Історія Лісниченської сільської бібліотеки

Адреса бібліотеки: Україна. 24 462  Вінницька область,

Бершадський район, с. Лісниче, вул. Перемоги, 1

Режим роботи: бібліотека працює з 8.00 – 17.15.

Обідня перерва 12.00 -13.00

Вихідні дні: середа.

Заснована бібліотека 1862 р. – публічна бібліотека при церковному приході.

Фонд бібліотеки:  11 331 прим. книг

Літературний  гурток для читачів – дітей молодшого шкільного віку «Пролісок». Мета: розширити уявлення про бібліотеку, значення книги в житті людини, сприяти  розвитку інтересу до книжок, виховувати любов та бережливе ставлення до книг, прагнення до знань.

Літературна студія «Дзвінкова криниця»для творчо обдарованих читачів – дітей середнього і старшого шкільного віку.

  Проектна діяльність: участь в конкурсі Міжнародного фонду «Відродження» «Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їх культурно – просвітницької  роботи з дітьми і молоддю».

 

Сторінки історії:

Датована згадка про село Лісниче відноситься до 1240 року. На території сучасного села існувало поселення трипільської культури. Пізніше в ХІІ  столітті   місто Копистирин. Цікаво те, що в слов’ян  населення було досить освічене. При розкопках та побудові Лісниченського сільського будинку культури в 1954 році було знайдено поселення з підземними ходами та мурами і так звані дерев’яні  абетки з випаленими буквами та герб і чаша міста Копистирина. Місто стояло на трьох горбах. Велася торгівля з греками по річці Яланець, яка впадає в Чорне море. Греки привозили крам на продаж слов’янам. Місто нараховувало понад 3 тисячі жителів і мало пристань, де велася жвава торгівля з греками.  Місто було обнесено кам’яним валом. У Копистирині існувала школа та при церкві своя бібліотека. Абетки свідчать про запровадження освіти.

В 1240 році Копистирин зазнає нападу монголо-татар. Спалене місто, зруйновані храм та пристань, розорені вулиці. Жителі до останнього боролися з поневолювачами. Частина їх вийшла підземними ходами в «Гайдамацький яр», звідти в Шаргородський район, де заснували нове поселення «Копистирин».  Зараз  в Шаргородському районі є село Копистирин, засноване нашими далекими пращурами.

Тільки в ХVІІ столітті тут поселився лісник, заснувавши село Лісниче, збудував каплицю, невелику церкву. Козаки розрубували ліс, будували житло, зводили школу, церкву, лікарню.

Перша датована згадка про існування бібліотеки при церковно-приходській школі, відносить нас до 1862 року. Саме церковні книги слов’янською мовою свідчать про існування  книжкового фонду, який зберігався у священика та місцевої знатті, так звані публічні бібліотеки при церковних приходах.

У 1817 році зведена церква в честь Покрови Пресвятої Богородиці. В ній була церковна бібліотека.

За сприяння місцевого пана Юревича у 1905 році існувала хата-читальня для малозабезпечених селян , яка нараховувала близько 40  книг.

У 1917 році село охопила Жовтнева революція.  Селяни вигнали пана Думчевського, володаря прилеглих земель.

В 1923 році партійною та комсомольською організаціями села була заснована хата –читальня, при якій працював ЛІКНЕП- гурток з  навчання селян грамоти. Першим бібліотекарем був Іван Деркач. Бібліотека поповнювалась новими книгами та брошурами. У 30-ті роки її фонд налічував понад 100 книг. Найбільше селяни читали  «Кобзар» Т. Шевченка, твори  Івана Франка, Лесі Українки. Селяни любили сходитись в бібліотеці.

Голодомор, політичні репресії теж внесли свої корективи в діяльність хати-читальні.  В 1932 -1934 рр. вона тимчасово була закрита.

В серпні 1941 року німці вступили на територію району. Сільські вчителі Зарічанська  Г.Г. та Зарічанська К. Н. бібліотечні книги переховували  від окупантів. Рознесли їх на зберігання по хатах жителів села. На території села діяла підпільна вчительська група, яка випускала та розклеювала листівки.

Після  визволення Бершадщини від фашистських загарбників вже 1 вересня 1944 року відкрилася 7-річна школа та сільська бібліотека.

З 1953 року завідує сільською бібліотекою Демінська Зінаїда Іванівна.  В цей час бібліотека знаходилася в сільській хаті по вулиці Леніна, поблизу школи.

В  1959-1964 рр. йде будівництво сільського будинку культури.

Сільський будинок культури відкрився в 1964 році. В ньому не знайшлося місця для бібліотеки. Тому з 1965 по 1972 рік йде прибудова до сільського БК приміщення сільської бібліотеки.

В 1972 році відкрито сільську бібліотеку в цьому приміщені. Більше 40 літ в ній працювала Краснощокова Ніна Герасимівна.

З 1993 – 1995 рр. в бібліотеці працювала Рудь Валентина Василівна.

