Історія Баланівської сільської бібліотеки

Адреса  бібліотеки: Україна, 24 450 Вінницька область, Бершадський район

с. Баланівка, вул. Перемоги, 3

Телефон бібліотеки  (04352) 2 – 46 – 53

Факс: 0

Е – mail  [email protected]

Режим роботи:  Бібліотека працює  з 8.00 до 17.15 год. Обідня перерва з 12.00 до 13.00 год.  Вихідні дні – понеділок, субота.

Заснована  бібліотека:  в 1920 р.

Фонд:  15 183

 

Клуби,  об’єднання,  гуртки:  «Краєзнавець» – літературно – пошуковий клуб для читачів – дітей середнього шкільного віку.

«Чомусики» – літературний гурток  для дошкільників.

Проектна  діяльність: Бібліотека визнана переможцем VІ обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад за проект: « Про подальший розвиток гуманітарної інфраструктури як основи місцевого самоврядування, створення Інтернет – бібліотеки, покращення  виховної роботи та організації дозвілля молоді».

 

                                 ,,Бібліотека – море книг,

                                         Бібліотека – храм науки…

                                     Переступайте цей поріг,

                                                    Беріть скарби  нетлінні в руки !

                                          Нема прекрасніших доріг,

                                                                Ніж в цей вселюдський храм науки ″.

                                                                                             П. Гоць

Сторінки історії :

Більше століття гостинно зустрічає своїх відвідувачів сільська книгозбірня. Історія створення бібліотеки в селі Баланівці сягає у далекий 1920 рік. Навесні 1920 року (за свідченням очевидців) в селі почали організовувати роботу хати – читальні. Вона розміщувалася  в старому приміщенні школи. Тут навчалися грамоти дорослі (гурток ліквідації неписьменності -ЛІКНЕП). Вчителі лікнепу для дорослого населення проводили голосні читання  творів художньої  літератури. Фонд бібліотеки на той час складав понад 120 книг, брошур, газет, журналів. Були тут і твори класиків української літератури: Б. Грінченка, М. Кропивницького, М. Старицького.

Коли утворились в1929 – 1934рр., колгоспи, а їх на території села було шість, то в конторі кожного колгоспу було відведено кімнату для бібліотеки. Книги  з бібліотек  населенню по сумісництву видавали працівники контори.

В роки Великої Вітчизняної війни роботу колгоспних бібліотек було призупинено, їх приміщення були зруйновані, багато літератури знищено.

Відразу після війни почалася робота з відродження бібліотеки, активно велась відбудова приміщення, організовувався збір книг у населення.

І вже на 1.01.1950 року в селі працювала бібліотека з книжковим фондом – 1005 примірників книг. Завідуючою була Христич Настасія Іванівна (1922р.н.).

Бібліотека обслуговувала 800 читачів в рік, їм було видано 9 334 примірники книг. Для читачів в той період проводились голосні читки, організовувались книжкові виставки, оформлялись бібліотечні плакати. На придбання книг для бібліотеки з культфондів колгоспу в 1950 році було виділено 2200 карбованців.

В 1961році на посаду завідуючої Баланівською сільською бібліотекою було призначено Мотрону Антонівну Сиворіг. Зовсім юною, після закінчення Тульчинського культурно – освітнього училища, прийшла вона працювати у сільську бібліотеку. Наполегливою працею, високим професіоналізмом швидко здобула заслужене визнання не тільки серед читачів бібліотеки, а й серед усіх жителів села.

В середині 60 – х років для бібліотеки виділяють три  кімнати  у новозбудованому будинку культури, що дає можливість організовувати роботу  читального залу, абонементу та вільний доступ до книжкового фонду, а він значно зріс і становив уже близько 10 000 примірників книг. Для його поповнення були використані  різноманітні джерела: книга – поштою, , «Союздрук», бібколектор, книжковий магазин. В практику роботи бібліотеки впроваджуються  різноманітні за змістом форми пропаганди книги: усні журнали, перегляди літератури, бібліографічні огляди.

