Історія Бирлівської сільської бібліотеки

Бирлівська сільська бібліотека

Адреса бібліотеки: 24414. Україна, Вінницька область, Бершадський район, село Бирлівка, вулиця Леніна, 287

Режим роботи: бібліотека працює:  з 8.00 год. до 17. 00 год.

Вихідний день: субота, понеділок .

Заснована бібліотека: 1922 р. як хата-читальня

Фонд: 12 921

 

В нашому селі бібліотека була створена в 1922 році. ЇЇ називали хатою – читальнею. Знаходилася вона при сільбуді. В цьому ж році був створений перший комсомольський осередок до якого ввійшли: Зарудянський Я.В., Рябокінь І.П., Ярчук А.Г,Мазуренко М.Ф. , Мазуренко Ф.П., Бомбела  Д.

В сільбуді комсомольцями на громадських засадах  видавалися книги , проводили заняття з ліквідації неграмотності серед  населення, концерти – мітинги, розігрувалися спектаклі за творами письменників. До 1930 року лікнепом в селі було охоплено до 85 % відсотків дорослого населення.

В 1938 році пристосовано приміщення сільської хати під клуб на 200 місць, створено бібліотеку, яка в 1940 році мала до 2000 примірників книг.

В повоєнний рік люди тяглися до книги. Вечорами збиралася у хаті – читальні молодь.

В населення тоді не було можливості мати в кожній хаті власну книгу і газету. Після трудового дня, в короткі хвилини відпочинку люди збиралися в хаті-читальні на репетиції драматичного колективу. В грубці потріскували дрова, зігріваючи теплом, яке ніби передавалося від одного учасника до іншого. Грали Кропивницького, Карпенка-Карого. Примірників книг в хаті-читальні було тільки кілька  поличок. Фонд бібліотеки налічував спочатку 500 книг. Це були книги відомих класиків. Зовсім мало було дитячих книжок. Іноді в бібліотеку дарували книги вчителі, які мали в домашніх бібліотеках декілька книг. Полиці в бібліотеці були саморобні, нефарбовані. З часом фонд бібліотеки зростав.

Книги доставлялися з вінницького обласного колектора посилками. Сільська рада  виділяла кошти на книги які закуплялись  в  книжкових магазинах. Читачів було багато, на той час телевізорів в селі ще не було. Книга була єдиним джерелом інформації та розваги. Молодь гуртувалася для спілкування в бібліотеці і клубі. Клуб та бібліотека були одним осередком культури на селі.

В 1967 році сільську бібліотеку перемістили в новозбудований сільський клуб. На той час фонд бібліотеки складав 14 тисяч примірників. В бібліотеці налічувалось більше тисячі читачів. Тоді було закуплено нове обладнання, столи, стільці, стелажі, каталожні шафи, додатково ще було закуплена література. Газети і журнали  які надходили тоді в бібліотеку : районна газета «Вогні комунізму», «Вінницька правда», «Піонерія», «Огонек », «Правда», «Известия».

В кінці грудня 1978 р. бібліотека ввійшла до складу Бершадської централізованої бібліотечної системи. В цей час в бібліотеці працювала Савицька Раїса Леонтівна.

 У бібліотеці  красиво оформлялися стенди і книжкові полиці, плакати, виставки літератури, все це привертало увагу відвідувачів. Оформлялися стенди: “Хлібодар! В твоїх руках працелюбних колос життя», «Досвід передовиків – наше багатство».

Майже кожного дня Раїса Леонтівна навідувалася в поле, на молочні ферми носила та пропагувала книги.

В практичній роботі бібліотеки приділяється уваги гласності, виконанню трудових  зобов’язань хліборобами і тваринниками села, пропаганді досвіду передових механізаторів та доярок.

Були пересувні бібліотечки у  кожній тракторній бригаді, на фермах, пункті переливання крові. Укомплектовувалися  вони необхідною кількістю художньої та спеціальної літератури. Для окремих груп виробничників обладнувались книжкові тематичні виставки «Для вас, механізатори», «Для вас, тваринники», «Трудова вахта п’ятирічки», «За високу культуру колгоспного землеробства», «Календар сільськогосподарських робіт», «Календар трудової слави: відзначились в труді…». Разом з іншими активістами  проводились бесіди з сівачами, аналізувались підсумки роботи за попередній день, знайомили людей з подіями життя колгоспу, району, країни, зарубіжними новинами, також вручали вітання колгоспникам за успішне виконання трудових зобов’язань.

