Історія Березівської сільської бібліотеки

Адреса бібліотеки:Україна. 24442 Вінницька область,

Бершадський район, с. Березівка, вул. Леніна, 9

Режим роботи: бібліотека працює з 8. 00 – 14.00

Вихідні дні: неділя, понеділок.

Заснована бібліотека в 1949 році

Фонд бібліотеки:  5 252 прим. книг

Гурток «Друзі бібліотеки» – виховання в дітей любові і поваги та дбайливого ставлення до книги, інтересу до читання, бібліотеки.

Літературний гурток для дітей дошкільного віку «Юні читайлики» – формування  у дошкільників інтересу до читання, книги і бібліотеки.

Сторінки історії:

         Перші відомості про Березівську сільську бібліотеку втрачено. Відомо, що вона розпочала працювати у повоєнному 1949 році. Діяла вона за рахунок пожертвувань своїх читачів і односельчан. Для літератури тоді вистачало всього кілька полиць. Містилася вона у приміщенні контори колгоспу, пізніше її розмістили у клубі.

Після війни бібліотекарем працював Федір Павлович Яровенко, який повернувся з фронту інвалідом.

Високий професіоналізм на роботі виявила Галина Карпівна Овчарук. Спочатку вона 17 років завідувала клубом. Зуміла повести справу так, що на концерти і вечори відпочинку збиралося стільки людей, що, як мовиться, яблуку ніде було впасти. Березівчани йшли на вистави навіть зі своїми стільцями. До речі, Галина Карпівна успішно виступала на сцені, виконувала головну роль у п’єсі І. Котляревського «Наталка Полтавка».

Потім з відзнакою закінчила Тульчинське культосвітнє училище.

Молодому спеціалісту довірили посаду завідуючої бібліотекою. Улюбленій справі вона віддала два десятки літ. Носила книги дояркам на ферму, трактористам – у поле, проводила бесіди. У місцевій школі організовувала різні конкурси, літературно-музичні вечори.

Галину Карпівну неодноразово обирали депутатом сільської ради. І сьогодні її згадують добрим словом односельці.

70-80- ті роки ХХ ст. були найкращими в роботі бібліотеки. Фонд комплектувався літературою з різних галузей знань, передплачувалась велика кількість періодики. В 1992 році було внесено зміни до таблиць ББК. В фонді, каталогах і картотеках було зроблено  відповідні доповнення та уточнення. Вони стосувалися в основному літератури суспільних та гуманітарних

циклів.

В кінці грудня 1978 р. бібліотека ввійшла до складу Бершадської централізованої бібліотечної системи.

В 1996 році, закінчивши Тульчинське училище культури, у бібліотеку прийшла за направленням Наталія Іванівна Руденко. На цій посаді я працюю донині на 0.75 ставки посадового окладу.

З прийняттям Закону «Про місцеве самоврядування», змінами в бюджетному кодексі відбулася реорганізація Бершадської централізованої бібліотечної системи.  З 02.01.2002 р., згідно рішення сесії районної ради, сільські бібліотеки, в тому числі і Березівська  перейшли на утримання за кошти бюджетів сільських рад.

Нині сільська книгозбірня розміщена в приміщенні старої школи, раніше вона знаходилася в сільському клубі. Фонд нараховує понад 5 тисяч примірників.

Довідково – бібліографічний апарат бібліотеки складається: з абеткового каталогу, систематичного каталогу для дорослих, систематичного каталогу для учнів 1 – 9 класів, краєзнавчої і систематичної картотек.

Бібліотека обслуговує біля 375 читачів. Серед читачів бібліотеки учителі, пенсіонери, працівники товариства «Чарівна Нива», учні. Завітавши до бібліотеки, вони можуть одержати інформацію з різних галузей знань, підготувати реферат чи цікаве повідомлення. Кожен читач впевнений: тут можна знайти добру пораду та найкращу книжку.

Краєзнавча література в бібліотеці зосереджена на окремому тематичному стелажі «Краю мій, красою незрівняний».

Весь матеріал з історії і сьогодення села збирається в тематичних папках, а також відображений в бібліографічному списку  книг та періодичних видань «Що читати про село Березівку».

Незабутньою подією для односельчан став вихід  в 2011 році історико – краєзнавчого нарису заслуженого журналіста України Петра Васильовича Маніленка «Добридень, Березівко!». Видана книга за сприяння та кошти земляка – добродійника Анатолія Миколайовича Овчарука – лауреата  державних премій УРСР і України в галузі науки і техніки, премії ім. Ярослава Мудрого, доктора технічних наук, професора Національної металургійної академії України, академіка Академії наук Вищої  школи України. В підготовці книги використані також матеріали зібрані в бібліотеці.

Намагаюсь формувати у читачів образ гостинної, затишної , турботливої і мудрої бібліотеки ще з юних літ. Тому при книгозбірні діє два гуртки – «Друзі бібліотеки» і «Юні читайлики».

Члени гуртка «Друзі бібліотеки», учні 3- 8 класів,  беруть участь в організації пізнавально-розважальних заходів для дітей: літературних годин, конкурсів, вікторин, турнірів. Крім того діти ремонтують книги, виготовляють книги-саморобки, малюють улюблених героїв казок.

Для дошкільнят, з допомогою активу з числа учнів, проводяться

літературні ігри, голосні  літературні читання творів українських і зарубіжних письменників.

На період літніх канікул в бібліотеці діє клуб літнього читання. Влітку школярі, не завантажені уроками, беруть участь конкурсах малюнків, світлин «Моє село, тебе люблю, фотографую, красу природи людям я дарую», сімейних альбомів «Моя дружна родина», розгадуванні кросвордів, грі в шахи.

Серед заходів з популяризації літератури оформляються для різних груп читачів книжкові виставки, літературно – інформаційні викладки «Україна-Соборна держава» , «Крути – подвиг і трагедія», «Афганістан – то рана довічна», «Закон. Держава. Право», «Мова барвиста, мова багата, ніжна і тепла, як батьківська хата»,  «України суверенна: від витоків до сьогодення».

В соціокультурних заходах бібліотеки приділяється увага також популяризації серед читачів літератури з охорони довкілля і здорового способу життя. Відбулись Дні інформації до Року математики планети Земля «Моя планета-Земля», до Міжнародного 10- ліття дій «Вода-колиска життя на Землі»,«Десять порад як кинути палити», «ВІЛ-СНІД- інформація для роздумів».

До Міжнародного дня захисту дітей біля бібліотеки проходить акція «Книга іде до дітей».

Бібліотека в селі разом з школою і сільським клубом є символом культури і просвіти, надійним і реальним помічником тим хто  вдосконалюється, вчиться , намагається пізнати світ.

Руденко Наталка Іванівна

бібліотекар ІІ категорії  Березівської сільської бібліотеки

Березівка-01

Березівка-02

Театралізований урок «Незнайко в бібліотеці»

Березівка-07

Конкурс читців «Краса і сила Тарасового слова»