Зважаючи на об’ємну територію села та велику кількість жителів у 1969 році відкривається  сільська бібліотека №2. Незмінним її керівником, аж до виходу на заслужений відпочинок в 1993році, була Сірик Марфа Петрівна – творчий працівник та вмілий організатор бібліотечної справи. Бібліотечні установи села проводили спільну роботу з організації змістовного дозвілля сільського населення: проводили читацькі конференції, літературні вечори, дитячі ранки. Для покращення обслуговування читачів безпосередньо  на виробничих ділянках – фермах, тракторних бригадах, відкривались пункти видачі книг.

В грудні 1978 року   бібліотеки ввійшли в склад Бершадської  централізованої бібліотечної системи. Книгозбірні змінюють свій статус і стають бібліотеками – філіями №1 та №2. Естетично оформлені стенди, книжкові виставки в бібліотеках привертали увагу відвідувачів, поступово збільшувався і книжковий фонд.

В 1993 році бібліотеку – філію №2 було реорганізовано. Фонд бібліотеки №2 передано в бібліотеку – філію №1.

З другого січня 2002 року відбулась децентралізація бібліотечної мережі району і бібліотека перейшла на утримання за кошти бюджету сільської ради.

Значно зростає інтерес до проблем бібліотеки з боку місцевої влади.

За кошти місцевого бюджету в 2007 році для бібліотеки було придбано 167 примірників книг на суму 2 000 гривень. Це довідники,словники, навчальні посібники, художня література в для учнів та студентів. Не залишились поза увагою і наймолодші читачі. Для них була закуплена науково – пізнавальна література, казки та оповідання.

Наприкінці 2005 року в бібліотеці було встановлено комп’ютер, подарований польськими друзями з гміни Моравіца. З ініціативи сільського голови Балана А. С. до мережі Інтернет він був підключений в 2007 році.  Всі затрати по

оплаті Інтернет – послуг взяла на себе сільська рада. З того часу при потребі сільські мешканці мають можливість безоплатно скористатися послугами Інтернету.

Сільською радою в структуру бібліотеки введена штатна одиниця оператора комп’ютерного набору на 0.75 ставки посадової ставки.

Впровадження інформаційних технологій дало можливість в друкованому вигляді видати краєзнавчі бібліографічні списки. Зокрема для фахівців агропромислового бізнесу, фермерів, власників дач, городів, садівників –«Агроогляд сайтів від Інтернет», для учнів, вчителів та всіх, хто не байдужий до історії села, творчості  самодіяльних митців – «Баланівка рідна крапка на карті Вкраїни», «Баланівка у віршах», «Золоті струни поезії Василя Корнелюка» .

В 2009 році Баланівська сільська рада була визнана переможцем VІ обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад за проект: «Про подальший розвиток гуманітарної інфраструктури як основи місцевого самоврядування, створення Інтернет – бібліотеки, покращення виховної роботи та організації дозвілля молоді». Вагому частку у цю перемогу внесла і бібліотека.  Всі кошти, які були отримані для реалізації проекту, були спрямовані на поліпшення інформаційної та матеріально – технічної бази бібліотеки. Було закуплено 4 нових комп’ютери, ксерокопіювальну техніку, меблі.

Наприкінці 2009 року бібліотека перейшла у приміщення будинку культури, де за кошти сільської ради було зроблено капітальний ремонт. Тепер бібліотека знаходиться у світлому, просторому приміщенні.

Сьогодні до послуг мешканців села бібліотека з книжковим фондом 16 000 примірників книг, 40 назв журналів та газет. Щорічно послугами бібліотеки користується понад 500 читачів, їм видається більше 10 000 книг. Посаду завідуючої бібліотекою з 1988 року обіймає Валентина Василівна Олійник.

