Історія Голдашівської сільської бібліотеки

Адреса бібліотеки: Україна. 24 464  Вінницька область,

Бершадський район, с. Голдашівка, вул. Леніна 80 А

Режим роботи: бібліотека працює з 12.00 – 16.00

Вихідні дні: неділя, понеділок

Заснована бібліотека 1946 рік

Фонд бібліотеки:  8 239  прим. книг

Літературний  гурток  для читачів – дітей молодшого шкільного віку «Юні читайлики». Мета: розширити уявлення про бібліотеку, сприяти  розвитку інтересу до книжок, виховувати бережливе ставлення до книг, прагнення до знань.

  Проектна діяльність: участь в конкурсі Міжнародного фонду «Відродження» «Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їх культурно – просвітницької  роботи з дітьми і молоддю».

 

Сторінки історії:

На території села Голдашівка тривалий час функціонує сільська бібліотека. Перші відомості про Голдашівську сільську бібліотеку втрачені. Відомо, що в післявоєнний період вона почала працювати в 1946 році. З 1955 по 1960 рік в бібліотеці працювала Войтенко Таїса Петрівна. З 1960 по 1965 рік – Войтенко Олена Дмитрівна. На той час бібліотека знаходилася в одній класній кімнаті в приміщенні старої школи біля сільської ради. Вся література розміщувалась на кількох полицях.

             Високий професіоналізм в роботі виявила бібліотекар Зеленецька Ганна Андріївна, яка працювала в бібліотеці з 1965 по 1994 рік.Неодноразово була нагороджена почесними грамотами та подяками за сумлінну працю.

 Із спогадів бібліотекаря-пенсіонера Голдашівської сільської бібліотеки Зеленецької Ганни Андріївни:

“Щоб написати спогади про свою роботу в бібліотеці, насамперед хочу сказати що я люблю читати книги, любила своїх читачів як дорослих так і дітей,. Я готова була чекати їх цілий день. Коли вони приносили мені книги розповідали  їх зміст, то це було найбільшою радістю для мене. Дуже часто, коли заводила розмову з читачами про героїв книг чи історичну подію, читач розумів, що бібліотекар читала цю книгу і на наступний раз старається прочитати книгу, глибше сприйняти її зміст, запам’ятати імена героїв. Коли я прийшла працювати в бібліотеку в 1965 році – це була одна класна кімната в приміщенні старої школи. В1972 році побудували новий будинок культури у центрі села. У його приміщенні для бібліотеки виділили дві кімнати на другому поверсі. Я працювала і заочно навчалася в Тульчинському культурно – освітньому училищі. В 1969 році закінчила навчання і отримала спеціальність бібліотекаря. В ті роки бібліотека попов­нялась новою літературою,передплачувалося­ багато цікавих газет та журналів. Книги були дуже цікаві і я носила їх ветеранам та інвалідам. Відкрила пункти видачі книг на фермах ВРХ та СТФ, в тракторній бри­гаді і на току. На пунктах видачі книг про­водила бібліографічні огляди літератури , бесіди. Ввечері всі сходилися в бібліотеку, щоб переглянути нові журнали і газети, бо не кожен мав можливість на той час передплачувати періодичні видання, подивитися телеві­зор, вибрати книгу. Фонд бібліотеки становив тоді близько 20 тисяч примірників книг. Я була активним учасником художньої самодіяльності, співала у хорі, читала гуморески на різних масових заходах.

Особливо мені подобалося проводити літературні заходи у школі із дітьми. Учителька української мови і літератури давала час на уроках літератури для проведення заходів. Вони присвячувались творчості українських письменників – А.Малишку, О.Вишні, М.Стельмаху, М.Коцюбинському та нашому поету – земляку А.Бортняку.

З 1996 по 2005 рік, вже будучи на пенсії, працювала бібліотекарем в бібліотеці Голдашівської загальноосвітньої школи. ”

В 50-70 роках і першій половині 80 років ХХ століття в усних і наочних формах пропаганди книги серед читачів переважали теми висвітлення керівної ролі Комуністичної партії Радянського Союзу, марксистсько-ленінської ідеології. Першочергового значення набуває в діяльності бібліотеки розширення пунктів обслуговування книгою населення за місцем праці: тракторних бригад, молочно­товарних фермах. Книга обслуговує потреби сільськогосподарського виробництва, забезпечує науково – технічною інформацією спеціалістів сільського господарства. 70-80 роки були найкращими в роботі бібліотеки. Фонд комплектувався найкращою літературою, передплачувалася велика кількість періодики.

Період другої половини 80-х початку 90-х років розпочинає нову парадигму в історії України та її бібліотечній справі. Бібліотека розпочинає пропаганду раніше закритих від суспільства тем : про культ особи Сталіна, голодомор 1932-1933, 1947 рр. та ін.

1991 рік – новий період в житті України, як незалежної держави. З розпаду СРСР в 1991 році розпочинається історичний етап, коли бібліотечна справа звільняється від ідеологічних стереотипів.

Бібліотекою проводяться заходи з популяризації літератури з питань відродження і розвитку української культури, творчості репресованих письменників, діячів історії, культури України М.Грушевського, Д.Яворницького.

