Історія Маньківської сільської бібліотеки

Адреса бібліотеки: Україна. 24 422  Вінницька область,

Бершадський район, с. Маньківка, вул. Шкільна, 24 в

Режим роботи: бібліотека працює з 10.00 – 17.00

Вихідний день:понеділок.

Заснована бібліотека 1940 році.

Фонд бібліотеки:  11 028 прим. книг

Літературний  гурток  для читачів – дітей різних вікових груп з неблагополучних сімей «Турбота».

Проектна діяльність: участь в конкурсі від програми «Бібліоміст»з модернізації публічних бібліотек шляхом обладнання їх комп’ютерною технікою.

Сторінки історії:

        Багато років гостинно зустрічає своїх відвідувачів сільська книгозбірня.      Перша згадка про створення бібліотеки в селі Маньківка сягає у 1940 рік.

Вона була розташована в приміщенні старої сільської ради. Фонд бібліотеки на той час складав понад 100 книг, брошур, газет, журналів. Користувалось цими книгами 20 читачів. Завідуючою бібліотеки була Ільчик Валентина. Перша інвентаризація бібліотечного фонду була проведена 1.10.1948 року. В ході інвентаризації   було виявлено 134 книги на суму 100 крб. 90 коп.

До 1955 року бібліотека знаходилась при сільській раді. В 1955 році був збудований клуб. В  двох кімнатах при клубі розмістилась сільська бібліотека. Організовувався збір книг у населення. За 1955 рік в  бібліотеку поступило 1005 книг. Бібліотека обслуговувала 203 читачі, їм було видано 718 примірників книг. Для читачів у той період проводились голосні читання, організовувались книжкові  виставки. За 1956 рік в бібліотеку поступило 1 928 книг.

В 1956 році в селі працювала бібліотека з книжковим фондом 2 933 книг. Обслуговувала бібліотека 501 читача, видано 5980 книг. За 1957 рік в бібліотеку надійшло 158 книг. Читачів було обслужено 505, їм було видано 8282 примірників книг.

У 1958 році на посаду завідуючої Маньківською сільською бібліотекою було призначено Сіренко Любов Павлівну. На той час фонд бібліотеки становив – 6 552 примірники. Зважаючи на велику територію села та значну кількість жителів, у 1970 році в бібліотеку дають ще одного бібліотекаря Савченко Лідію Тимофіївну. Першого жовтня 1974 року Сіренко Л.П. передає бібліотеку Мельник Ніні Макарівні. Ці дві жінки працювали не довго. В січні місяці 1975 року ідуть працювати за фахом в школу. З  І 2 лютого 1975 року в бібліотеці працює Шатайло (Сіренко) Лідія Тимофіївна. 30 липня 1976 року в бібліотеку приходить другий працівник, бібліотекар Кулик Ольга Василівна.

В грудні1978 року було створено  централізовану  бібліотечну систему, після чого сільські книгозбірні змінюють свій статус і стають бібліотеками-філіями Бершадської ЦБС. Естетично оформлені стенди, книжкові виставки в бібліотеці привертали увагу відвідувачів. Збільшувався книжковий фонд.

В 1980 році почали будувати новий будинок культури. Тимчасово приміщення бібліотеки і клубу  знаходилось на технічному комплексі. Бібліотека розміщувалася у двох кімнатах.

В 1984 році в селі Маньківка відкривається культурно-спортивний комплекс. В приміщенні якого в трьох просторих, світлих кімнатах  розміщується сільська бібліотека.

Фонд бібліотеки комплектується за рахунок бюджету колгоспу «12 – річчя Жовтня». Велику вдячність і низький уклін голові колгоспу Булці Борису Дементійовичу. Не було такого дня, щоб він не приходив у бібліотеку  та не цікавився її проблемами. За час його діяльності для бібліотеки було придбано книжкові стелажі, вітрини залу, столи, стільці, доріжки. Виділялися кошти і на  поповнення книжкового фонду.

Бібліотекарі були творчими працівниками та вмілими організаторами бібліотечної справи. Бібліотека та будинок культури проводили спільну роботу  з організаціі змістового дозвілля населення: проводили читацькі конференції, дитячі ранки, літературні вечори. Для поліпшення обслуговування населення за місцем праці відкривалися бібліотечні пункти видачі книг на молочно –товарних фермах, тракторних станах.

В 2001 році до послуг мешканців села бібліотека мала в наявності  книжковий фонд в кількості 14 848 примірників книг. Послугами бібліотеки користується 1000 читачів, їм видається більше 15000 примірників книг.

З січня 2002 року  бібліотека передана на утримання за кошти з бюджету сільської ради .

В 2008 році Шатайло Лідія Тимофіївна іде на заслужений відпочинок. Посаду завідуючої бібліотеки з 2008 року обіймає Ольга Василівна Кулик.

На 1.01.2013 року в бібліотеці нараховується 11 028прим. книг.         Фонд бібліотеки поповнюється за рахунок надходжень з обмінного фонду обласної бібліотеки ім. К.А. Тімірязєва, та проведення серед читачів щорічної акції «Подаруй бібліотеці нову книгу». Бібліотека за кошти бюджету сільської ради передплачує 11 назв періодичних видань. З них  4 видання  для дітей.

Бібліотека обслуговує 600 читачів і видає більше 11 000 тисяч книг за рік.

В селі народилася поетеса, публіцист, перекладач, член національної Спілки письменників України, лауреат літературних премій ім. Є. Маланюка, М. Коцюбинського, «Благовіст», авторка 9 поетичних збірок, двох книжок для дітей, фольклорного видання «Маньківське весілля» Наталка Іванівна Поклад. Матеріали про поетесу – землячку в бібліотеці зібрано на стенді «Земля батьків – земля моєї долі». До річниці її народження спільно зі школою для дітей проводяться літературні години, літературно – поетичні хвилинки.

При бібліотеці працює створена в 1985році кімната юного читача. В 2012 роціз місцевого бюджету виділено коштина  придбання книг для наймолодших читачів. В бібліотеці приділяється увага  читачам  – дітям   з неблагополучних сімей. Вони потребують особливої уваги, адже їм складно адаптуватись у суспільстві та в колі однолітків. Безболісно пройти процес соціалізації таким дітям допомагають соціальні працівники, педагоги, які мають на меті забезпечення повноцінного фізичного, морального й духовного розвитку своїх вихованців. У своїй роботі вони співпрацюють з бібліотекою. Екскурсії, ігри, та літературні читання – ось далеко не весь перелік заходів, які сьогодні бібліотека пропонує юним читачам. Крім того,  для цих дітей проводяться  невеличкі частування: чай, кава, печиво.

Основними напрямками діяльності бібліотеки є відродження духовності, поваги до історії й культури України, створення умов для творчого розвитку особистості, утвердження народних традицій та звичаїв.

Бібліотека і нині продовжує писати своїми добрими справами  свою історію.

Кулик Ольга Василівна   завідуюча Маньківською    сільською бібліотекою

М1

Учасники літературного ранку  «Шевченко для всіх поколінь».2013р.

М2

Екскурсія по бібліотеці читачів – дошкільників

М5

Кімната юного читача . 2013р.

М6

Куточок народознавства.

М7

Учасники літературного гуртка «Турбота» за переглядом літератури. 2013 р.

М9

Учасники занять обласної школи керівника директорів ЦБС під час відвідування Маньківської сільської бібліотеки. 2011р.

М10

Виставка – портрет з нагоди  відзначення ювілею поетеси, перекладача,члена національної Спілки письменників України, уродженки с. Маньківка Наталки Іванівни Поклад.