Серед активних шанувальників книги читачі бібліотеки Ф. П. Павліченко, Н. П. Павліченко, Г. В. Вороніна,  Г. Л. Карман,  Г. С. Балан, В. М.Панько, Т. Д. Кресна, учні місцевої  школи.

Для читачів – дітей різних вікових категорій в бібліотеці проводяться літературні вечори, вікторини, диспути, уроки народознавства, дитячі ранки, конкурси, ігри – вікторини.

Значна увага приділяється виставковій роботі. Для читачів – дітей  естетично оформлені книжкові виставки та тематичні полички «Читаємо, граючись», «Книга – джерело мудрості» , «Я обираю здоров’я», «Почитай книгу – комп’ютер почекає»,  «Україна – рідний край», «Наш зелений друг – природа», «Чарівний світ казок».

Особлива категорія користувачів бібліотеки –дошкільники. Для них при бібліотеці створено літературний гурток «Чомусики».

Одним з основних напрямків діяльності бібліотеки є краєзнавча робота.

В бібліотеці оформлено постійно діючу книжково – ілюстративну виставку для різних груп читачів «Благословенний будь, мій краю рідний». При бібліотеці  працює літературно – пошуковий клуб «Краєзнавець» для учнів 5- 6 класів. Надовго запам’ятається учасникам  засідання екскурсія до музею історії села «Сьогодні ми йдемо в музей», зустріч з ветераном Великої Вітчизняної війни Євичем Герасимом Давидовичем «Пам’ять серця, пам’ять сивини», яку було проведено напередодні 69 річниці визволення району, вікторина «У світі рідної природи».

Бібліотека популяризує творчі здібності своїх читачів. Яскравим прикладом  цього є  виставка робіт «Таланти мого роду» де були представлені роботи родини Крисак – Устяк – вишивки бабусі  Віри Василівни Крисак, картини внучки студентки ВДТУ Лесі  Устяк, вироби з бісеру  внучки, учениці 11 кл. Вікторії  Устяк.

Зачарували своєю довершеністю картини з натуральної шкіри Луговацької Євгенії Миколаївни та вишивки Панько Ольги Никифорівни представлені на виставці «У царстві дивовижної краси».  Цікаво  пройшли зустріч з творчими жінками села «Талантитвої, Баланівко».

Основними напрямками діяльності бібліотеки є відродження духовності, виховання любові до свого народу, поваги до історії і культури України, народних традицій та звичаїв, дбайливого ставлення до рідної землі.

Плідно співпрацює бібліотека у питанні проведення масових заходів з школою, будинком культури, музеєм історії села.

У травні 2011 року бібліотека стала базою занять для директорів районних бібліотек області „Модернізація та організація бібліотечного обслуговування : пошук шляхів та форм “. У ній  взяли участь заступник начальника управління культури і туризму Вінницької облдержадміністрації Куделя Галина Денисівна, директор Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А.Тімірязєва Наталя Іванівна Морозова, сільський  голова Казміревський Віталій Алімович .

Робота бібліотеки неодноразово відзначалась грамотами та подяками обласного управління культури і туризму та районного відділу культури і туризму.

У сільській книгозбірні створені всі умови для задоволення зростаючих потреб користувачів, тут можна отримати потрібну інформацію, змістовно відпочити, поспілкуватися з друзями. Сьогодні бібліотека – це центр духовної культури та організації  дозвілля мешканців села.

 

Олійник Валентина Василівна

завідуюча Баланівською

сільською бібліотекою                   .

 

 

Баланіка-1

Сірик Марфа Петрівна завідуюча Баланівською сільською бібліотекою

Баланівка-2 Сиворіг Матрона Антонівна – завідуюча Баланівською сільською   бібліотекою №1

 

Баланівка-3

 

Зустріч з творчими особистостями «Таланти твої, Баланівко»

Баланівка5Баланівка-4

Юні читачі освоюють ази комп’ютерної грамотності

Учасники– вікторини «Відгадай з якої казки?Баланівка-6