Історія Михайлівської сільської бібліотеки

Адреса бібліотеки: Україна.

24463 Вінницька область, Бершадський район, с. Михайлівка,

вул. Скалецького, 3.

Режим роботи: бібліотека працює  з 12: 00 – 17: 00 год.

Вихідний день: понеділок.

Заснована бібліотека: 1921 році.

Фонд бібліотеки: 12 965 прим.

При бібліотеці діє клуб «Краєзнавець»  для учнів  6-8 класів, який займається пошуковою краєзнавчою роботою.

Сторінки історії

 

Заснована Михайлівська сільська бібліотека  в 1921 році.

Більшість сільського населення в той час  було неписьменним,  щоб  прочитати  листа чи оформити документ потрібно було просити  священика  або вчителя.

До 1957 року  на  території на якій зараз розташована  Михайлівка  було  два окремих  села  –  Михайлівка  і Якубівка.

Після  встановлення  Радянської  влади  на  Бершадщині,  в селах  організовуються  (ЛІКНЕПи )  –  комітети  з організації  неписьменності,  відкриваються  хати-читальні. На початку  30- х років  минулого століття  були створені хати-читальні  в селах Михайлівка і Якубівка. Обов’язки  бібліотекаря виконували  активісти  на громадських засадах. Багато  наших  односельчан, які  оволоділи  грамотою, були читачами хати – читальні. Література, якою поповнювався  фонд, була переважно політичного  змісту  і художня.  За  словами  старожилів, люди  приходили  сюди щоб  почитати Шевченка, Франка, Руданського, які були тоді дуже популярними, а також дізнатися з газет  про  події  в країні  і світі.

В 1941 році чорним вихором  увірвалась  Велика Вітчизняна війна в мирне життя наших односельчан.

3 липня  1941 року   по березень 1944 року  наші села  було окуповано  румунами ,  які встановили в селах свій  жорстокий режим. Школу, лікарню було закрито, а  книги з бібліотеки спалено.

Після закінчення війни,  в кінці  сорокових років, в селах було  відновлено роботу  бібліотек. В селі Якубівка створено  сільську бібліотеку,  а в  Михайлівці – приклубну.

До 1955 року  в селі  Михайлівка обов’язки бібліотекаря виконувала Дунаєвська  Ганна за невелику плату. З 1955 року по 1961 рік, після закінчення культурно-освітнього училища, обов’язки бібліотекаря с. Михайлівка виконувала  Тодощенко -Шийко  Настасія Денисівна.

З 1952 року  на посаді  зав. бібліотекою села Якубівка була Рудик Ніна  Степанівна.

В 1954 році фонд Якубівської  сільської  бібліотеки  налічував 1 085 примірників книг і брошур. В 1954 році в селі Якубівка було побудовано новий  клуб і на 200 місць, в  якому  було розміщенно бібліотеку.  В селі Михайлівка бібліотека  в цей час знаходилась в пристосованому приміщенні.

В кінці 50 –х років  у державній політиці  відбулися зміни щодо адміністративного  устрою населених пунктів та колгоспного будівництва. В цей час  проводилося  укрупнених колгоспів  і населених пунктів.  В липні  1957р.  села Михайлівка і Якубівка  було об’єднано в одне село, яке  стало носити спільну назву Михайлівка.

В  1961 році приклубну бібліотеку було  приєднано до сільської бібліотеки. В цей час було введено  штатні посади бібліотекарів за державний кошт .

На посаду завідуючої бібліотекою призначено  Рудик  Ніну Степанівну, яка  виконувала свої обов’язки до 1969 року. В  цей час  фонд  бібліотеки  поповнюється  новими надходженнями  дитячої і художньої літератури.  Бібліотекар  стає  частим гостем серед трудівників  полів  і ферм.  В бібліотеці проводяться  різноманітні  форми масових  заходів  – книжкові виставки, бібліографічні огляди,  усні журнали, читацькі конференції.   В 1962 році  фонд Михайлівської  сільської бібліотеки  налічував  4 026 примірників книг.

В 1969 році  Ніну Степанівну  було призначено  головою сільської  Ради, яка виконувала  обов’язки  голови  до  1971 року.  На  місце зав. бібліотекою призначено  Шийко  Настасію Денисівну. З 1971 року  по 1975 рік  обов’язки зав. бібліотекою знову виконує Рудик Н.С.

В 1972 році в с. Михайлівна збудовано  новий будинок культури. В нове  просторе приміщення перейшла бібліотека.

З 1975 року  по даний час на посаді завідуючої бібліотекою Затолочна Галина Віталіївна.  В грудні 1978 році  бібліотека ввійшла в Бершадську централізовану бібліотечну систему. Швидкими темпами  поповнюється в цей час  фонд бібліотеки. Так, в 1979 році  фонд становив  12 865 примірників книг і брошур.  Бібліотека  отримала  5 стелажів, програвач, пилосос. За рахунок бюджету сільської  ради  та  радгоспу  «Михайлівський»  фонд  бібліотеки поповнюється новими  періодичними виданнями  ( від 25 до 30 назв). В цей  час  в бібліотеці створено  абетковий  і систематичний каталоги, фонд  бібліотеки  переведено на ББК.

