Історія Крушинівської сільської

Адреса бібліотеки: Україна. 24 462  Вінницька область,

Бершадський район, с. Крушинівка,  вул. Миру, 42 А

 

Режим роботи: бібліотека працює з 10.00 год. – 18.00 год.

Обідня перерва 12.00 год. -13.00 год.

Вихідні дні: понеділок.

Заснована бібліотека 1923 році як хата – читальня.

Фонд бібліотеки:  7 863 прим. книг

Веб – сайт бібліотеки – 0

Блоги – 0

Літературний  гурток для дошкільників «Юні читайлики». Мета: розширити уявлення про бібліотеку, інтерес до книжок, виховувати любов та бережливе ставлення до книг, прагнення до знань.

Проектна діяльність: участь в конкурсі Міжнародного фонду «Відродження» «Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їх культурно – просвітницької  роботи з дітьми і молоддю».

Сторінки історії:

До 1917 року навчання дітей грамоті проводилося у сільській церковній сторожці, яка була збудована на скалі, поряд з церквою. Тут знаходилися перші книги. Це була абетка і церковні молитви по яких учили дітей читати і писати. А навчав дітей сільський дяк. Церва в ХІХ ст. була єдиним осередком освіти і культури на селі.

Після жовтневої революції 1917 року в селі було відкрито школу. Вчителі самовіддано працювали над подоланням культурної відсталості селян. Вони навчали дітей в школі, викладали на курсах ліквідації неписьменності, а також проводили значну культурно освітню роботу в хаті – читальні, яка була відкрита в 1923 році.

Першою хатою, в якій проводилися заходи для жителів села, була клуня селянина Пугача Василя, який погодився віддати свою будівлю під сільбуд. Це було невелике приміщення і коли проводилися концерти то не всі бажаючі могли вміститися.

В роки колективізації, коли влада виселила з власного будинку заможного селянина Якова Адамовича Цікорського,  з його будинку зробили клуб. Це була велика простора  хата з трьома кімнатами. В одній з його кімнат була величезна шафа з книгами. Книги видавалися Дзюбенком Павлом Петровичем.

В 1949 році було зроблено перший інвентарний запис в книгу.

З кожним роком зміцнювалася економіка, почало більше надходити книг і охочих читати.

В 1956 році в бібліотеці працювала Кирчицька Тамара Василівна, яка мала бібліотечну освіту. Книги уже не вміщалися у шафах, було мало місця для клубу і бібліотеки  в старому будинку, тому бібліотеку було перенесено в хату Бровченко Онисі.

В 1967 році колгоспом ім. «12-річчя Жовтня»  було збудовано клуб на честь 50-ї річниці Великого Жовтня. Тут і донині знаходиться бібліотека в двох кімнатах площею 90м2.

З архівних документів видно як зростає книжковий фонд бібліотеки:

1954 р. була приклубна бібліотека. Книжковий фонд – 1885 книг, читачів – 231,             книговидача – 1369;

1958р.  – книжковий фонд 4458, читачів – 506, книговидача – 4424;

1994р.  – книжковий фонд 12664, читачів – 505, книговидача – 10010.

Працівники, які очолювали бібліотеку : Кирчицька Тамара Василівна з 1956 по 1965 роки, Ужвак  Ніна Герасимівна з 1965 по1985 роки. В них була бібліотечна освіта.

Після закінчення Київського інституту культури працює з  листопада 1985 року               Коваль Людмила Андріївна.

В грудні 1978р. відбулась централізація бібліотек району. Крушинівська сільська бібліотека стала бібліотекою-філією №15 Бершадської ценралізованої бібліотечної системи.

З набуттям в 1991р. нашою державою незалежності, більше уваги стало приділятися просвітницькій роботі, національному духовному відродженню. Користувачі почали цікавитися «білими плямами», які залишила в історії України колишня Радянська імперія. В роботі бібліотеки допомагала в цей час періодика. Але надалі працювати ставало все важче. Це було 1995-2003 рр. критичний період в  економіці України. Зменшилося надходження літератури, з’явилась заборгованість по зарплаті і  вимушені відпустки за власний рахунок.

В січні 2002р., в зв’язку з змінами в бюджетному кодексі, сільську бібліотеку було передано на утримання за кошти сільської ради.

Через нестачу коштів книжковий фонд бібліотеки не поповнювався новою літературою. Дуже мало переплачувалося періодичних видань, не опалювалося приміщення бібліотеки.

В липні 2004 р. Крушинівській сільській бібліотеці було відновлено ставку  завідуючої бібліотекою.

