Історія Берізко – Бершадської сільської бібліотеки

Адреса  бібліотеки: 24 451 Україна. Вінницька обл., Бершадський  район, с. Берізки – Бершадські, вул. Подільська, 2.

Режим роботи:   бібліотека  працює з 11.00 год. до 17.00 год.

Обідня перерва з 12.00 год. до 12.30 год. Вихідні дні : неділя, понеділок.

Заснована  бібліотека: 1920 р. як хата-читальня.

Фонд:  6 923 примірники.

Літературне об’єднання «Друзі  бібліотеки» для учнів 2 – 4 кл.

Проектна діяльність: взяла участь в конкурсі Міжнародного фонду «Відродження». «Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їх культурно – просвітницької роботи з дітьми та молоддю».

 

Сторінки історії

Мабуть, кожна людина вважає, що її місце, де вона народилася, є найкращим куточком на землі. Тому кожен з нас  прагне знати історію своєї родини, історію місця, де вона народилася, історію своєї Батьківщини.

Історія бібліотеки, як і історія села, розвивалася ще з далеких років. Село не мало своєї книгозбірні, окрім церковної літератури при святому храмові. Уже згодом, із встановленням радянської влади у 1920 році була започаткована при сільбуді кімната для читання книжок. Там сільські активісти, вчителі проводили навчання з ліквідації неписьменності, бесіди з односельцями на безліч різноманітних тем, організовували заняття гуртків хорового співу і драматичного. Меблів не існувало. Лише один саморобний стелаж для книг та столик. Книжки додому не видавалися, а перечитувалися в приміщенні хати-читальні.

Після звільнення села від фашистських окупантів весною 1945 року було створено бібліотеку при сільському клубі  і бібліотеки при колгоспах ім. Ворошилова та ім. Котовського. Пізніше фонд  приклубної і колгоспних бібліотек було об’єднано.

В  1961 році за книжковий фонд бібліотеки прийняла Чорнобай Марія Юхимівна, яка в цей час навчалася вТульчинському  культосвітньому училищі. На посаді завідуючої бібліотекою Марія Юхимівна працювала 32роки. Читачі бібліотеки пам’ятають її як привітну і доброзичливу людину. На роботі у неї завжди було затишно і охайно. Книжковий фонд поновлювався різноманітною літературою. Люди постійно заходили в бібліотеку. Адже всім було цікаво послухати лекцію, обговорити прочитану книгу або статтю з газети, дочекатись вечірнього кіносеансу в клубі.

Вона завжди відвідувала тваринницькі ферми, польові стани, зерновий тік, механізовані бригади з різноманітними заходами, де людям праці так необхідне було свіже повідомлення про нові книги, інформація з газет про події в країні і світі.

Бібліотека разом з будинком культури організували масові заходи для жителів села. Це були проводи юнаків до лав Радянської армії, посвячення в хлібороби, свято першої борозни, проводи на жнива, свято Івана Купала, новорічні свята.

В грудні 1978 року Берізко – Бершадська  сільська бібліотека ввійшла в склад Бершадської централізованої бібліотечної системи.

З 20 жовтня  1993 року, книжковий фонд бібліотеки прийняла я, Горбатюк Катерина Іванівна. На цій посаді працюю і нині на 0.75 ставки посадового окладу. Закінчила Вінницький державний педагогічний інститут ім. М. Островського.

Зміни  90 – х років в соціально – політичному та економічному житті держави, складні і суперечливі процеси в суспільстві негативно позначилися на стані справ в бібліотеці. Бібліотека не могла працювати в повному обсязі, що було спричинено обмеженим фінансуванням. Неоплачені відпустки , скорочений робочий час  до 1- 2 днів на тиждень були нормою .

Відсутність нових надходжень книг і передплати періодичних видань негативно позначились на відвідуванні бібліотеки читачами. Згубно вплинула на престиж бібліотеки і слабка матеріально – технічна база.

Бібліотека почала вирішувати поповнення фонду шляхом проведення серед читачів бібліотеки акцій «Подаруй бібліотеці нову книгу», «Подаруй бібліотеці прочитаний журнал  і газету».

2003 рік був оголошений Роком культури в Україні.  З цього часу ситуація стала трохи поліпшуватись. В бібліотеці появилася періодика, почали надходити, і хоч і в невеликій кількості, книги з обмінних фондів обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К.А. Тімірязєва.

3 прийняттям Закону про місцеве самоврядування, змінами в Бюджетному Кодексі України відбулась реорганізація Бершадської         ЦБС. 3 2.01. 2002 р. згідно рішення сесії районної         ради сільські  бібліотеки, в т.ч. i Берізко – Бершадська сільська бібліотека, перейшли на утримання за кошти з бюджету сільської  ради.

