Історія Вовчоцької сільської бібліотеки

Адреса бібліотеки:Україна, 24462, Вінницька область

Бершадський район, с. Вовчок, вул. Дружби ,63

Телефон : 0

Факс : 0

Електронна адреса : 0

Режим роботи : бібліотека працює з 11.00 до19.00

обідня перерва з 13.00 до 17.000год.,

вихідні дні:  середа, субота.

Заснована бібліотека : 1922 р. як хата – читальня

Фонд бібліотеки : 6 918 примірників

Веб – сайт бібліотеки – 0

   Блоги – 0

Літературний гурток -«Читайлики»для дошкільників і

учнів 1-2 класів.    Мета: популяризація  книги, як  джерела знань,

виховання культура читання.

Краєзнавчий гурток «Пошуковець» для читачів-дітей  5-7 класів.     Напрямок роботи – постійний пошук    історичних даних про село, його відомих людей.

Бібліотека на селі – це майже єдиний заклад, який безкоштовно надає право користуватися книгами, періодичними виданнями, зберігає і передає наступним поколінням культуру та традиції місцевої історії. Якщо село – це коріння народу, то сільська бібліотека – це сховище його духовного, національного та культурного початку.

Будь-яких офіційних документів, що свідчать про конкретний час утворення бібліотеки в селі Вовчок немає. Перші  спогади  старожилів про бібліотечне обслуговування мешканців села відносяться ще до довоєнного часу, але конкретного в цих  спогадах  мало. В пристосованому приміщенні розміщалася хата-читальня, де можна було відпочити, почитати газети, журнали, книги.

В післявоєнний час Вовчоцька  бібліотека розпочала свою роботу в 1948 році при сільському клубі. Обслуговував клуб та бібліотеку один працівник.

У 1948 році в бібліотеці нараховувалось 60 читачів. Штатного працівника в бібліотеці не було,обслуговування проводилося на громадських засадах.

У 1953 році була відкрита колгоспна бібліотека, фонд якої складав 350 книг.

На кінець1954 року за кошти колгоспу «Комунарка» фонд бібліотеки було збільшено до 2000 примірників.

На початку 70-х років приклубну та колгоспну бібліотеки було об’єднано і утворено сільську бібліотеку. Було введено штатну одиниця бібліотекаря. Бібліотека знаходилась в приміщенні будинку культури у центрі села Вовчок.

У 1978 році бібліотека ввійшла до складу Бершадської централізованої бібліотечної системи.

Першим працівником бібліотеки в післявоєнний період стала Окаєвич Ксенія Анастасівна (1924 року народження). Ксенія Анастасівна закінчила Бершадське педагогічне училище, але все своє життя присвятила бібліотеці , вона багато зробила для поповнення книжкового фонду бібліотеки. Це добросовісний працівник, ввічлива, розумна людина зі стажем роботи більше 30 років. Колись село жило повноцінним життям, кипіла робота в полі та на тваринницьких фермах, основним напрямком в роботі бібліотеки було ідеологічна та культурно – просвітницька робота на селі. Крім обслуговування книгами селян, в обов’язки бібліотекаря, входили  оформлення до свят гасел, випуск «Бойових листків», «Блискавок». Оформлялися «Червоні куточки» на фермах, читалися лекції та доповіді. І поспішала вона, сільський бібліотекар, в трудовий колектив з новою інформацією.

Традиційними були в роботі бібліотеки зустрічі читачів з керівниками та      передовиками сільського виробництва.

У 1978 році бібліотека ввійшла до складу Бершадської централізованої системи  в статусі бібліотеки-філії. Бібліотека для користування отримала металеві бібліотечні стелажі, збільшились надходження літератури, було створено довідково-бібліографічний апарат бібліотеки. В який ввійшли каталоги: систематичний для дорослих, систематичний для учнів 1-9 класів, абетковий,систематична картотека статей, картотека краєзнавчих видань.

Фонд бібліотеки розставлено за таблицями бібліотечно-бібліографічної класифікації. Книжковий фонд ЦБС наблизився до кожного читача. Це полегшило роботу з учнями, зі студентами – заочниками. Чітка робота МБА надавала хорошу допомогу фахівцям сільського господарства, вчителям, студентам – заочникам.

