Історія Осіївської сільської бібліотеки

Адреса бібліотеки: Україна. 24 456 Вінницька область,

Бершадський район, с. Осіївка, вул. Салтановського, 59

Режим роботи: бібліотека працює з 12.00 год. – 17.00 год.

Вихідний день: понеділок.

Заснована бібліотека в 1947 році .

Фонд бібліотеки:  9 913 прим. книг

Літературні  гуртки, об’єднання, клуби за інтересами -0

 

Сторінки історії:

         Збереглися відомості про діяльність Осіївської  сільської бібліотеки в післявоєнний період. Бібліотека була заснована у 1947 році. Знаходилася на той час в сільському клубі і називалася  приклубною  бібліотекою. Завідувала  клубом  Кукурудзяк Ніна Федорівна, яка на громадських засадах  також завідувала червоним кутком на тваринницькій фермі. Там  два рази на тиждень проводилися політінформації і огляди газет. В 1950 році бібліотека почала утримуватись за кошти з державного бюджету. В цей час нею завідувала Вуйченко Галина.В 1954 році бібліотекарем працювала вчителька Плахотнюк Марія Степанівна. За цей рік  бібліотеку відвідало 270 читачів, було проведено 146 голосних читань, читацька конференція, випущено чотири бібліотечних плакати. Бібліотека вже розміщувалась в колишній попівській хаті . В одній половині будинку  був продовольчий магазин, в другій  – бібліотека. Площа бібліотеки була 44 кв.м. Навпроти бібліотеки була розташована початкова школа. Діти на перервах часто забігали в бібліотеку.

В 1957 році в бібліотеку записались 540 читачів. У фонді бібліотеки нараховувалось  6 722 книги. Бібліотека тісно пов’язує роботу з практичними завданнями колгоспного виробництва.

В 1965 році бібліотека знову змінила своє місцезнаходження і розташувалася в будинку біля контори колгоспу. Завідувала бібліотекою Соколюк Зоя Трохимівна. Вона великого значення надавала популяризації серед читачів краєзнавчої літератури. В бібліотеці була оформлена книжкова виставка «Вивчай свій рідний край», велася краєзнавча картотека. Бібліотека взяла участь в районному конкурсі  на виготовлення кращого  краєзнавчого бібліотечного плаката. Зміст бібліотечного плаката розкривав трудові досягнення району, області, досвід роботи новаторів виробництва, Героїв Соціалістичної Праці.

Бібліотека була невелика, але там було затишно. Книг надходило багато, кількість читачів також зростала, на той час в селі було багато молоді.

В 1971 році, із –за великого обсягу території  села, було відкрито ще одну бібліотеку. Знаходилася вона  на нинішній вулиці 8 Березня. Там працювала бібліотекарем Кубко Валентина Петрівна.

В 1972 році бібліотека перейшла у новозбудоване приміщення сільського будинку культури. Беззубенко Марія Павлівна , яка в цей час працювала в бібліотеці, пропагувала суспільно-політичну  та сільськогосподарську літературу. Спільно з читацьким активом проводила усні журнали, бесіди, Дні книги. Часто відвідувала своїх читачів в тракторних станах, тваринницьких фермах.

З 18.02.1975 по серпень 2011 року бібліотечну установу очолювала Тодоренко Надія Миколаївна. Заочно закінчила Тульчинське культурно –освітнє училище.

З  грудня 1978 року сільська бібліотека набула статусу бібліотеки-філії Бершадської централізованої бібліотечної системи. У той час бібліотека придбала  столи, книжкові вітрини, стелажі для книг, телевізор. Появився телефон. Бібліотека в достатній кількості була забезпечена книгами і періодичними виданнями. Літературу в сільську бібліотеку доставляв бібліобус Бершадської районної бібліотеки. Книжкові стенди, виставки в бібліотеці, на бібліотечних пунктах завжди пропонували читачам нові книги. Завідуюча бібліотекою в кімнаті відпочинку для тваринників влаштовувала «голубі вогники» на яких вітали доярок в їх день народження. Бібліотека приймала участь в організації свята квітів, тематичних вечорів, проводів на жнива механізаторів і комбайнерів .

