Історія Ставківської сільської бібліотеки

Ставківська сільська бібліотека.

Адреса бібліотеки:  24 452 Вінницька область, Бершадський район, с. Ставки

вул. Центральна, 50.

Режим роботи: Бібліотека працює щоденно 12.00 до 18.15 год.

Вихідні дні: неділя-понеділок.

Заснована бібліотека  в 1947 році в приміщенні місцевої школи.

Клуби, об’єднання, гуртки:   літературне об’єднання «Загадана зустріч» для учнів 1-4 класів. Мета: виховувати любов до рідного слова, народної мудрості,  природи,  народних традицій. Навчити сприймати поетичні образи, відчувати силу художнього слова, виховувати любов до Батьківщини, вміння слухати та розуміти прочитане. Виховувати в ігровій формі любов до читання, бережливого ставлення до книги, праці,  друзів, повагу до старших.

Сторінки історії:

За спогадами жителів села першу бібліотеку було організовано у 1947 році в приміщенні місцевої школи. Завідувала бібліотекою Осипчук Галина Калістратівна. З часом кількість фонду і читачів в бібліотеці зростала. Нараховувалось читачів в 1952 р-127, в 1957 р.- 600, в 1963 – 869. Зростала  також і кількість книг у бібліотеці: в 1952р.-1500, 1957 р.- 4500,1963 р. – 7500,  в 1995 р. – 15 000.

Пізніше із школи бібліотеку перемістили у приміщення колгоспної контори. В ній працювала Таужнянська Антоніна Никифорівна. Пізніше  працювали Таужнянська Ольга Дмитрівна, Павліченко Олена Василівна, Маршук Надія Андріївна.

У січні 1975 році в було відкрито новий будинок культури. В ньому для бібліотеки на другому поверсі виділили 2 кімнати.

В кінці грудня 1978 року  бібліотека  ввійшла в склад Бершадської  централізованої бібліотечної системи. Книгозбірня змінила  свій статус і стала бібліотекою – філією.

З 1980 року і до нині завідує бібліотекою Таужнянська Надія Василівна. Заочно закінчила в 1986 році Уманське педагогічне училище.

З другого січня 2002 року відбулась децентралізація бібліотечної мережі району і бібліотека перейшла на утримання за кошти бюджету сільської ради.

Понад 20 років при бібліотеці працює читацьке об’єднання «Загадана зустріч» для читачів – дітей молодшого шкільного віку.

Враховуючи накопичений творчий досвід бібліотеки з організації дозвілля дітей  районною бібліотекою в 1995 році для працівників сільських бібліотек на базі бібліотеки відбувся семінар – практикум «Гра , як засіб залучення до бібліотеки дітей і читання».

Програма занять читацького об’єднання «Загадана зустріч» виходить з побажання самих читачів. З допомогою завідуючої діти розробляють теми літературних заходів які проходять у вигляді ігор – змагань  в кілька турів по типу «Поле чудес» і «Щасливий випадок». І школярі і завідуюча створили в бібліотеці власними зусиллями умови для гри в лото, шашки, шахи, розгадування кросвордів. Кожна дитина , завітавши в бібліотеку, крім книг може вибрати також заняття для виявлення своїх здібностей, адже тут працює постійно діюча виставка дитячих виробів.

Є в бібліотеці  куточок для дошкільників і учнів молодшого шкільного віку з дитячими іграшками.

В бібліотеці часто організовуються зустрічі з талановитими людьми села: місцевою поетесою Катериною Андронік. В 1995 році вийшла збірка її поезій «Калина над Бугом». Проводяться виставки творчих робіт місцевого художника Ковальчука Івана Микитовича, фотолюбителя Пастуха Василя

Вікентійовича, майстрині – вишивальниці  Стриженюк Ніни Володимирівни, майстра різьби по дереву Таужнянського Володимира Васильовича.

