Історія Кошаринецької сільської бібліотеки

Адреса бібліотеки: Україна. 24  411 Вінницька область,

Бершадський район, с. Кошаринці, вул. Л.Українки,12.

Режим роботи: бібліотека працює з 12.30 – 16.00 год.

Вихідний день: понеділок.

Заснована бібліотека в 1925  році як хата – читальня.

Фонд бібліотеки:  6 455  прим. книг

Клуби, об’єднання, гуртки: при  бібліотеці діє для учнів молодшого і середнього шкільного віку гурток «Друзі бібліотеки» з популяризації знань серед дітей і підлітків про культуру читання, книгу і бібліотеку.

Проектна діяльність: участь в конкурсі Міжнародного фонду «Відродження» «Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їх культурно – просвітницької  роботи з дітьми і молоддю».

Сторінки історії:    

 

Про нашу бібліотеку збереглися відомості,що вона створена була 1925 року, як хата – читальня. Першим її бібліотекарем був Забуранний В.

В післявоєнний час бібліотека відкрилася в 1947 році. Це була приклубна бібліотека. На час заснування книжковий фонд –налічував 60 книг. На кінець року були обслужені 17 читачів. Бібліотеку обслуговував  один працівник, який одночасно завідував клубом.

В вересні 1948 року, під час  переобліку, в бібліотеці вже нараховувалось 68 книг на суму 193 крб.95 коп. і обслуговувалося 23 читачі. Свого інвентаря бібліотека не мала, користувалась при клубним. В наявності було 3 столи, 2 стільці, 2 книжкові шафи. Виписували 2 журнали: «Бібліотекар» та «Культурно-освітня робота». В той повоєнний час  люди тяглися до книги. Поступово фонд бібліотеки поповнювався і збільшувалась кількість читачів. Вже за 1951 рік із звіту бібліотекаря (педагога за фахом), Собко Мотрони Григорівни видно, що нараховувалося 730 примірників, видано  3 839 книг.

На кінець 1952  року  фонд бібліотеки становив1 740 книг, охоплено читанням – 431 читач, видано – 6 175примірник книг.  В 1953 році при клубна бібліотека об’єднана з колгоспною, за кошти колгоспу придбано 181 примірник книг.

В1956 бібліотека набрала статусу сільської бібліотеки. З масових заходів на той час популярними були голосні читки, бесіди. На кінець року охоплено читанням – 376 читачів, видано –4 110 книг.

В1957 році зменшилась кількість читачів до  292,  і виданих  книг – 3009.

Вже в 1960 році створені абетковий  і систематичний каталоги. В 1963 році організовано відкритий доступ до книг.

З 1965 року по 1969 рік бібліотекарем працює молода дівчина з сусіднього села Сумівки Андрусик Віра, за фахом бібліотекар. Зростало коло інтересів колгоспників.Крім політичної, сільськогосподарської літератури, вони  читають  науково – популярні  і художні твори. За допомогою активу проводилися читацькі конференції, вечори запитань і відповідей,  бесіди, обговорення книг, оформлялись книжкові виставки. Пропрацювавши 4 роки, за сімейними обставинами Віра  виїжджає з села і передає бібліотеку  Юрієнко Марії Йосипівні яка працює на цій посаді з 1969 по 1974 рік.

Читачів на той час було 400, книговидача -12 000 в рік. Бібліотека добре комплектувалася літературою. За рік надійшла 351 книга. В 1974 -1977 рр., після закінчення Тульчинського культурно-освітнього училища, бібліотекарем була Грицик Світлана Василівна.

З 1977 року і до  сьогодні бібліотекарем працюю я, Бездітна Галина Порфирівна.

В грудні 1978 році бібліотека входить в склад Бершадської централізованої бібліотечної системи. Бібліотека  упорядковує абетковий і систематичний каталоги. Вже можна взяти книги чи тематичну добірку для своїх читачів в єдиному книжковому фонді ЦБС, замовляю книги по МБА. Постійно виїжджали з завідуючою клубом Ющенко Г.М. на польові стани, на зерновий тік. На тваринницькому комплексі був відкритий пересувний пункт бібліотеки і 2 рази на місяць обслуговувались працівники книгою за місцем праці. Бібліотека разом з клубом організовувала масові заходи для жителів села: проводи юнаків на військову службу, посвячення в хлібороби, свято першого ужинку, Івана Купала, проводи зими. Щоранку, о 7 годині, ми з Галиною Марківною вже були на тракторному стані, де підіймали прапор на честь переможців соціалістичного змагання, писали вітальні листівки їх сім’ям .