На бібліотечних пунктах оформлялись плакати: «Люби і знай наш рідний край», «Наше село сьогодні», «Маяки колгоспу» на цьому плакаті містилися фотокартки кращих виробничників колективного господарства.

За активну участь в культурно – освітній роботі  на селі бібліотеці в 1979 році присвоєно почесне звання «Бібліотека відмінної роботи».

22 серпня 1983 року перейшла працювати з школи в бібліотеку Кущинська Лідія Григорівна. Завідуюча бібліотекою  була активною  в бібліотечній і громадській роботі, брала участь в художній самодіяльності. Неодноразово обиралася депутатом від сільської громади. Створювала повноцінні умови для навчання та виховання дітей і молоді, проводила  роботу на допомогу  навчально-виховному процесу в школі. Кожного року разом з вчителями, учнями школи відвідувала  на дому учасників Великої Вітчизняної війни вітаючи їх з Новим роком, Днем Перемоги, Днем ветерана. Неодноразово на базі бібліотеки проводилися районні семінари для бібліотечних працівників  з вивчення досвіду роботи бібліотечного обслуговування жителів територіальної громади. Певний час працювала з нею бібліотекарем Кравець Людмила Петрівна.

З прийняттям Закону «Про місцеве самоврядування», змінами в бюджетному кодексі відбулася реорганізація Бершадської централізованої бібліотечної системи.  З 02.01.2002 р., згідно рішення сесії районної ради, сільські бібліотеки, в тому числі і Бирлівська  перейшли на утримання за кошти бюджетів сільських рад.

З 10.07. 2009  по 20.09. 2013 року  в бібліотеці працювала Назаренко Лариса Петрівна.

В цей час активно проводилась пошукова краєзнавча робота з історії села.

Відбувалися  народознавчі години «Обереги українського народу», “Що рік прийдешній нам готує”, розважальні вечори до дня святого Валентина “Жінка, весна і кохання». Святково прикрашена бібліотека сприяла теплому, щирому проведенню дійства.

У бібліотеці організовувалися виставки майстрів народної творчості серед яких виставлялися і роботи бібліотекаря. З нагоди святкування 21 річниці незалежності України Лариса Петрівна вишивала фрагмент «Рушника єдності Бершадського району» від села Бирлівки. Також брала участь у  вишиванні центральної його частини, яка представляє місто Бершадь. Вишила для себе вишиванку в улюбленій червоно – чорній гамі, яку представляла під час параду вишиванок у Бершаді. Брала участь в V обласному фестивалі народної творчості «Скарби Поділля» в селі Воробіївка Немирівського району. Нагороджувалась грамотою райдержадміністрації та районної ради за участь у вишиванні «Бершадського рушника».

З 21 вересня 2013 року до роботи в бібліотеці приступила я, Плетенчук Неоніла Вікторівна. До цього часу працювала в бібліотекарем ІІ категорії в читальній залі районної бібліотеки.

Нині при сприянні сільського голови І.Д. Прудченка за кошти з бюджету сільської ради в бібліотеці завершено ремонт приміщення бібліотеки, проведено передплату 20 назв періодичних видань  на 2013 рік.

Книжковий фонд бібліотеки становить – 12 921 примірник, яким обслуговується понад  500  користувачів.

На сьогодні актуальним питанням залишається   забезпечення бібліотеки сучасним обладнанням для зберігання і використання фондів, каталогів, комфортного перебування користувачів, придбання комп’ютера з підключенням до Інтернет – мережі.

Плетенчук Неоніла Вікторівна

– завідуюча Бирлівською

сільською бібліотекою

Бирлівка-1

На фото зліва на право бібліотекар Назаренко Л. П. та Кравець Л.П., які працювали раніше в Бирлівській сільській бібліотеці. Перша справа  – завідуюча бібліотекою Плетенчук Н.В., яка працює в бібліотеці зараз.

Бирлівка-04

Учасники години права «Країна дитячих прав»

Бирлівка-05

Бирлівка-06

Під час проведення кінолекторія «СНІД – самознищення людства»