Бібліотека бере  активну  участь в проведенні  різноманітних  масових заходів спільно зі  школою, будинком культури.

В середині 90-х  років,  в  зв’язку з дефіцитом коштів, приділяється  мало уваги бібліотекам  і клубам.

В 1996 році зав бібліотекою було переведено на  0,5  ставки посадового окладу, у 1998 р. на 0,25 ставки  посадового окладу. По сумісництву  завідуюча бібліотекою  виконувала ще й обов’язки  директора  будинку культури за 15 грн. на місяць, а пізніше за 10 грн. В цей час  в будинку культури  тричі  на тиждень  проводились дискотеки і двічі  демонструвалися фільми.

В січні 2002 року, в зв’язку  з внесенням  змін  в  бюджетний  кодекс та  децентралізацією бібліотечної мережі  району, Михайлівську  сільську бібліотеку  було передано  на утримання  за кошти з бюджету  сільської ради.

2003 рік  за  Указом Президента  України  проголошено Роком культури  в Україні.  Зав. бібліотекою  повернуто повну ставку  посадового окладу.

За 2003-2005р.р.  в бібліотеку надійшло за кошти державного  бюджету – 25 примірників  літератури,  а за  кошти  місцевого  –  9.

2006 рік   –  проголошено Роком  села в Україні. В зв’язку з цим  збільшилась  кількість  надходжень літератури в бібліотеку. За  6 місяців 2006 року бібліотека отримала 75 примірників книг  на суму  861 грн.

В даний час завідуюча бібліотекою  працює на  0,75 ставки посадового окладу.  Спільно   з будинком  культури, школою,  дитсадком проводяться  різноманітні творчі акції:  ігри, конкурси, вікторини, книжкові виставки, перегляди, літературні вечори.

На 1.01. 2013 року фонд  бібліотеки  становив 12 965 примірників книг і брошур. Обслуговується  більше 380 читачів, видається біля 8 000 книг.

При бібліотеці діє для учнів  6-8 класів клуб «Краєзнавець» , який займається пошуковою краєзнавчою роботою.

Вже стало традицією кожного року в  листопаді місяці проводити в селі вечори – пам’яті  славного земляка   Родіона Андрійовича Скалецького    –  композитора, фольклориста, педагога, в яких бібліотека приймає активну участь.

В 2011 році зі школа,  будинок культури, бібліотека провели вечір – зустріч  «Політ крилатої душі» з відомою поетесою, уродженкою села Марією Сергіївною Ясаковою.

В цьому ж році в бібліотеці  відбулася презентація книги «Мелодії душі» ,  автором  якої є  поет – односельчанин, член Національної спілки журналістів Микола Сергійович Рудик.

В 2012 році  виповнилося 95 років з  дня народження Героя Радянського Союзу уродженця села Михайлівка   – Лещенка Петра Лук’яновича. До цієї дати в бібліотеці  було проведено годину – пам’яті «Між життям і безсмертям  мости».

В жовтні 2012 року в Михайлівській ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Р.А. Скалецького відбулася презентація книги  місцевого краєзнавця, вчителя Бершадської школи №1Погончика Г.О. «Село в краю Бершадськім». Це розповідь про минуле і сучасне сіл Михайлівки і Романівки.  В підготовці до виходу цієї книги взяла участь бібліотека.  За дорученням автора цієї книги було зібрано матеріали і світлини про знаних жителів села.

Є в бібліотеці збірки поезій Лідії Іванівни Зарічанської »  поетеси, уродженки села , лауреата літературно-мистецької премії ім. В. Думанського, члена Національної спілки журналістів України виданих  в 2003- 2011 рр., «Україно – мій Подільський краю» ,«На крилах пісень»,«Вірність, любов і краса.

В бібліотеці приділяється значна увага екологічному вихованню учнів 1-9 класів і дошкільників. Протягом 2012 року  було проведено масові  заходи: екологічний турнір  «Будь природі другом», конкурс «Хоровод літніх квітів»,  екологічну гру  « Маленьким друзям про великі таємниці природи».

Бібліотека намагається бути інформаційним центром громади і початковим пунктом пошуку  інформації про місцеві новини, навчання, роботу, тощо.

 

Затолочна Галина Василівна   завідуюча Михайлівською  сільською бібліотекою

Мих-01

Завідуюча Михайлівською сільською бібліотекою Затолочна Галина Віталіївна. 2013 р.

Мих-02

Діти літнього пришкільного табору відпочинку на екскурсії у бібліотеці.  2013 р.

Мих-03

Самодіяльний поет з с. Михайлівка Микола Сергійович Рудик з онучкою Веронікою. 2012 р.