Найбільше читачів було в 1982 році –  130 дітей та 548 дорослих, але поступово зменшується чисельність населення і відповідно зменшується кількість читачів. За період своєї роботи бібліотека завжди знаходилась в пристосованому приміщенні і мені довелося тричі переїздити з фондом 15 тисяч книг з одного приміщення в інше.

На  даний час бібліотека знаходиться в добротному новому приміщенні, на другому поверсі. Приміщення площею 90 кв. м., зимою обігрівається невеличким каміном.

Спектр діяльності бібліотеки дуже широкий. Це не лише книгозбірня, де зберігається велика кількість книжок. Це інформаційний центр села. В бібліотеці можна взяти для тимчасового користування  книги,газети, журнали. Кожен запит читача стараюся задовольнити. За кошти з бюджету сільської ради для читачів передплачено 5 назв газет і журналів, на суму 145 грн., «Бершадський край», «Вінничина – п’ятниця» «Задавака», «Современная жизнь», «Жінка». В ході акції «Подаруй бібліотеці прочитаний журнал», яка проходить в бібліотеці серед читачів, добавляються журнали подаровані читачами. Журнали: « Юная Леди», «Лиза», «Однокласник», подарувала  жителька  нашого села Фрей Ганна Іванівна.

Домашні журнали « Истории из жизни», «Моя судьба», «Успехи и поражения» приносить до бібліотеки для користування іншими читачами Грицик Світлана Петрівна. Громадсько-правовий тижневик «Іменем закону» передає в бібліотеку сільський голова – Юхименко Лідія Василівна.

Не лише періодичних видань мало надходять в бібліотеку, катастрофічно не вистачає книг. За 2012 рік надійшло 33 книги до нашої книгозбірні, на суму 588 грн. Бібліотека постійно проводить акцію «Подаруй бібліотеці нову книгу».

Багато книг подарували жителька нашого села Танасієнко Софія Олександрівна, вчитель історії Плаксій Анатолій Володимирович. Більше 30 книг подарувала Пастух Любов Федорівна, на суму 230 грн. Жінка все життя працювала зоотехніком, завжди була читачем бібліотеки і, побачивши невелику кількість книг, які надходять до бібліотеки, принесла свою домашню бібліотечку, яку старанно збирала і тепер передала на користування читачам нашої бібліотеки. На сході села я винесла подяку всім мешканцям за подаровані бібліотеці книги.

Бібліотека в тісному контакті співпрацює з Кошаринецькою сільською радою,будинком культури , школою І-ІІ ступенів, дитячим садком. В бібліотеці розміщено інформаційний стенд  «Бібліотека. Влада. Інформація», де представлені районні програми, державна служба зайнятості, екологія, транспорт, субсидії, районна лікарня, юридичні консультації.  Можна  ознайомитись з рішеннями сесій сільської ради, розпорядженнями голови села, списками депутатів. Також для широкого загалу подається інформація про діяльність бібліотеки: оголошення про конкурси, масові заходи, вікторини і інше.

Бібліотека стала інформаційним центром громади і початковим пунктом пошуку інформації про місцеві новини, навчання, роботу. Для повноцінного задоволення інформаційних потреб користуюся внутрісистемним книгообміном.

Разом з Будинком культури проводимо вечори зустрічей, новорічні свята, театралізоване дійство Івана Купала і інші.

Учні нашої школи теж допомагають бібліотеці в проведенні масових  заходів, ремонтують книги. Активними читачами є учні 7 класу  – Колядницький  Богдан, Малиновська Віталіна, Очашлюк Віка. Допомагають і молодші школярі. В школі з участю учнів проводяться заходи до літературно – мистецьких дат письменників, поетів, зокрема Лесі Українки, Т.Г.Шевченка.