В даний  час ( 1.01. 2013 р) в бібліотеці налічується 7 863 книг, журналів, газет, нот, художніх альбомів. Переплачується 11 назв періодичних видань. Бібліотека обслуговує понад 500 користувачів щорічно, відвідувань – 3800, книг видається понад 10 000.

При бібліотеці працює створена в 1991році кімната юного читача. Кімната юного читача є улюбленим місцем відпочинку дітвори.

Проводяться масові заходи з ЗОШ,  дитячим садком «Пролісок», сільським

клубом.

При бібліотеці діє для дошкільників гурток «Юні читайлики».

Традиційним став для останніх кількох років захід до Міжнародного дня захисту дітей. Для дошкільників дитячого садочка «Пролісок», з участю дітей з табору літнього відпочинку, проводиться  акція «Книга іде до дітей». До її проведення залучаються також батьки і вихователі. Під час акції для її учасників проводиться екскурсія до бібліотеки, де пропонується перегляд книг з виставок «Читаємо разом з дітьми», театралізованого  бібліотечного уроку «Незнайко у бібліотеці», проводяться бесіди «Книга – кращий друг ваших дітей», «Письменники – дітям». Кожній дитині в кінці заходу вручається яскрава кулька і запрошення відвідувати бібліотеку.

Значна увага приділяється популяризації краєзнавчої літератури. Цьому присвячуються різні масові заходи, які мають календарну і тематичну спрямованість.

При бібліотеці оформлений краєзнавчий куточок. Бібліотека збирає краєзнавчі матеріали і поповнює тематичні папки: « Історія села Крушинівки», «Побут і звичаї села», «Матеріали голодомору с. Крушинівки 1932-1933», «Знатні люди села», альбом «Ніхто не забутий, ніщо не забуто» з фотографіями людей нашого села, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни. Складено бібліографічні списки літератури «Моє село – найкраще місце на землі» – про історію села з часу заснування  і до сьогодні і « Подвиг героїв безсмертний» –  присвячених подіям визволення села  від фашистських окупантів в березні 1944 року.

В проведені масових заходів беруть участь школярі. Метою літературної години «Сімейні реліквії та обереги» було ознайомлення юних читачів  з народними ремеслами, вироблення  навиків з виготовлення іграшок своїми руками. Під час таких заходів я   провожу  майстер – клас з  виготовлення ляльки-мотанки.

Бібліотека спільно зі школою проводить літературні години: «Рідна мова, слово рідне», «Велич слова українського поета-земляка  В.Стуса», «Добре і щире Шевченкове слово», до днів вшанування пам’яті М.Стельмаха «Любов і відданість народу», до днів вшанування пам’яті М.Коцюбинського «Тобою краю мій я живу.

Під час літніх канікул школярів працює клуб літнього читання.

Проблема екології і охорона здоров’я одне з головних питань над якими працює бібліотека. Так в бібліотеці оформлені книжкові виставки: «Твій друг природа», «Наркотики і СНІД – нова епідемія людства», «Несіть добро у світ природи».

Також проводиться робота на допомогу економічній профорієнтації користувачів. Оформляються книжкові виставки: «Присадибне господарство – гарантія добробуту», «Світ захоплень», інформаційний стенд «Поради для молоді, яка шукає роботу».

Разом з сільською радою, сільським клубом, школою, дитячим садком проводяться літературно-тематичні вечори: до Дня Перемоги «Перемога! Ясним сонцем сяє», до Дня незалежності «Незалежна і єдина будь навіки Україна», до Дня села «Село – часточка моєї  батьківщини», літературно-музичні свята: «Українські вишиванки – наче райдуги світанки», до Міжнародного жіночого дня – «Жінка, мати, берегиня», до свята Івана Купала – «Івана Купала – свято молодості і краси».

Бібліотека співпрацює також  з  Маньківською сільською радою, керівництвом  СТОВ «Лан»,  які виділяють кошти на придбання призів, передплату періодики, надають необхідні матеріали для регіонального центру інформації.

Багаторічний досвід співпраці сприяє розвитку бібліотеки, формуванню її позитивного іміджу у населення.

Гонтарук Людмила Андріївна  завідуюча Крушинівською   сільською бібліотекою

Підписи до фото:

Круш-01

Кімната юного читача.

Круш-03

Юні читачі за виготовленням ляльки – мотанки.

Круш-02

Куточок народознавства.

Круш-04

Дошкільники переглядають цікаві книги.

Круш-05

Заняття літературного гуртка «Юні читайлики» проводить  завідуюча       Крушинівською сільською бібліотекою  Гонтарук Людмила Андріївна.