Друга половина 90 років ХХ ст. позначилась соціально – економічною кризою в Україні. Вона негативно позначилась  на роботі сільської бібліотеки. Саме в цей кризовий для держави і для села період в 1994 році бібліотеку очолила Людмила Анатоліївна Ткачук, яка не маючи спеціальної освіти, а диплом спеціаліста бухгалтерського обліку, знайшла спільну мову із місцевою владою, стала тісно співпрацювати з школою, будинком культури.

Бібліотека не отримувала періодичних видань та в малій кількості отримувала нові  книги. Бібліотекар працювала на 0,25 ставки і то несвоєчасно виплачували зарплату. Протягом року змушена була йти у відпустки за власний рахунок на 3-4 місяці. В період вимушених відпусток бібліотека працювала один-два дні на тиждень. З недостатнім поповненням книжкового фонду новими книгами дедалі важче стало виконувати запити спеціалістів сільського господарства, студентів, молоді. Зменшилась кількість користувачів, катастрофічно не вистачало літератури з питань економіки, держави і права і інших питань.

З 2002 року покращилась передплата періодичних видань. Одним із основних завдань, які постали перед бібліотекою в 2003 році – це налагодити співпрацю з місцевою владою. З цією метою в бібліотеці створюється центр регіональної інформації «Бібліотека. Влада. Інфор­мація», де у теках зібрано документи різної тематики з питань місцевого самоврядування, якої потребують користувачі. Голова села Волошина Тетяна Василівна з розумінням віднеслася до проблем сільської бібліотеки. З бюджету сільської ради виділяються кошти на виготовлення читацьких формулярів, щоденників роботи, проведення поточних ремонтів приміщення,на передплату періодичних видань .

З 1.01.2002 року сільська бібліотека перейшла на утримання за кошти з бюджету сільської ради. З 2003 по 2005 рік бібліотекар Ткачук Людмила Анатолівна заочно навчається в Тульчинському училищі культури, де одержує диплом із відзнакою молодшого спеціаліста бібліотекаря -бібліографа. З 2005 року продовжує навчання в Київському Національному Університеті Культури і Мистецтв. Закінчивши його залишається працювати в Національній Парламентській бібліотеці України.

В 2004-2006 роках книжковий фонд бібліотеки поповнювався за рахунок різних джерел комплектування.

В 2006 році в районі пройшов огляд-конкурс сільських бібліотек, присвячений 15 річниці незалежності України, в якому взяла участь Голдашівська сільська бібліотека. В ході огляду бібліотека провела краєзнавчо-пошукову роботу з історії села, оформлено альбом «Історія села Голдашівка» та «Історія Голдашівської сільської бібліотеки».

З 1 квітня 2011 року бібліотечну установу очолює Рекечинська Олександра Ігорівна, освіта вища базова, за фахом бухгалтер. Сільська бібліотека в даний час знаходиться на другому поверсі будинку культури. Кімната для обслуговування юних читачів розташована на І поверсі будинку культури. Вона має грубку і зимою опалюється дровами.

Книжковий фонд налічує на 01.01.2013 року 8 239 примірників. Книг, газет і журналів надійшло за рік 268 примірників. Середня кількість надходжень на одного читача – 0.8 книги. Бібліотека обслуговує понад 300 читачів і видає біля 7 тисяч книг. Сільські фермери – Головня Анатолій Трохимович, Третяк Петро Михайлович, Слота Олександр Ульянович є спонсорами бібліотеки, щороку допомагають їй коштами для  поповнення фонду новими книгами.

Сільський голова Усатюк Валерій Миколайович з бюджету сільської ради виділяє кошти на передплату 11 назв періодичних видань  для різних груп читачів. Основні групи читачів – діти, учні місцевої школи, вчителі, пенсіонери, бюджетні працівники та працівники сільського господарства. Активними читачами бібліотеки є   Кваша Тетяна Полікарпівна, Войтенко Марія Володимирівна, Войтенко Петро Володимирович, Малаховська Наталя Пилипівна, Качан Ігор Володимирович, сім’ї  Івасишиних Аліна Григорівна та Олександр Васильович, Політанських Юлія Леонідівна та  Руслан Іванович.

В бібліотеці проходять літературні читання, конкурси, зустрічі з цікавими людьми, огляди періодичних видань, читацькі конференції.

Завітавши до бібліотеки ви зможете одержати інформацію з різних галузей знань, підготувати реферат чи цікаве повідомлення. А також кожен користувач може бути впевнений у тому, що він знайде порозуміння, добру пораду та найкращу книжку, газету чи журнал.

Бібліотека співпрацює спільно з будинком культури , разом організовує виставки до свят, Міжнародного жіночого дня, Дня села , Дня Незалежності України, представляємо вишивки майстринь нашого села. До свята Івана Купала проводимо розважальний вечір з конкурсами для всіх жителів села.

В світі дуже багато книжок і чимало з них є нашими друзями і порадниками. Просто треба вміти їх знаходити. Бібліотека намагається допомагати користувачам зорієнтуватися в унікальному книжковому багатстві, виконувати  функцію посередника в процесі донесення соціально-значимої інформації до користувача.

Рекечинська Олександра Ігорівна

– бібліотекар  Голдашівської

сільської бібліотеки

Голд1

Я вибрав цікаву книгу.

Голдашівка-3

Кімната юного читача.

Голд2

Знайомство  читачів – дітей з новими книгам