Історія Велико – Киріївської сільської бібліотеки

Адреса бібліотеки: Україна. 24 432 Вінницька область,

Бершадський район, с. Велика Киріївка, вул. Шевченка,12.

Режим роботи: бібліотека працює з 10.00 – 17.00 год.

Обідня перерва . Вихідний день: понеділок.

Заснована бібліотека в 1928  році як хата – читальня.

Фонд бібліотеки:  12 481прим. книг

Клуби, об’єднання, гуртки: при  бібліотеці діє для учнів молодшого і середнього шкільного віку гурток «Чарівний клубочок».

Проектна діяльність: участь в конкурсі Міжнародного фонду «Відродження» «Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їх культурно – просвітницької  роботи з дітьми і молоддю».

 

Сторінки історії:    

 

Історія бібліотеки в селі розпочалася в далекому  1928році, коли була створена перша хата – читальня. В ті часи село ділилося на „десятки ”. В цей час в селі було організовано масову кампанію по ліквідації неписьменності (ЛІКНЕП ). На кожній хаті – десятці діяли гуртки як для дорослих  так і для дітей з ліквідації неписьменності. Міг накладатися навіть штраф , або відбувався громадський суд над тими  хто не бажав вчитися грамоті. Але  також була одна велика хата (сільбуд) куди сходилися вечорами люди. Туди приходив вчитель  і проводилось навчання, політбесіди, голосні колективні читання, лекції. В цій хаті знаходився невеликий фонд літератури, що включав книги з питань міжнародного становища, агротехніки , підняття культурного обробітку землі, як практично поставити роботу кооперативів, вирощування сільськогосподарських культур, художні твори письменників – класиків. Грубка опалювалась очеретом, хмизом. Гасник був єдиним освітленням. З меблів був один стіл та ослони.

При  хаті – читальні в1930 році в селі було організовано гурток політосвіти в якому навчалися комуністи та комсомольці. Навчання в гуртку політосвіти вів Лептах Едуард Васильович, за професією шахтар –донбасівець, який взимку 1928 року прибув в село для зміцнення радянської влади на селі.

В повоєнні роки разом з відбудовою зруйнованого господарства в селі дбали і про сферу культури. Як видно із розповідей старожилів, приклубну бібліотеку в селі відкрито в 1949 році згідно рішення виконкому сільської ради. За відомостями старожилів, книги зносили односельці. Ці книги вціліли після бурхливих  подій Великої Вітчизняної війни, а самі жителі села були першими читачами бібліотеки. Багато було зібрано дитячої літератури, що дало змогу обслуговувати учнів місцевої  школи.

Очолював сільську бібліотеку Гріщенко Іларіон Матвійович до вересня 1989 року. Під час Великої Вітчизняної війни був льотчиком -винищувачем. Мав державні нагороди. Після важкого поранення носив протези на обох ногах, ходив, спираючись на паличку. За часи його роботи книгозбірні  було присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи».

Кошти на придбання літератури виділяв колгосп , за них закуплялася  література в книжковому магазині. В бібліотеці оформлялися книжкові виставки, стенди з найкращими передовиками господарства: трактористами, комбайнерами,  доярками, свинарками. На той час комплектування фонду бібліотеки відбувалось через бібколектор. Бібліотекарі замовляли книги за тематичними планами видавництв, а потім їх одержували через поштові відділення. Надходження були універсального характеру : суспільно – політична, виробнича, довідкова  та художня література.

На свинофермі, молоко-товарній фермі, тракторних бригадах були створені пересувки. Обмін літератури на них проводився за визначеним розпорядком роботи. На той час широко практикувались книгоношення.

7листопада 1965 року було урочисто відкрито новий двоповерховий будинок культури в якому розмістилася бібліотека на 2 поверсі. Бібліотека перейшла в спеціально відведені кімнати, де перебуває і до нині. Фонд бібліотеки складав 14 тисяч примірників книг. В 1974 році при бібліотеці створюється кімната юного читача.

При будинку культури працювали гуртки художньої самодіяльності, сільський хор ветеранів війни і праці, одним з учасників якого був і завідуючий сільською бібліотекою Гріщенко Іларіон Матвійович. Одночасно з ним працювала бібліотекарем Загоруйко Віра Миронівна.

В грудні1978 року бібліотеки району було централізовано в єдину систему із єдиним фінансовим і методичним забезпеченням. Великокиріївська сільська бібліотека стала однією з філій централізованої бібліотечної системи.

Довелося пережити  бібліотеці складні часи – це  децентралізація бібліотечної мережі з 2.01 2002 р. року, що негативно вплинуло на стан поповнення книжкового фонду бібліотеки та фінансове забезпечення. Відобразились на роботі сільської бібліотеки і економічна криза уже незалежної України: бібліотека була переведена на неповний робочий день. Не виділялися кошти на її ремонт, на поповнення книжкового фонду. Треба було думати, як знову підняти її імідж серед населення.