З року в рік збільшувався книжковий фонд бібліотеки. На кінець 1982 року нараховувалось близько12 000 примірників книг.

З 1982 року по даний час бібліотекарем працює Сторожук Лідія Мефодіївна.

Зі зміною часу змінилися форми та методи роботи бібліотеки. В роботі бібліотеки використовуються різноманітні форми  популяризації літератури:  літературні вечори, огляди літератури, вікторини.  До ювілейних і пам’ятних дат оформляються  книжкові виставки. Бібліотека проводить культурно-просвітницьку роботу, влаштовує вечори, зустрічі, конкурси та інші культурні акції.

З 1996 року у зв’язку з дефіцитом коштів у державному бюджеті не надходила нова література, а також працівника бібліотеки було переведено на 0.25 ставки посадового окладу.

З січня 2002 року Вовчоцьку сільську бібліотек в зв’язку зі змінами у Бюджетному Кодексі передано на утримання за кошти бюджету сільської ради.

У 2003 році Указом Президента України оголошено Роком культури в Україні.

В 2004-2006 роках у бібліотеку надійшло 68 книг. Прийнята Державна програма поповнення бібліотечних фондів на 2003-2005 роки не забезпечила запити користувачів бібліотеки. В зв’язку з цим термін дії програми було продовжено до 2010 року. Нині кошти на придбання літератури з бюджету сільської ради не виділяються. Книги в бібліотеку надходять з обмінних фондів обласних бібліотек .

Бібліотечну обробку книг проводить районна бібліотека.

З 2004 року працівника сільської бібліотеки переведено на 0.5 ставки посадового окладу

В даний час фонд бібліотеки нараховує 6 918 примірників, бібліотека за рік обслуговує 250 читачів.

На сьогоднішній день особливо актуальною та перспективною стає проблема розвитку читацької самостійності дітей, ознайомлення дітей з бібліотекою, її книжковими фондами, принципами розстановки книжок на полицях у відкритому для доступу фонді, формування умінь користуватись довідково-бібліографічним апаратом бібліотеки, тощо.

Робота бібліотеки спрямована на інформування, збереження та активну популяризацію надбань світової та вітчизняної науки та культури. Саме з цією метою оформляються виставки на теми національних  та народних свят до дня Незалежності «Є така держава – Україна» ,до дня соборності «Моя Україна – вільна держава» , «Моє рідне село. Проводяться до дня Перемоги зустрічі з ветеранами та учасниками війни «Будь славен Перемоги день». Літературні огляди  присвячуються творчості письменників Т.Г.Шевченка, І.Франка, Українки, В.Стуса, М.Вовчка.

Організована була зустріч з відомим в Україні та у світі художником Корчинським Василем,членом Національної спілки художників України. Його роботи зберігаються у музеях України, США , Канади та Австралії, приватних колекціях різних країн світу.

При бібліотеці існує пошуково-краєзнавчий гурток «Пошуковець», до складу якого входять діти 5-7 класів місцевої школи. Основним напрямком роботи є  постійний пошук історичних даних про рідне село , відомих людей села, подій з якими зв’язано історичне минуле та сьогодення.

На основі зібраних ними матеріалів, які містять розповіді односельців про певну подію в їхньому житті чи села,оформлено папку «Спогади моїх земляків». Спогади – це безцінний матеріал, що постійно використовується.

Краєзнавчий фонд бібліотеки розкривається на книжкових виставках «Моє рідне село», «Мій край –Поділля». Традиційним стало проведення Дня села.

Сільська бібліотека була і залишається острівцем збереження національної культури, народних традицій та звичаїв,історії свого села. Вона  є територією духовності, знань, помічником в освіті, професійному становленні, організації дозвілля.

Бібліотека запрошуємо у світ книг – безмежний та цікавий !

Сторожук Лідія Мефодіївна –  бібліотекар І категорії Вовчоцької сільської бібліотеки

Вовчок-01

 

Сторожук Лідія Мефодіївна –  бібліотекар І категорії Вовчоцької сільської бібліотеки .

Вовчок02

Свято осені.

Вовчок3

Виставка творчих робіт «Тихо ходить осінь».