Історія Війтівської сільської бібліотеки

Адреса  бібліотеки: 24412 Україна. Вінницька обл. , Бершадський  район, с. Війтівка, вул. Леніна , 50

Режим роботи:бібліотека  працює з 8.30 год. до 17.15 год.

Обідня перерва з 12.00 год. до 12.30 год. Вихідні дні : неділя, понеділок. Останній день місяця – санітарний.

        Заснована  бібліотека: 1903 р., як народна читальня.

Фонд:  7 203 примірники.

 Клуби,об’єднання, гуртки:літературні гуртки «Друзі  бібліотеки» для учнів 2 – 4 кл., і «Дзвіночки» для дошкільників.

         Проектна діяльність:взяла участь в конкурсі Міжнародного фонду      «Відродження». «Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їх культурно – просвітницької роботи з дітьми та молоддю».

Сторінки історії

       В церковному приході с. Війтівка в 1903 – 1913 роках  діяла народна читальня.

Весною 1920 року після завершення громадянської війни і встановлення радянської влади  в селі Війтівка відкрилась хата – читальня. Сюди, у просту селянську хату сходились молоді  й літні  люди, щоб почитати газети або ж почути, що у них пишуть. Щовечора тут збиралось багато молоді. Хата – читальня стала центром культурно – масової роботи на селі, допомагала ліквідувати неграмотність серед населення. В ній  проводились голосні читання, бесіди, лекції на актуальні теми.

В післявоєнний період бібліотека відновила свою діяльність в 1948 році. Бібліотечний фонд створювався за рахунок пожертвувань читачів i мешканців села. Бібліотека діяла при сільському клубі. Читачів обслуговував працівник сільського клубу.

Kpiм  приклубної  бібліотеки в селі діяла ще колгоспна бібліотека.

В 1954 році бібліотека перейшла на утримання за кошти з державного бюджету. На кінець 1954 року бібліотеку відвідали 803 читачі. Працювала в ній бібліотекарем Клебанська Ганна Романівна, освіта середня бібліотечна, 1926 року народження.

Фонд бібліотеки на 1.01.1954р. становив 2 860 примірників  книг. Книги надходили з Вінницького бібліотечного колектора.

Основними формами популяризації літератури на той час були бібліотечні плакати, колективні обговорення книг, стінгазети, календарі трудової слави на бібліотечних пунктах в період весняно – посівних i збиральних робіт, на тваринницьких фермах, тракторних будках. Допомагав бібліотеці сільський актив.

В 1958 році в бібліотеці створюється систематичний i абетковий каталоги.

В 1960 році в бібліотеці  розпочалась робота по організації відкритого доступу до книжкових фондів. 3 бібліотечного фонду вилучались неактуальні  i зношені видання.

В кінці грудня 1978 року Війтівська сільська бібліотека ввійшла в склад Бершадської централізованої бібліотечної системи. В цей час штат бібліотеки складався з 2 одиниць – завідуючої  бібліотекою Криворуки Ольги Євдокимівни i бібліотекаря – Юрченко Настасії Софронівни. Бібліотека в  період входження в ЦБС оновила свою матеріально – технічну базу. Забезпечувалась за кошти з державного бюджету в достатній кількості книгами, газетами, журналами.

У другій половині 80- х років ХХ ст. бібліотека, в зв’язку з оголошеним в країні курсом на перебудову, розпочинає пропаганду раніше закритих від суспільства тем: про культ особи Сталіна, голодомор 1932 – 1933, 1947 років, політичні репресії.

Друга половина 90 років ХХ ст. позначилась соціально – економічною  кризою в Україні. Вона негативно позначилась на роботі бібліотеки. Скорочується штатна одиниця бібліотекаря. Завідуюча бібліотекою в 1997 – 2004роках працює на 0,75 ставки посадового окладу. Але навіть у період відпусток за власний рахунок бібліотека виділяла дні для обслуговування читачів.

В умовах дефіциту нових надходжень літератури  Війтівська бібліотека стає учасником районної  акції «Подаруй бібліотеці книгу», ініціатором акції «Подаруй бібліотеці прочитаний журнал».

Paніше  бібліотека  знаходилась у маленькому приміщенні, а з часом  за сприяння  колишнього голови агрофірми «Війтівська» Гончарука О.Т., сільську бібліотеку перевели у велику простору кімнату  сільського будинку культури. У бібліотеці  деякий час працювала Маршук Юлія Микитівна,на даний час -бібліограф-краєзнавець у районній бібліотеці. Понад 30 років очолювала сільську книгозбірню Криворука Ольга  Євдокимівна. В бібліотеці постійно проходили тематичні вечори: «Чудеса без чудес», «Нашому роду нема переводу», ігри-мандрівки «По країні народних скарбів»,літературні конкурси «Тараса невмируще слово», зустрічі з цікавими людьми.

Війтівська сільська бібліотека за популяризацію книги серед населення  неодноразово нагороджувалась грамотами управління культури та туризму Вінницької обласної адміністрації, районного  відділу культури і туризму Бершадської районної адміністрації, Війтівською сільською радою.