В кінці грудня 1978 року  бібліотека була включена в склад Бершадської централізованої бібліотечної системи.

З прийняттям Закону про місцеве самоврядування, змінами в Бюджетному Кодексі України відбулась реорганізація Бершадської ЦБС.

З 2.01.2003 р. згідно рішення сесії районної ради  сільська бібліотека перейшла на утримання за кошти з бюджету сільської ради.

З 27.01.1995 року по даний час завідуючою бібліотекою працюю я, Зарічанська Лідія Іванівна. Закінчила бібліотечний факультет Київського національного університету культури і мистецтв України.

Член Національної спілки журналістів України, автор поетичних збірок «Україно – мій Подільський краю», «На крилах пісень», «Вірність, любов і краса»  виданих в 2003- 2011 рр. Лауреат літературно-мистецької премії ім. В. Думанського, член літературно-мистецького об’єднання «Вишиванка».

Бібліотека обслуговує  519 читачів, видає більше  13 000 книг.

Фонд бібліотеки нараховує 11 331примірників. За кошти з бюджету сільської ради передплачується  4 газети  «Бершадський край», «Вінниччина», «Голос України», «Сільські вісті» і журнал «Барвінок».

Для поповнення фонду бібліотеки серед читачів проводиться  акція «Подаруй бібліотеці нову книгу». За 2008 – 2013 роки в бібліотеку від читачів надійшло 100 книг.

Завдяки співпраці  з бібліотеками України книжковий фонд поповнився  цінними виданнями , які необхідні учням, студентам, вчителям. Це словники, довідники, художня література, навчальні посібники, підручники. У фонд сільської бібліотеки Національна бібліотека ім. В.І.Вернадського (генеральний директор Онищенко О.С.) передала 154 книги, бібліотека – філія №150 Печерського району м. Києва (директор Михеєва Н. Б.)- 33 книги, ОУНБ ім. К. А.Тімірязєва (директор Морозова Н.І.) – 34 книги.

Спонсорську допомогу  в поповненні книжкового фонду надають депутати Верховної ради України Заболотний Григорій Михайлович, обласної ради  – Олексій Петрович Порошенко.

В поповнені фонду новими книгами, виданні поетичних збірок допомагають: керівник Вінницького земляцтва в Києві Віталій Безносюк, поетеси Ніна Гнатюк, Ганна Чубач, заслужений журналіст України Петро Маніленко.

При бібліотеці діють для учнів 1-4 класів літературний гурток «Пролісок» та  для учнів 5 – 9 класів літературна студія «Дзвінкова криниця». Заняття гуртка і студії проводяться 2 рази на місяць на яких учні знайомляться з новинками літератури, читають свої творчі роботи – вірші, оповідання, нариси, новели. Я підтримую зв’язки з  редколегією журналу «Дніпро» і її редактором Миколою Луківом. На його сайт виставляються твори учасників літстудії. На сторінках газети «Бершадський край » друкували свої твори літстудійці Коваль Олена, Лютенко Богдан, Качанюк Таня, Зарічанська Олена.

На заняття літературної студії запрошувалися поет –гуморист Гарник Анатолій Григорович, самодіяльний композитор с. Джулинка Малаховецький Василь Лазарович. Літературно – мистецька студія «Дзвінкова криниця» підтримує зв’язки з літературно – мистецькою студією «Вишиванка» при районній газеті «Бершадський край». Її керівником  є заслужений журналіст України Федір Харитонович Шевчук.

Розкриваю для читачів фонди бібліотеки  на книжкових виставках «Мій рідний край, моя земля» , «Світ цікавих книг», «Допитливим , сміливим , винахідливим», «Нові книги».

Для учнів молодшого шкільного віку проводяться конкурси «З якої казки». Для учнів 5- 9 класів проводяться бібліотечні уроки «Як користуватись довідково – бібліографічним апаратом бібліотеки», літературні години «Мужності та слави», «Знай, люби, бережи», «Козацький дух, козацька воля , зове нас жити і працювати» і інші.

Найкращими партнерами бібліотеки при проведенні масових заходів є директор школи Корнелюк Л.О., завуч школи Власенко Л.А., вчителі української мови і літератури Кузьменко С.М., Чорна Г.І., Коваль М.Я., вчителі молодших класів Скалецька О.Я, Недобитко М.М., Коваль Л.М., Павліченко В.Ф.

Бібліотечна установа обслуговує працівників сільської ради, фельдшерсько – акушерського пункту, загальноосвітньої школи, дитячого садка «Ромашка», відділення зв’язку, місцевого  ПП «Валентина» і інших мешканців села.

Бібліотека села на сьогодні для його жителів є центром культурного проведення дозвілля і місцем інформації про світ книги.

Зарічанська Лідія Іванівна завідуюча Лісничанською сільською  бібліотекою .

Лісн-01

Учасники літературного гуртка «Паросток».

Лісн-02

«Зачиталася».

Лісн-04

   Фонд бібліотеки.