А наступного року, коли Василеві виповнилося сорок п’ять років, вийшла друга збірка — «Листопад». У святі з нагоди виходу книжки взяли участь письменники Олег Чорногуз, Наталка Поклад, тодішній очільник Національної спілки журналістів України Євген Вербило… А на початку червня наступного, 1996 року, Василь відійшов за межу… Через кілька місяців народилася газета «День». Нема сумнівів у тому, що Василь Думанський обов’язково став би її автором.

2000 року в Києві у видавництві «Рада» вийшла посмертна книжка Василя Думанського «Вибір». До неї увійшли перші дві книжки і третя, яку він закінчив за три місяці до смерті. На видання, яке впорядкувала Таїсія Святенко, а відредагувала Наталка Поклад, кошти збиралися всенародною толокою — список благодійників уміщено в кінці книжки. А потім завдяки зусиллям тієї ж Таїсії Робертівни, яка в той час працювала бібліотекарем Інституту геофізики ім. С.І. Суботіна НАН України, цю ошатно видану збірку було розіслано по найбільших бібліотеках України і світу — на всі континенти, включаючи Антарктиду, де працюють наші дослідники на станції «Академік Вернадський». Презентацію книжки було організовано в Києві, в Українському домі.

Нині творчість Василя Думанського вивчається у школах Поділля, а диктанти за його текстами пишуть школярі всієї України — вони вміщені до збірника, виданого кількасоттисячним накладом і затвердженого Міністерством освіти та науки.

Особливо шанують пам’ять сільського письменника-філософа на батьківщині — у Серединці. У місцевій школі облаштовано кімнату-музей Василя Думанського, а днями школі присвоєно його ім’я. До речі, іменем письменника також названо найкращу вулицю в селі. Щороку в день його народження — 22 серпня — в селі відбувається свято, під час якого вшановуються кращі хлібороби, згадується славний земляк. Перед портретом письменника на сцені будинку культури запалюється свічка, земляки читають його твори. А ще — влаштовують книжкові виставки, місцеві умільці показують свої вироби. Редакція місцевої газети «Бершадський край» і дирекція місцевого сільгосптовариства «Прогрес» заснували 2000 року премію імені Василя Думанського, яка щорічно вручається кращому громадському кореспонденту. Цього року Думанському виповнилося б 60 років. Тож підготовка до ювілею та його відзначення є доброю нагодою привернути увагу до творчої спадщини письменника. В одній зі свої мініатюр він писав: «Вічність безмірна. Тому перед нею маліє все земне. А ми — лиш падаючі зорі, і наша головна суть — світити, не бути марнотою». І він був для всіх, хто його знав, кого не залишали байдужими його твори, яскравою зорею.

В-Поклад-Н.І.                          Поклад Наталка Іванівна

 

Народилася 3 вересня 1951 року в с.Маньківці. Навчалась у Балтському педучилищі та Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка.
Поет, публіцист, педагог, громадська діячка. Член Національної спілки письменників України з 1988 р.
Автор десяти поетичних книжок. Записала від своєї матері Галини Аксентіївни Чечельницької й видала «Маньківське весілля» — древній весільний обряд на Поділлі. У співавторстві з М. П. Кононенком створила посібник з українознавства «Слово». Входила до першого правління Товариства української мови імені Т. Г. Шевченка (1988 — 1991); була серед тих, хто відроджував в Україні Союз українок.
Лауреат літературних премій імені Євгена Маланюка (1993), Михайла Коцюбинського (1999) та «Благовіст» (2000).

Наталка Поклад належить до тієї когорти українських літераторів, які сповідують традицію Бориса Грінченка, тобто працюють у кількох жанрах, пильно тримаючи на оці найпекучіші проблеми суспільства. Педагог-філолог за освітою, а за покликанням душі — поет, вона має понад десять виданих цікавих збірок поезій, дві книжки для дітей, активно виступає у пресі з публіцистичними статтями, упорядкувала унікальні записи «Майстер. Терни і лаври Івана Гончара», а як співробітник НДІУ МОН України — створила (у співавторстві) посібник з українознавства «Слово». Активна життєва позиція — не тільки її творче кредо. Чому не пішла в політику? Бо вважає, що її душі більш суголосні закони світу Слова.

Наталка Поклад – одна з найталановитіших, найпомітніших, найекспресивніших творчих особистостей українського літературного процесу, Кожна її поетична книжка – це сповідь сучасної жінки-митця, яка живеа в епіцентрі нашого суспільно-політичного буття, переплавляючи у горнилі слова всі його згоди і незгоди на високу, по-жіночому мудру філософію, так потрібну сьогодні усім нам. Її пристрасна творчість – завжди доказ, що українську жінку неможливо відправити на маргінеси житейські чи духовні ані мимохіть, ані зумисне. Вона – завше буде оберегом і берегинею найвищих людських, національних і родинних цінностей.