3 прийняттям Закону про місцеве самоврядування, змінами в Бюджетному Кодексі України відбулась реорганізація Бершадської         ЦБС. 3 2.01. 2002 р. згідно рішення сесії районної         ради сільські  бібліотеки, в т.ч. i Війтівська сільська бібліотека, перейшли на утримання за кошти з бюджету сільської  ради. Перед бібліотекою постало завдання – налагодити співпрацю з органами  місцевої  влади.

В 2004 році бібліотека з метою забезпечення населення місцевої  громади інформацією про діяльність владних структур створює центр регіональної  інформації «Бібліотека. Влада. Інформація». Бібліотека бере участь в засіданнях сесії  сільської  ради. Це дає їй можливість співпрацювати спільно з сільською радою, школою, фельдшерсько – акушерським пунктом, будинком культури у виконанні програм, зокрема в галузі культури «Програма поповнення бібліотечних фондів на 2003 – 2005 – 2010 роки», «Програмі розвитку краєзнавства до 2010 року», районній  програмі  земельної   реформи, комплексній  екологічній  програмі, програмі правової  освіти населення.

В 2006 році Війтівська сільська бібліотека взяла участь в огляді – конкурсі сільських бібліотек присвяченому 15-й річниці незалежност1і  України  і зайняла 2 місце. В нагороду отримала комплект літератури на суму 300 грн. Це був найкращий подарунок для читачів Війтівської сільської  бiблioтeки.

З  2010 р. бібліотекарем працює Грабова Олена Василівна. Маю повну вищу педагогічну освіту. В 2013 році з відзнакою закінчила Тульчинське училище культури. Деякий час бібліотекарем працювала Нагірняк Катерина Анатоліївна.

Фонд бібліотеки на1.01 2013 року налічує 7 203 книг та періодичних видань. Сільська бібліотека обслуговує 830 користувачів, книговидача – 18 526.  За  кошти  бюджету  сільської  ради  (сільський  голова  Замкова Марія Василівна),  бібліотека  отримує  23  назви  газет  та  журналів. Протягом  2012  року  завдяки  акції  «Подаруй  бібліотеці  нову книгу»  книжковий  фонд  бібліотеки  поповнився  на 79 примірників книг.

В бібліотеці до відзначення державних свят: дня Соборності, дня Перемоги, дня Конституції України, дня Незалежності України  – постійно організовуються виставки-калейдоскопи, виставки – привітання,виставки-поради, вистави – спогади. Проводяться літературно-музичні хвилинки до дня вшанування пам’яті Т.Г.Шевченка «У вінок Кобзаря ми вплітаємо майбутнє», до вшанування пам’яті українського композитора – земляка Р.Скалецького, бесіди-діалоги, круглі столи «СНІД- найсерйозніший виклик людству», «Старших за себе поважай – малюків не ображай», бібліотечні уроки «Про книгу і бібліотеку», «Твої помічники у виборі книг»), години пам’яті «Чорна сповідь моєї Вітчизни», «Дзвенять на грудях ордени». До вшанування пам’яті письменників та поетів проводяться літературні години, літературні читання.

Жодні урочистості в будинку культури не обходиться без виставок виробів майстрів села, організатором яких є бібліотекар сільської бібліотеки . Неодноразово представляли вишиті ікони Шубович Любов Максимівна, вишиті рушники, скатерки,наволочки – Арсенюк  Катерина Андріївна, Телятникова Ганна Прокопівна, Гуменна Марія Андріївна, Каратнюк Галина Вікторівна, Романишина  Марія Іванівна, вишиті серветки – Шевчук  Оксана Петрівна, ікони вишиті з бісеру – Самборська Валентина  Петрівна, вазони, виготовлені з бісеру – Пудь Володимир Петрович та творчі проекти у техніці «квілінг», «паперопластика», вишивки, вироби із солоного тіста, «флористика», живописні роботи на папері і грампластинках учасників гуртка «Фантазери» Війтівської ЗОШ, керівником якого є  Шевчук Віра Іванівна.

На святі з відзначення Міжнародного жіночого дня цього року вперше своїми  вишитими картинами, іконами та виробами з бісеру дивували односельчан молоді майстрині села: Баюра Настасія Дмитрівна і Трач Ніна Борисівна.

Про талановитих, яскравих і щирих людей, які проживають в селі складено бібліографічний список літератури  «Квітне талантами Війтівка».

Бібліотекар Грабова О.В. бере участь в художній самодіяльності.