Дедалі актуальнішою і більш потрібною стає зараз співпраця сім’ї і бібліотеки . Бібліотека намагається визначити шляхи взаємодії, форми роботи з батьківською громадою, ставлячи перед собою завдання розкриття творчого потенціалу батьків, вдосконалення сімейного виховання. Сімейному вихованню сприяє, зокрема, щорічне проведення циклів заходів до Дня матері, Міжнародного жіночого дня, Міжнародного дня сім’ї . Проводяться крім цього і свята родин. «Домашнє вогнище, родина, оселя наша і сім’я», «З родини йде життя людини» – під такими  назвами пройшли свята родин Демидюків, Таужнянських, Полонських. На родинному святі Полонських  були присутні 147 членів родини.

На цих святах відбуваються виставки – презентації виставок сімейних робіт « Що уміють в моїй родині», виставки дитячих робіт «Мене навчили руки батька й неньки», книжкові виставки, родинне дерево з світлин сім’ї.

Найактивнішою читаючою родиною є родина Демидюків. В даний час вона нараховує 47 осіб. Всі вони діти, батьки, бабусі, дідусі приймають активну участь у бібліотечних заходах.

Партнерами бібліотеки  є дитячий садочок «Малятко» – вихователі Сич Наталя Леонідівна і Дмитришина Марія Василівна, будинок культури – директор Синявський  Михайло Анатолійович, художній керівник  Максимов Микола Миколайович,загальноосвітня школа – директор Данилець Анатолій Григорович, вчителі  – Вовнянко Ганна Василівна, Пилипишина Катерина Олексіївна, Маршук Світлана Володимирівна, сільський голова Запорощук Микола Анатолійович.

Гарні відгуки  знайшли організовані до Міжнародного дня людей похилого віку і Дня працівників освіти свято для вчителів – пенсіонерів «Вклоніться учительській долі і шану їй крізь роки пронесіть» і  літературно – музичні вечори «Незабутня зустріч з юністю» для випускників школи минулих років, які традиційно проводяться один раз на два роки.

Місцеві підприємці: Цюпа Ігор Федорович, Колесник Юрій Миколайович, Кольченко Оксана Павлівна, Крестянішина Тетяна Миколаївна, Катеринчук Людмила Григорівна є читачами бібліотеки і допомагають у придбанні нових книг, передплаті газет і журналів, призів при проведенні літературно – розважальних заходів в бібліотеці.

Сільську бібліотеку відвідують біля  450 читачів, книг видається  більше 8 тисяч, середнє відвідування одного читача в рік 5 раз.Фонд  нараховує  9 573книги. Бібліотека за кошти  з бюджету сільської ради передплачує 8 назв газет і журналів. З них 6 назв для дітей різних вікових категорій.

Соціальне становище користувачів бібліотеки дуже різне: службовці, пенсіонери і домогосподарки, безробітні, учні школи, студенти, педагоги, вихователі, медичні працівники.

           В подарунок від підприємця М.П. Андроника бібліотека отримала комп’ютер. Через  недостатнє  фінансування галузі  бібліотека не підключена до мережі – Інтернет.

Бібліотека завжди  дає можливість кожній людині задовольняти пізнавальні та естетичні потреби через читання книг, адже книга не зважаючи на розповсюдження радіо, телебачення, послуг мережі Інтернет залишається найкращою формою духовної діяльності.

 

Таужнянська Надія Василівна – завідуюча Ставківською сільською бібліотекою .                                  01

Учасники свята для вчителів – пенсіонерів «Вклоніться учительській долі і шану їй крізь роки пронесіть»  зліва направо 1 ряд Таужнянський В. В., Гомонюк М.О., Гомонюк М.О.,  2 ряд Матієнко Т.І.,Ткаченко Г.Ф., Теслюк Л.О., Баранець О. Й., Ткаченко В.І.

02

03

04

05

06

Розважально – пізнавальні ігри для дітей в бібліотеці.

07

Куточок народознавства