З 8 вересня 1989 року бібліотекою завідує Медзаковська Надія Сергіївна.

Зараз бібліотека – це  і освітній заклад, і культурний, і інформаційний центр.

Довідково – бібліографічний апарат бібліотеки складається  з абеткового каталогу, систематичних каталогів для дорослих і учнів 1-9 класів, систематичної і краєзнавчої картотек.

В бібліотеці вже кілька років проходить акція «Подаруй  бібліотеці  нову книгу». Передплачується 5 назв періодичних видань за кошти з бюджету сільської ради.

Краєзнавство – на одному з чільних місць у роботі бібліотеки. Бібліотека вивчає історію рідного села, популяризує краєзнавчу літературу. Забезпечує користувачів інформацією щодо діяльності місцевих органів влади та самоврядування, економічного стану району, соціальних та правових проблем, сприяє відродженню духовності, культури, традицій українського народу.

В бібліотеці розкрито книжковий фонд для вільного доступу користувачі. Як дорослих так і для дітей, проводяться масові заходи з популяризації літератури. Бібліотека співпрацює з Будинком культури, школою, сільською Радою.

Книжковий фонд бібліотеки сьогодні налічує 12 481 примірників книг. Бібліотека  обслуговує 500 користувачів, видає їм з фондів близько 10 000 примірників книг. До неї йдуть за порадою, цікавою книгою, просто поспілкуватися, відпочити серед книг. Послугами бібліотеки користуються  молодь, діти, студенти, ветерани війни і праці, пенсіонери,службовці.

Підвищеною увагою бібліотекаря користуються наймолодші відвідувачі книгозбірні. До них особливий підхід. Щоб краще розкрити ту чи іншу тему, використовуються ігрові форми популяризації літератури. Світ гри близький і доступний кожній дитині. З елементами гри проводяться бібліотечні екскурсії для ознайомлення з книгозбірнею. Розвитку творчих здібностей у юних читачів сприяли театралізовані вистави «Пригоди української книжки». Проводяться голосні читання казок для дошкільників в дитячому садку. Такі заходи  вносять помітну різноманітність в життя маленьких відвідувачів, створюють додаткові умови для розвитку фантазії, таланту дітей, збагачують їх внутрішній світ.

Для організації дозвілля дітей , при бібліотеці діє для учнів молодшого і середнього шкільного віку читацький гурток «Чарівний клубочок». Гурток створений з метоюнавчання різним технікам в’язання гачком та спицями іграшок.

Експозиції книг, нових журналів, творчості читачів, виставки-вернісажі пропонують читачам видання різноманітної тематики. Бібліотека особливу увагу приділяє соціально незахищеним верствам населення, ветеранам війни, одиноким громадянам. Важливим у роботі бібліотеки є формування позитивного ставлення до таких людей. Хоча бібліотека не може задовольнити їхні матеріальні потреби, проте вчасно донесена цікава книга, журнал чи газета, організована зустріч чи запрошення на святковий вечір, або просто добре слово допомагають людям забути життєві негаразди і відчути себе потрібними. Обслуговування цієї категорії користувачів допомагає таким людям перебороти почуття самотності.

В роботі з читачами використовуються наступні форми роботи:

– книжково-ілюстративні виставки: «В наших серцях Україна як святиня

вічна», «Споживчі знання у кожну родину», «Весна визволення на Бершадщині», «Здоров’я – безцінний дар природи, як зберегти його?», «Вибір професії – крок у доросле життя»;

-літературно-музичні ранки, вечори  «Осінь життя має бути сонячною», «Всьому початок є любов», «Із пісні встає Україна моя», «Незрівнянний світ народної пісні»;
-літературні години: «Таємниці планети фантастики та пригод», « Країна мрій та фантастики», «І знову класика з полиць іде до нас».

Здійснюється індивідуальне інформування читачів щодо змін у пенсійній системі, пільговому забезпеченні населення, соціально-законодавчих документах.

Бібліотека намагається сприяти зростанню свого престижу, доброзичливим відношенням до мешканців територіальної громади, створенням  для них інформаційного та інтелектуального середовища, яке має бути в бібліотеці.

 

Горбенко Надія Сергіївна

Завідуюча Великокиріївською

сільською бібліотекою.

0В-Киріївка1

Роботи майстрині – вишивальниці Гарник Марії  Іванівни.

В-киріївка02

Роботи майстрині – вишивальниці Орлик Тамари Василівни.

В-кирії03

Година дозвілля в бібліотеці.

В-кирії04

Учасники літературно – музичного ранку „ Із пісні встає Україна моя “.

В-киріївка05

Голосне літературне читання в дитячому садочку проводить зав. бібліотекою Медзаківська Н.С.

В-Киріївка06

Кімната юного читача.

В-кир08

Зав. бібліотекою Медзаківська Н.С. під час святкування Дня села біля виставки самодіяльних майстрів .