Кожного року до дня Перемоги в бібліотеці організовуємо,  за підтримки голови сільської ради Замкової Марії Василівни, разом з шкільним бібліотекарем Крикун Олександрою Григорівною зустрічі учнів школи з ветеранами Великої Вітчизняної війни: Каратнюком Іваном Ісаковичем, Ноянчуком Андрієм Семеновичем, Хмаруком Петром Васильовичем, Красиленком Олексієм Йосиповичем. Не обходиться на святі й без згадки про Героя Радянського Союзу М.Я. Кузьмінова, який брав участь у визвольних боях весною 1944 року, що точилися під Війтівкою. Потім він напише про це в книзі спогадів «О боях – пожарищах, о друзьях товарищах». «Вранці ми посилили нас­туп на ворога. Один із місце­вих жителів провів роту ав­томатників з командиром Машкіним в обхід села, вона ударила по ворожій обороні з флангу і разом із сусідом зліва увірвалися у Війтівку, в селі закипів жорстокий бій. Ми билися уже в центрі, ко­ли начальник артилерії пол­ку капітан Личман доповів мені, що із Бершаді рухаєть­ся до батальйону піхоти про­тивника, очевидно, підкріп­лення війтівському гарнізо­ну. Я наказав відкрити во­гонь із всіх вогневих артиле­рійських точок. Частина нім­ців кинулася в ліс, а решта повернули назад. Приблизно до 12 години 14 березня село було звільнено від фа­шистів…»

Для учнів 2-4 класів в бібліотеці працює гурток «Друзі бібліотеки».                 З ними проводяться конкурси казок «Ходить казка з мудрими очима», конкурси малюнків «Світ очима дітей», вікторини «Повітря, сонце і травиця в лузі – ось найкращі наші друзі», огляди книжкових новинок, перегляди періодичних видань,ігри, бібліотечні уроки.

Для дошкільнят працює гурток «Дзвіночки». Дітям подобається слухати і розповідати казки,вірші,загадки. Вони беруть участь в конкурсах  виробів з пластиліну, паперу. Для них проводяться екскурсії в бібліотеку,бібліотечні уроки – вистави «Незнайко в бібліотеці», «Пригоди української книжечки», «Книжечка шукає друзів».

Влітку діє клуб літнього читання «Літо книга = друзі». До уваги читачів були проведені  перегляди книг сучасних авторів на тему: «Відпочиваю з книгою», огляди періодичних видань для дітей  «Малятко», «Барвінок», «Пізнайко», «БЕМС», «Казковий вечір», «Дивосвіт», «Колосок», «Однокласник», «Задавака». Відбулися конкурсна програма «Найкращий період життя – дитинство», години пам’яті  «Тих днів слава не померкне», бесіда-діалог «Звичаї та обряди подолян», бібліотечні уроки «Каталоги, картотеки – твої помічники у виборі книг» , «Словники – твої друзі», « Що в імені твоєму», «Структура книги», «Необхідні інструменти для лікування книг».

Сьогодні Війтівська бібліотека – це країна знань, де можна поринути в далеке минуле і зосередитися в сучасному світі. Тут можна познайомитися з науково – популярними  виданнями, отримати насолоду від прочитаних художніх творів. В ній завжди людно. І головне, що користувачі отримують змістовні відповіді на численні запитання. Вони мають можливість через бібліотеку познайомитися із творчими людьми села, які вміють писати, малювати, вишивати та виготовляти різні вироби своїми умілими руками. Таким і є  цей чарівний куточок села – бібліотека.

 

                           Грабова Олена Василівна

                           – бібліотекар Війтівської

сільської бібліотеки

Війтівка-2

Учасники гуртка  “Друзі бібліотеки” на конкурсі казок “Відчиняє двері казка”.

 

Війтівка-3 Літературно – музична композиція до 199-ї річниці від дня народження Т.Г.Шевченка ( учні 5-А кл., класний керівник Гаджієва А.С. та бібліотекар Грабова О.В.)

Війтівка-5

Роботи учасників гуртка “Фантазери” Війтівської ЗОШ, керівник     Шевчук Віра Іванівна.

Війтівка-6

Учасники гуртка “Друзі бібліотеки”, які перемогли у конкурсі малюнків “Світ очима дітей”(Колісник Тетяна, Чернега Катерина, Дяк Марія, Хмарук Інна, Петришина Інна, Каратнюк Діана).

Війтівка-07

Конкурсна програма до Міжнародного дня захисту дітей з учасниками гуртка “Друзі бібліотеки”.

Війтівка10 Година здоров’я  у 7 кл.”Здорова людина – щаслива нація”(в центрі бібліотекар – Грабова О.В.).

Війтівка-11

Година пам’яті до дня Скорботи і вшанування жертв війни в Україні з учнями 2 кл. та класними керівниками: Андрейцевою Г.І.,Оченаш Н.І.

Війтівка-12

Зустріч учнів з ветеранами Великої  Вітчизняної  війни Каратнюком Іваном Ісаковичем, Красиленком  Олексієм Йосиповичем, Ноянчуком Андрієм Семеновичем. (шкільний бібліотекар -Крикун О.Г.,сільський бібліотекар – Грабова О.В.).

Війтівка-13

Виставка вишитих ікон Шубович Любови Максимівни в будинку культури.

( на фото директор б/к Багач В.Х і бібліотекар Нагірняк К.А.).

Війтівка-14

   Грабова Олена Василівна бібліотекар Війтівської  сільської бібліотеки

представляє  виставку рушників сільських майстринь представлену на День Незалежно