В 90 – х роках   ХХ століття  скоротилися  витрати на фінансування культури. Завбібліотекою перевели на 0.5 ставки посадового окладу. Відпустки за власний рахунок тривали по півроку. Передплачувалася тільки одна газета «Бершадський край». З 2003 року ситуація в бібліотечній справі стала потроху поліпшуватися.

З другого січня 2002 року відбулась децентралізація бібліотечної мережі району і бібліотека перейшла на утримання за кошти бюджету сільської ради.

Нині в бібліотеці працює Склярук Марія Федорівна, яка перед цим працювала, після закінчення Тульчинського училища культури, в бібліотеці  – філії №2 с. Осіївка, а потім після її закриття  в бібліотеці с. М. Киріївка.

Книгозбірня працює,  її відвідують 500 читачів, книжковий фонд на сьогодні становить 9913 примірників, книговидача 8 628тисяч.

Проводиться краєзнавчо-пошукова робота. Збирається  та систематизується краєзнавчий матеріал з метою зберегти пам’ять про минуле краю та донести її до майбутніх поколінь. В бібліотеці зібрані книги авторів – краєзнавців району, які особливо активно почали видаватися  після здобуття Україною незалежності. Та особливий інтерес для читачів становить книга члена Національної спілки журналістів України  В. Андрущенка «Там , де Оса тихо в’ється», видана в 2006 році. В ній  автор знайомить читачів  з минулим і сьогоденням сіл Осіївки і Малої Киріївки, ТОВ «Осіївським», цікавих людей.

При бібліотеці створена кімната юного читача, де проводяться свята, літературні години, бесіди з народознавства.

Бібліотека співпрацює з директором сільського  будинку культури Кубком Володимиром Григоровичем, художнім керівником Дабіжею Анастасієм Павловичем. Спільно проводяться заходи до Дня Незалежності, Дня Перемоги, Дня села. Приймаємо участь в районному огляді – конкурсі дідухів, параді вишиванок та ін.

Бібліотека в тісному контакті працює з сільським головою Соколюком Віктором Миколайовичем. Він завжди з розумінням ставиться до проблем бібліотеки. З місцевого бюджету в 2012 році  виділено кошти на ремонт бібліотеки. Кожного року виділяються також кошти на передплату періодичних видань. Бібліотека отримує  28 назв періодичних видань, з них11 примірників для дітей.

Бібліотека сприяє навчально – виховному процесу в школі. В цьому їй допомагають директор школи Петрук Олег Олексійович, вчителі, шкільний бібліотекар Надольна Тетяна Іванівна. Велика увага приділяється найменшим жителям нашого села. Це вихованці дитячого садка «Лелека».

Завідуюча дитячим садком Парахонич Людмила Володимирівна проводить дітей на  екскурсію в бібліотеку де їх чекає зустріч з героями казок, літературні читання віршів, оповідань, конкурси загадок, малюнків.

В бібліотеці виділено інформаційну зону з краєзнавства «Село – ти частка моєї Батьківщини», оформлено фотостенд «Осіївський дивокрай».

Завбібліотекою  обслуговує книгою на дому читачів похилого віку,  ветеранів війни та праці.

Сьогодні бібліотека – це інформаційний та просвітницький центр на селі.

 

Склярук Марія Федорівна завідуюча Осіївською сільською бібліотекою.

Підписи до фото:

О01

Ветеран бібліотечної праці Тодоренко Надія Миколаївна на заслуженому відпочинку за улюбленою справою. 2013 р.

О02

Книжкова виставка – реквієм з вшанування жертв Чорнобильської трагедії.

О03

Кімната юного читача.

О04

«Серцем нелукавим»  – виставка – експозиція до1025 – ліття хрещення Київської Русі.

О05

Виставка вишитих виробів самодіяльних майстрів до Дня села. Перша зліва завідуюча бібліотекою Склярук М.Ф.

О06

Завідуюча бібліотекою Склярук М.Ф. обслуговує юних читачів.

О08

Літературно – інформаційна викладка «Поради для молоді , яка шукає роботу».

О09

Виставка – заохочення «Книга дарує натхнення».

О10

Фотостенд «Осіївський дивокрай».

О11

Під час святкування Дня незалежності України. Перша зліва завідуюча бібліотекою Склярук М.Ф.