Для дошкільників і 1 класу при бібліотеці діє гурток «Юні читайлики». Робота гуртка починається з дитячого садка. Коли діти вперше попадають до бібліотеки, знайомляться з поняттями “Книга”, “Журнал”, ”Бібліотека”. Проводиться бесіди з батьками дошкільників “Що повинен вміти дошкільник?”, “Як заохотити дитину читати книги?”.Для цієї категорії читачів розроблена пам’ятка для батьків«Почитай мені мамо,почитай мені, тату».Таким чином, уже в 1 класі є читачі, які знайомі з бібліотекою, знають як треба поводитися з книгою. Тут показовим є традиційний захід “Посвята в читачі ”. Захід проходить щорічно. Приймають участь в ньому і читачі – діти 2-3 класів. Бібліотеці в подарунок маленькі читачі виконують пісні, вірші, проходять конкурси “Відгадай книжкового героя ”, “Хто це сказав?”, “Загадки про книгу ”.
До 110 річниці від дня народження Н.Забіли,української дитячої письменниці,в дитячому садочку провела літературне читання  «Читацька скарбничка Наталі Забіли», а нещодавно провели для гуртківців в бібліотеці екскурсію «Запрошуємо в королівство книг».

В бібліотеці оформляється виставка – календар «На меридіанах часу: події, ювілеї, дати».

Була оформлена книжкова виставка  «Гарне свято –новий рік, новий час і новий лік». Багато користувачів затримувались біля неї. Адже  всі прагнули дізнатися у що вдягтися на новорічне свято,що готувати, як його  краще зустріти , прикмети нового року, гороскопи та інше.

Без бібліотеки і бібліотекаря не проводяться жодні урочистості в селі. Бібліотекар збирає кращі вироби самодіяльних  митців і презентує їх  у фойє Будинку культури на виставці  під час сходу  громади, фольклорних свят. Беру участь в районних святах. Неодноразово організовувались виставки  художниці – аматора, вчительки-пенсіонерки Грицик Ганни Павлівни, вишивальниць Руденко В.А., Будженко Т.І., Грицулевич  К.Г., які часто беруть  перешивати узори з  журналу «Жінка», вироби з бісеру Дерев’янко Олени Борисівни та інші. Наші працьовиті односельчани встигають і хорошу книгу прочитати і вишити рушник чи серветку.

За 2012 рік кращими  читачами стали Грицик Андрій Григорович, Пастух Любов Федорівна , сім’я Очкевич –  Олександр Олексійович та Оксана Олександрівна

Бібліотека постійно веде пошукову роботу. В бібліотеці  зібрані спогади фронтовиків, очевидців голодомору, написано історію нашого села.

Довідково – бібліографічний апарат бібліотека включає абетковий каталог, систематичний каталог для дорослих, систематичний каталог для дітей, систематичну і краєзнавчу картотеки.

На кінець 2012 року сільська бібліотека нараховує 6 455 примірників книг і періодичних видань. Послугами бібліотеки користуються 250 читачів, з них 60 дітей. Книг в рік видається  більше 5тисяч примірників.

Дуже прикро, що у наш час не має у бібліотеці комп’ютера. У 30 дітей з 60  вдома є  комп’ютери,  підключені до мережі Інтернет.

Бібліотекар намагається  створити умови для навчання та виховання молоді, юнацтва, дітей шкільного віку.

В бібліотеці, проходячи повз книжкові полиці відчуваєш себе багатим душею. Не мовчать книги. Вони розповідають вікову історію. Лиш переступивши поріг бібліотеки тамуєш подих, відчуваєш себе людиною з великої букви, господарем всього того,що було написане роками видатними людьми. Якщо повернутися в історію трішки і порівняти першу бібліотеку з теперішньою? Яка ж між ними велика різниця!

 

Бездітна Галина Порфирівна  – бібліотекар І категорії   Кошаринецької сільської бібліотеки .

Кош-01

Ветеран бібліотечної праці Собко Мотрона Іванівна.

Кош-03

Інформаційний куточок «На меридіанах часу».

Кош-07

Проведення літературно – музичного вечора до Дня незалежності «До України серцем прихилюсь».

Кош-06

Бездітна Галина Порфирівна – бібліотекар І категорії  Кошаринецькоїсільської бібліотеки на День незалежності України представляє вироби сільських майстринь

Юні читайлики на засіданні гуртка

Кош-04