Автор поетичних книжок: «Акценти», «День сповіді», «Обереги надії», «Ритуальний танець волі», «Горить свіча у чорних водах», «Молоде сонце», «Всупереч», «Всього-на-всього життя»; для дітей «Хрущикова наука», «Абетка».

Записала від своєї матері Галини Аксентіївни Чечельницької й видала фольклорне видання «Маньківське весілля» — древній весільний обряд на Поділлі.

У співавторстві з М. П. Кононенком створила посібник з українознавства «Слово».

Лауреат літературних премій: імені Євгена Маланюка (1993), імені Михайла Коцюбинського (1999),

 

    В-Студецький-фото                                                              Студецький Микола Миколайович – поет, публіцист. Народився 22 травня 1921 року в селі Флорино на Вінниччині в сім’ї священника. Рано втратив батьків, ріс і виховувався в родичів. Початкову освіту здобув у Цибулівській 4- класній школі (Тростянецького р-ну). Дивом пережив голодомор 1932 – 1933 років. В 1940 році закінчив Гніванську середню школу (Тиврівський район Вінницької області) Продовжив навчання у Києві на курсах, що готували вчителів для незрячих і глухонімих дітей.

В Червону армію не взяли за станом здоров’я, мав поганий зір. У липні – вересні 1941 року був серед народних ополченців Києва, потрапив у полон, був звільнений, працював у Вінниці, в тароремонтній майстерні. Восени 1943 року відправлений до Західної Німеччини. Почались його митарства на чужині. Після закінчення війни опинився у таборі переміщених осіб в американській зоні окупації в Аусбурзі та Мюнхені. Тут зустрівся з співвітчизниками І. Костецьким, Я. Славутичем та іншими літераторами. Невдовзі опинився за океаном, у Венесуелі. Був заарештований за спровокованим звинуваченням і виселений з Венесуели, як «небезпечна особа». Близько дев’яти років мандрував по світу у пошуках праці, голоді та злигоднях поневірявся в різних країнах Європи і Америки.

Працював автослюсарем, вантажником, прибиральником, пральником білизни, сторожем, хористом венесуельського оперного театру. Часто доводилось ночувати під відкритим небом, а вдень пив одну воду, що заміняла йому сніданок, обід та вечерю. Маючи тяжіння до малярства та літератури, Микола Миколайович охоплений жахом безробіття, ладен був виконувати будь – яку роботу, аби тільки давала вона мінімум на прожиття.

«Все пережите за роки блукання на чужині, важким тягарем лягло на мою душу: «Пам’ятаю, як до болю в очах, я вдивлявся в безмежний морський простір, бо там, десь далеко за ним, лежала моя Батьківщина, моя рідна Вінниччина», – розповідає він у своїй повісті – спогадах «Під пальмами Венесуели», що ввійшла до збірки поезій «Під чужим і рідним небом», виданої видавництвом «Дніпро» в 1989 році.Туга за рідним краєм не полишала Миколу, вона звучить в багатьох його віршах, які він писав на чужині під псевдонімом «Скеля»

Після звернення до радянського консульства в Каракасі (Венесуелі) в 1951 році повернувся на Батьківщину. Радість повернення відобразилась в його циклі віршів «На рідній землі», де самі назви віршів розкривають його зміст: «Здрастуй, здрастуй, моя Україно!», «Скрикнула туга востаннє», «Блукаючи по вицвілих дорогах» і т.д. Є у його збірках вірші, присвячені місту, де народився, селу Шляховій, яке відвідав у 1974 році.

Після повернення на Батьківщину його, потрапив у сталінсько – беріївські застінки. Там «забезпечили» поета каторжною роботою в Гулагах на цілих 25 років. На щастя, відбувся він лише п’ятьма роками. Про цей період у своєму житті він описує у вірші «Моїй матері», який раніше не міг надрукувати з політичних причин.

1956- 1995 роки постійно жив у Вінниці, деякий час навчався у Києві в університеті. Потяг до поетичної творчості Микола Миколайович відчув ще в шкільні роки. Складав вірші і в час воєнного лихоліття, і на чужині, і в радянських таборах. Друкуватися почав у 1957 в періодиці.
Довго чекав автор на видання збірки віршів «Печальний спів», де вже немає жодного слова із закінченням на «ізм» (комунізм,соціалізм), що обов’язковим було в минулому, те, що робило поезію надуманою, отже, мало читабельною.

А все, що писалось від душі, складалось автором (як і багатьма авторами) в шухляду з надією на кращі часи. Чи то змалювання природи, чи щось гостре критичне, а то й просто аполітичне, або ж суто особисте.

Видав такі поетичні збірки: «Під чужим і рідним небом»(1960 рік), «Повість життя» (1964 рік), «З лабетів ночі» (1967 рік), «Макарчукове поле» (1980 рік), «Дві пісні» (1985 рік), «Печальний спів» (1992 рік), «За Україну» (1995 рік), «Крамольні вірші» (1996 рік)
В кінці 1995 року Студецький переїхав до Ірпеня на Київщину. Член спілки письменників України з 1967 року. Ветеран праці. Помер в 19.01.2002 році.