На сьогодні бібліотека знаходиться на ІІ поверсі приміщення в якому розташоване відділення зв’язку. Фонд бібліотеки нараховує майже 7 тис. примірників. З бюджету сільської ради виділяються кошти на передплату для читачів бібліотеки 12 назв періодичних видань. Послугами бібліотеки користуються 392  жителі села, в тому числі діти, молодь, студенти, ветерани війни і праці, пенсіонери, інтелігенція.

Довідково – бібліографічний апарат бібліотек складається з абеткового каталогу,  систематичного каталогу для дорослих, систематичного каталогу для учнів 1 – 9 класів, краєзнавчої картотеки і систематичної картотеки статей.

Просвітницька діяльність бібліотеки різноманітна за формами і методами роботи. Популяризуючи літературу про життя нашої країни, в бібліотеці відбулося ряд заходів: літературна година до Дня Соборності України  «Один народ – одна держава», урок історії «Згадаймо сьогодні Крути”», година пам’яті « День Перемоги – історії нашої дата », «Квітуй і слався, моя рідна країно».

Особлива увага приділяється роботі з юними читачами. Одним з найголовніших завдань, які стоять перед бібліотекою – формування правової культури дітей та молоді, відповідальності за свою поведінку. З цією метою в бібліотеці проводяться уроки права « Права людини : чому ми повинні їх знати?»,“Сам собі адвокат»,  фотовиставка – шок «Мінздрав попереджає, міліція застерігає».

У житті сучасного суспільства особливо гостро стали проблеми пов’язані з тютюнопалінням, наркоманією та алкоголем. У бібліотеці для юнацтва і підлітків проводяться  бесіди – застереження біля книжкових виставок «Привабливий початок жахливого кінця».  «Шкідливі звички – квіти зла для вашого здоров’я».

Бібліотекар є частим гостем на виховних годинах у школі. Так, до Дня слов’янської писемності та мови було проведено  літературну годину «Ченці-просвітителі Кирило і Мефодій – автори слов’янської писемності».                                          До115 річниці  від дня народження українського поета В. Сосюри пройшли літературні читання «Світ поезії В. Сосюри», до 95 річчя від дня народження українського письменника О.Гончара –  перегляд літературно – художніх творів «Вінок пам’яті Олеся Гончара», до 110 річниці від дня народження української дитячої письменниці Наталі Забіли – коментований огляд  видань «Читацька скарбничка Наталі Забіли».

До шевченківських днів у конкурсі читців  творів  поета «У сяйві імені Тараса», вікторині «Чи знаємо ми творчість Шевченка» взяли участь учні 5 – 9 класів.

Як форма організації дозвілля дітей, при бібліотеці діє для школярів 1-4 класів читацьке об’єднання –«Друзі бібліотеки». Воно створене з метою всебічного і гармонійного розвитку дітей, залучення ї х до систематичного, активного читання, задоволення читацькихзапитів.      

В Рік дитячої творчості проведено для читачів – дітей середнього і старшого шкільного віку конкурси малюнків «Збережемо красу рідної землі», молодшого шкільного віку  – майстер-клас «Казкові прикраси».

Згідно циклу заходів  «Веселі канікули»  бібліотека щоденно з 10.00 до 12.00 проводила просвітницькі і розважальні заходи в пришкільному таборі літнього відпочинку школярів.
Бібліотека не залишає поза увагою потреби та проблеми людей похилого віку. Для цього використовуються  традиційні бібліотечні послуги та форми роботи: книгоношення  і  бесіди.

  Враховуючи, що пенсіонери  мають вільний час, який вони присвячують власним хобі, в бібліотеці  проводяться  інформаційні години:  «Я і мої рятівні сотки», «Лікарські рослини в народній медицині».  На  день людей похилого віку бібліотека запрошує пенсіонерів на поетичні вечори: « Осінь життя золота».

За сприяння голови села Джулинської сільської ради Швеця Петра Васильовича в 2012 році проведено капітальний ремонт приміщення бібліотеки.

Сьогодні бібліотека прагне максимально наблизитись до населення, стати центром культурного життя, сприяти відродженню села, популяризації книги і поширення читання.

                Горбатюк Катерина Іванівна

завідуюча Берізко – Бершадською

сільською бібліотекою .

Підписи до фото :

Берізки-02

Літературна година « З якої казки?» проводить завідуюча бібліотекою Горбатюк К.І.

Берізки-04

Екскурсія дошкільників у бібліотеку.

Берізки-05

Учасники «Книжкової лікарні» за роботою

Берізки-06

Абонемент Берізко – Бершадської сільської бібліотеки.

Берізки-07

« Світлиця»  оформлена під час святкування Дня Незалежності 2013 р. (перша справа зав.     Берізко – Бершадською сільською бібліотекою Горбатюк К.І.)